Jak wygląda uprawa piwonii koperkowej?

Paeonia tenuifolia jest dosyć specyficzną odmianą tradycyjnej piwonii. Nie dość, że kwitnie najwcześniej (na przełomie kwietnia i maja), to w dodatku posiada pojedyncze karminowe kwiaty. Piwonia koperkowa o pełnych kwiatach występuje bardzo rzadko.

Piwonia pierzasta ma niezwykle delikatne liście, które zimą zamierają. Roślina nie ma szczególnych wymagań glebowych, dzięki czemu można sadzić ją w dowolnym miejscu. Rodzaj gleby może jedynie w niewielkim stopniu ograniczać intensywność kwitnienia rośliny.

Piwonia koperkowa najbardziej lubi lekko zacienione lub w pełni słoneczne stanowisko. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, dlatego wskazana jest ściółka z kory lub trocin. Piwonia delikatna pełna najlepiej rośnie w miejscach, osłoniętych od wiatru. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie piwonii drzewiastej?

Paeonia tenuifolia - pielęgnacja

Piwonia pierzasta wymaga nawożenia. Czynność tę najlepiej wykonywać w kwietniu oraz jesienną porą. Wiosną zalecane jest użycie nawozu mineralnego, natomiast jesienią wskazany jest kompost lub naturalny obornik. Peonia koperkowa bardzo dobrze znosi mróz oraz jest wysoce odporna na szkodniki i choroby.

Bylina występuje w trzech odmianach. Różnią się one barwą kwiatów (czerwone, różowe) oraz ich liczbą (pojedyncze, podwójne, pełne). W pełni rozwinięta roślina dorasta do około 60 centymetrów wysokości. Z uwagi na specyficzną budowę, łodygi wymagają czasami zastosowania podpórki.

Piwonia koperkowa to jeden z najpiękniejszych gatunków piwonii. Ma ciekawe liście, które wyglądają jak listki koperku. Jej uprawa nie jest trudna.
Piwonia koperkowa (delikatna) - uprawa, pielęgnacja, porady, ceny

Piwonia koperkowa uprawiana jest zazwyczaj w ogrodzie, na rabatach oraz z przeznaczeniem na kwiat cięty. Odmiana o pełnych kwiatach wygląda przepięknie, dopełniając kompozycje z udziałem innych kwiatów. Piwonia delikatna jest także świetnym rozwiązaniem do ogrodów skalnych. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o piwonii chińskiej.

Piwonia koperkowa - rozmnażanie i porady

Rozmnażanie piwonii koperkowej odbywa się zazwyczaj na dwa sposoby. Pierwsza z nich to wysiew nasion. Druga polega natomiast na dzieleniu bulw korzeniowych. Roślina jest bardzo rzadka, a na dodatek trudno jest ją zdobyć. Jeżeli natomiast mamy piwonię delikatną w posiadaniu, należy odpowiednio ją pielęgnować.

Cena piwonii pełnej wynosi ok. 80 zł – 100 zł/szt., natomiast piwonia pojedyncza kosztuje ok. 35 zł/ szt. Ważna rada! Przed posadzeniem powinno się dobrze wybrać miejsce, ponieważ piwonia koperkowa źle znosi przesadzanie. Przed zimą obcina się łodygi, które bezpieczniej jest przykryć np. gałązkami. W ten sposób bylina przezimuje i kwietniową porą odwdzięczy się pięknymi kwiatami. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie floksów w ogrodzie?

Uprawa piwonii koperkowej nie jest trudna, jednak samo zdobycie rośliny to już większy problem. Cena sadzonki nie jest niska. Jednak roślina cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza piwonia delikatna pełna, której wystarczy jedynie słoneczne stanowisko. Warto pomyśleć więc o wzbogaceniu ogrodu piwonią koperkową. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o liliach drzewiastych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny