Plac zabaw dla małych i dużych - czy da się zbudować uniwersalny plac zabaw?
Między najmłodszymi dziećmi a tymi, które wkroczyły już w wiek nastoletni, występują ogromne różnice, nie tylko pod kątem poziomu rozwoju, ale też w zakresie potrzeb, oczekiwań czy upodobań. Dobrze wyposażony plac zabaw w przestrzeni publicznej powinien być miejscem, w którym każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Ale w jaki sposób wszystkim dogodzić, gdy preferencje dotyczące spędzania czasu wolnego są tak mocno zróżnicowane? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć, jak dobrać wyposażenie na plac zabaw dla młodszych i starszych dzieci.
Odpowiednie wyposażenie łączące pokolenia
Ogólnodostępny plac zabaw w przestrzeni miejskiej jest dla projektantów znacznie większym wyzwaniem niż ten przeznaczony dla ściśle określonego grona użytkowników. Przykładowo, aranżując przestrzeń dla przedszkolaków, wystarczy dobrać kilka urządzeń najbardziej polecanych dla dzieci w tym wieku i z pewnością trafimy w gusta większości malców.
Plac zabaw, na którym będą się bawić różne grupy wiekowe, wymaga dokładniejszego przemyślenia. Ilość dostępnego miejsca jest ograniczona, a urządzenia zabawowe powinny być na tyle zróżnicowane, aby i maluchy i starszaki mogły się nimi cieszyć. Więcej na temat, jak dobrać wyposażenie na plac zabaw w miejscu publicznym, można przeczytać w tym artykule. Poniżej omawiamy kilka propozycji sprzętów, których nie powinno zabraknąć na naprawdę uniwersalnym obiekcie.
Urządzenia sensoryczne
Urządzenia sensoryczne na plac zabaw mają na celu stymulację zmysłów dziecka, zwłaszcza dotyku, wzroku i słuchu. Wykorzystując zróżnicowane kolory, formy, faktury, dźwięki, a nawet złudzenia optyczne czy iluzje przestrzenne, oddziałują na percepcję malucha.
Takie pobudzanie różnych zmysłów wywiera pozytywny wpływ na rozwój ich funkcji i pomaga wypracować podzielność uwagi. Poza tym zabawki sensoryczne na plac zabaw poprawiają nastrój, rozbudzają kreatywność... i oczywiście zapewniają doskonałą zabawę!
Takie urządzenia szczególnie dobrze nadają się dla młodszych dzieci, często przybierając postać tzw. ścieżek sensorycznych wypełnionych materiałami o zróżnicowanej strukturze. Większość takich zabawek nie zajmuje dużo miejsca, warto więc uzupełnić o nie plac zabaw przeznaczony dla różnych grup wiekowych.
Zabawki muzyczne
To kolejna propozycja dedykowana przede wszystkim maluchom, która jednak może być doskonałym ogniwem łączącym pokolenia. Rodzice lub starsze dzieci mogą wprowadzić te młodsze do świata muzyki. Ksylofony, dzwonki, handpany czy rury rezonansowe są w stanie zamienić plac zabaw w plenerową scenę koncertową, na której znakomicie bawi się cała rodzina.
Muzyczne zabawki pomagają maluchom zrozumieć świat dźwięków i poznać podstawowe zasady ich komponowania. Starszym dzieciom ogromną satysfakcję może sprawić pełnienie funkcji nauczycieli oraz prezentowanie możliwości poszczególnych instrumentów, w które wyposażony jest plac zabaw.
Trampoliny i dmuchane poduszki
Doradzając, jak dobrać wyposażenie na plac zabaw dla każdego, nie sposób nie wspomnieć o nowości, jaką są nadmuchiwane poduszki do skakania. To chyba najbardziej uniwersalny rodzaj wyposażenia rekreacyjnego, przeznaczony zarówno dla młodszych dzieci, nastolatków, a nawet dorosłych.
Takie poduszki do skakania pełnią podobną funkcję jak trampoliny, jednak bywają znacznie większe od nich - w sprzedaży dostępne są modele, z których może korzystać nawet kilkanaście osób jednocześnie. Występują w licznych wariantach barwnych i rozmiarach, dlatego bez problemu dopasujemy je do każdej przestrzeni.
Plac zabaw wyposażony w dmuchane poduszki do skakania wzbudzi prawdziwą sensację - takie zabawki jeszcze nie zyskały u nas takiej popularności jak na Zachodzie i można je spotkać w niewielu miejscach, głównie parkach rozrywki czy ośrodkach wypoczynkowych. W Polsce montowane na zewnątrz poduszki do skakania zostały wprowadzone do sprzedaży dopiero niedawno, przez lubelską firmę Activeline.
Przestrzeń dla małych użytkowników
Wspomnieliśmy już, że plac zabaw przeznaczony dla najmłodszych powinien być wyposażony w pewne sztandarowe urządzenia zabawowe. Małe dzieci z pewnością będą zachwycone bujakami o fantazyjnych kształtach, barwnymi domkami, dużą piaskownicą, urządzeniami sensorycznymi, muzycznymi instrumentami oraz pojazdami zaprojektowanymi z dbałością o każdy szczegół.
Jeśli plac zabaw ma niewielką powierzchnię, to świetnym pomysłem będzie wykorzystanie zestawów zabawowych. Łączą one w sobie zalety różnych urządzeń, ale zajmują mniej miejsca niż gdybyśmy chcieli je zastąpić kilkoma odrębnymi konstrukcjami.
Wybierając taki zestaw na plac zabaw, np. do przedszkola, najlepiej od razu poprosić producenta o wskazanie takiego, który nadaje się dla małych dzieci. Wszystkie elementy muszą przecież znajdować się na wysokości łatwo dostępnej dla malucha i niestwarzającej dla niego zagrożenia.
Strefa dla większych dzieci
Starszaki również docenią zestawy zabawowe na plac zabaw, jednak te przeznaczone dla nich powinny być bardziej rozbudowane i mogą zwierać ,,trudniejsze" elementy. Pożądane są wszelkiego rodzaju urządzenia sprawnościowe oraz tzw. ścieżki zdrowia, dzięki którym dzieci mogą polepszać swoją sprawność fizyczną.
Kolejny istotny element stanowią linaria - wysokie, o nietypowych kształtach przyciągają uwagę i zachęcają do podjęcia aktywności. Dobrze, jeśli oprócz tego plac zabaw jest wyposażony w trampoliny lub poduszki do skakania oraz zjazd tyrolski. Dzieci w wieku szkolnym docenią również tak klasyczne urządzenia zabawowe, jak karuzele, zjeżdżalnie czy huśtawki.
Plac zabaw nie wykluczający żadnego dziecka
Zastanawiając się, jak dobrać wyposażenie na plac zabaw ogólnodostępny, nie możemy pominąć żadnej grupy potencjalnych użytkowników. Pamiętajmy, że pośród nas są również dzieci niepełnosprawne i one mają takie samo prawo do beztroskiej zabawy.
Czym jest integracyjny plac zabaw?
Coraz częściej w przestrzeni miejskiej można znaleźć integracyjny plac zabaw, czyli taki, który nikogo nie dyskryminuje. Znajdujące się na nim urządzenia są przystosowane do potrzeb dzieci z różnego rodzaju dysfunkcjami, zwłaszcza ruchowymi. Przykładowo, są to zestawy zabawowe wyposażone w specjalne rampy, po których można wjechać wózkiem inwalidzkim.
Strefa odpoczynku i mała architektura
Jak dobrać wyposażenie na plac zabaw, żeby było w pełni funkcjonalnie? Same zabawki nie wystarczą. Na tego typu obiektach potrzebna jest również mała architektura służąca do wypoczynku i utrzymania porządku. Mowa tu przede wszystkim o takich elementach, jak ławeczki, stoliki, kosze na śmieci, stojaki na rowery czy przewijaki dla niemowląt.
Z myślą o opiekunach, którzy przychodzą ze swoimi pociechami na plac zabaw, często budowane są kompleksowo wyposażone obiekty. Znajdują się na nich nie tylko urządzenia dla dzieci, ale też dla dorosłych, np. siłownie fitness czy nawet profesjonalne atlasy treningowe ze zmiennym obciążeniem. Dzięki nim rodzic może zadbać o swoją kondycję fizyczną, jednocześnie mając oko na bawiącego się w pobliżu malca.
Podsumowanie artykułu
Odpowiedź na pytanie, jak dobrać wyposażenie na plac zabaw dla młodszych i starszych, sprowadza się przede wszystkim do różnorodności. Cały sekret tkwi w wykorzystaniu jak największej liczby urządzeń zabawowych, z których każde ma odmienne funkcje i zaspokaja inne potrzeby.
Szczególnie polecane są urządzenia sensoryczne, instrumenty muzyczne, trampoliny i dmuchane poduszki do skakania w połączeniu z klasycznymi elementami, jakie umieszcza się na obiektach przeznaczonych dla maluchów i dla starszaków.
Naprawdę uniwersalny plac zabaw nie powinien nikogo wykluczać z zabawy, dlatego warto zainwestować również w urządzenia integracyjne. Funkcjonalnym dopełnieniem każdego obiektu rekreacyjnego jest odpowiednio dobrana mała architektura. Przestrzeń dla dzieci można połączyć ze strefą odpoczynku i aktywności dla dorosłych.
Materiał powstał we współpracy z ekspertami z firmy Activeline, która od lat zajmuje się projektowaniem i budowaniem placów zabaw dla wszystkich grup wiekowych.