Piwonia lekarska (paeonia officinalis) – opis, uprawa i pielęgnacja

Piwonia lekarska to długowieczna bylina, która dożywa nawet kilkudziesięciu lat. Jest w zupełności mrozoodporna, dzięki czemu nie musimy się martwić o jej zimowanie. Roślina przybiera formę krzaczastej, dużej kępy o ciemnozielonych liściach i pokaźnych kwiatach. To właśnie kwiaty, ze względu na swój rozmiar, stanowią o dekoracyjności rośliny. Przybierają one różne barwy. Najbardziej popularna jest piwonia biała, różowa i czerwona.

Roślina osiąga spore rozmiary. Dorasta do nawet 90 centymetrów. Tworzy długie łodygi kwiatowe, na których szczycie w maju lub czerwcu pojawiają się piękne, pełne, różnokolorowe kwiaty.

Najlepszym stanowiskiem do uprawy piwonii lekarskiej jest słońce lub lekki półcień. Roślina preferuje również miejsca osłonięte i żyzne, przepuszczalne gleby. Nie toleruje długich okresów suszy, dlatego powinna być regularnie podlewana. Korzeń piwonii nie może przebywać też długo w zbyt wilgotnej ziemi. Może wówczas gnić.

Ze względu na to, że piwonia dość intensywnie rośnie, wymaga również intensywnego nawożenia. Najlepszym nawozem dla rośliny będzie dobrze rozłożony obornik lub kompost. Warto również stosować nawozy mineralne przeznaczone do roślin kwitnących, co wpłynie na ilość kwiatów. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie piwonii drzewiastej?

Właściwości lecznicze piwonii


Piwonia lekarska oprócz walorów dekoracyjnych posiada również właściwości lecznicze, które znane są od wieków. Źródłem cennych substancji zdrowotnych są kwiaty i korzenie.  Najwięcej substancji leczniczych posiada korzeń rośliny. Zawiera on flawonoidy, garbniki, skrobię, kwasy fenolowe oraz alkaloidy.  Roślina bogata jest również w magnez, sole mineralne, sód, potas, chrom i żelazo.

Korzeń piwonii posiada właściwości rozkurczowe, przeciwalergiczne i przeciwbólowe. Wyciąg z piwonii zalecany jest jako środek na schorzenia dróg oddechowych oraz na zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Piwonię stosuje się również na niestrawność i poprawę perystaltyki jelit. Jej działanie przeciwbólowe wykorzystuje się do zwalczania bóli migrenowych i nerwobóli. Wyciąg z piwonii wykorzystywany jest także do łagodzenia skutków choroby wieńcowej, a herbatki i napary z rośliny pomagają w walce z kokluszem i kamicę nerkową. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o piwonii chińskiej.

Jedna z odmian piwonii – piwonia zwisła zasłynęła jako antidotum na schorzenia układu nerwowego. Piwonia zwisła stosowana jest z powodzeniem jako naturalny lek na nerwicę, bezsenność i depresję.

Piwonia lekarska to przepiękny krzew o dużych kwiatach. Jednocześnie ma właściwości lecznicze i bardzo dobrze się sprawdza
Piwonia lekarska - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie i właściwości lecznicze

Piwonia biała, podobnie jak inne piwonie, również posiada cenne właściwości lecznicze. Działa pozytywnie na układ immunologiczny przyczyniając się do podwyższenia odporności. Wyciąg z piwonii pomaga również w schorzeniach autoimmunologicznych. Skutecznie zwalcza skutki reumatoidalnego zapalenia stawów. Likwiduje też dolegliwości menstruacyjne i reguluje cykl miesiączkowy. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie floksów w ogrodzie?

Polecane nawozy do kwiatów - sprawdź je!

W jaki sposób medycyna naturalna wykorzystuje piwonię?

Medycyna naturalna wykorzystuje właściwości lecznicze piwonii od czasów starożytnych. Już wówczas stosowano ją jako środek na problemy trawienne. Dziś również z powodzeniem stosuje się piwonię do zwalczania w naturalny sposób wielu dolegliwości. Nalewka, herbatka czy wywar przynoszą ulgę m.in. w schorzeniach układu oddechowego, pokarmowego czy nerwowego. Dodatkowo nalewka stosowana przed snem uspokaja i ułatwia zasypianie.

Korzeń czy kwiaty piwonii warto samodzielnie ususzyć, aby mieć „pod ręką” panaceum na wiele dolegliwości. Dwuletni lub starszy korzeń najlepiej wykopać jesienią i ususzyć. Kwiaty piwonii zbieramy w czerwcu i również suszymy w ciemnym i przewiewnym miejscu. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o liliach drzewiastych.

Piwonia lekarska w naturalny sposób pomaga złagodzić wiele dolegliwości, bez konieczności sięgania po medykamenty. Należy jednak pamiętać, że piwonia lekarska stosowana w nadmiarze może mieć negatywny wpływ na nasz organizm. Dlatego, tak jak w przypadku innych substancji leczniczych, trzeba zachować umiar i rozsądek w zażywaniu piwonii.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny