Platan klonolistny - odmiany i charakterystyka

Charakterystyka platanu klonolistnego

Platan klonolistny (platanus hispanica) jest drzewem ozdobnym, które według wielu znawców jest wynikiem mieszania pomiędzy platanem wschodnim i platanem zachodnim. Platany w Polsce występuje bardzo powszechnie, zazwyczaj w parkach, ze względu przede wszystkim na swoje wymiary. Równie powszechnie jest wykorzystywany jako drzewo ozdobne niemalże we wszystkich krajach europejskich, nie spotyka się go jedynie w Skandynawii. Zalicza się go do rodziny platanowatych.

Charakterystyczną cechą, jaka wyróżnia platanowiec pośród innych drzew, są przede wszystkim jego wymiary. Jest to bowiem niezwykle majestatyczne drzewo. Platan może bowiem osiągać nawet 35 metrów wysokości. Na uwagę zasługuje także niezwykle szeroka korona, mogąca osiągać średnicę nawet do 30 metrów. Platan kloniasty swoją nazwę wziął od kształtu liści, które niezwykle przypominają liście klonu. W przeciwieństwie jednak do listowia klonu, liście tego majestatycznego drzewa ustawione są skrętolegle, osiągając długość 12-25 cm. Jesienią liście przebarwiają się na żółte i pomarańczowe kolory. A może zainteresuje cię także olcha w ogrodzie?

Platanowiec ma także niezwykle charakterystyczną korę o szaro-popielatej barwie. W miarę wzrostu drzewa odpada ona od pnia wąskimi pasmami, które odsłaniają ślady o seledynowo-żółtym kolorze. Drzewo wydaje rozdzielnopłciowe kwiaty, które zwisają na długich szypułkach, najczęściej po 2 sztuki. Męskie kwiaty są dość niepozorne, mają żółtawy kolor i średnicę około 2 cm w przeciwieństwie do żeńskich, które nie tylko są większe, ale także mają czerwono-różową barwę. Owocami platanu są mierzące około 2 cm średnicy owłosione orzeszki, które z zielonej przybierają na jesieni barwę brązową. Znaczna ich większość pozostaje na drzewie przez okres zimy, po czym się rozpada. Uprawa platana klonolistnego nie należy do najtrudniejszych.

Odmiany - platan klonolistny

Platan klonolistny to drzewo o niezwykle wielu interesujących odmianach, dzięki czemu bez problemu można wybrać najbardziej odpowiednią. Wprawdzie rodzina platanowate to kilkaset różnych odmian, jednak jeśli chodzi o platan kloniasty, a w szczególności o platany w Polsce, najpopularniejszych jest kilka odmian.

  • Suttneri - odmiana platanowca klonolistnego, która jednak osiąga znacznie mniejsze rozmiary. Drzewo tej odmiany bowiem może dorastać maksymalnie zazwyczaj do 25 metrów wysokości z koroną o średnicy do 15 metrów. Charakterystyczne dla tej odmiany są przede wszystkim liście - starsze pokrywają sie bowiem białym nalotem. Intensywność nalotu w różnych latach może być zróżnicowana.
  • Tremonia - odmiana o stożkowej koronie, wyróżniającej spomiędzy innych platanów. Osiąga maksymalną wysokość 10-15 metrów.
  • Alphen's Globe - ciekawa, można rzec miniaturowa odmiana platanowca klonolistnego. Odmiana doskonale nadaje się do małych ogrodów, osiąga bowiem wysokość maksymalnie 4-5 metrów. Ponadto niezwykle często jest uprawiana także w dużych donicach. Kulista korona sprawia, że drzewo doskonale nadaje się do ozdoby, bez problemu również znosi przycinanie. Sprawdź także nasze inspiracje na inne drzewa liściaste.

Niemal każdy platanowiec doskonale znosi zimno, dlatego też bez problemu mogą być one sadzone w naszym klimacie. Ich ciekawy wygląd i możliwość wyboru pomiędzy odmianami sprawia, że często w parkach miejskich stanowią one przeważającą grupę drzew. Jak chodzi o najpopularniejsze platany w Polsce, z pewnością zalicza się do nich odmiana Suttneri oraz kulisty Alphen's Globe, które są powszechnie wykorzystywane.

Jak odpowiednio uprawiać platan kloniastny?

Platan klonolistny zalicza się do drzew ozdobnych, które mają niezbyt wygórowane wymagania, jak chodzi o ich uprawę. Ponadto cechą, która decyduje o tym, że to właśnie drzewo platan jest wykorzystywane do ozdoby jest także fakt, że w zasadzie wszystkie doskonale znoszą zanieczyszczenia powietrza jak też zmiany temperatur. Platan kloniasty nie sprawia również większych problemów jak chodzi o przesadzanie nawet starszych drzew. Ponadto doskonale znoszą one zabiegi pielęgnacyjne, w tym między innymi przycinanie. Klonolistny platan to dobry wybór dla każdego.

Stanowisko dla platanowca

Platanowiec do tego, aby imponował swym pięknem i osiągał jak największe rozmiary potrzebuje przede wszystkim odpowiedniego stanowiska. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, iż drzewo to lubi słońce. Dlatego też stanowiska bardzo zacienione nie są dla niego zbyt odpowiednie. Wprawdzie będzie w nich wzrastał, jednakże jego korona z pewnością nie będzie tak bujna jak u roślin rosnących w słońcu, poza tym rozmnażanie może nie przebiegać w odpowiedni sposób, co w efekcie może prowadzić do obumierania rośliny czy też znaczących zmian w jej wyglądzie. Wybierając stanowisko dla tego drzewa należy pamiętać o tym, jak wiele może urosnąć, dlatego też pomiędzy młodymi sadzonkami należy zachować odpowiednie odstępy. Najczęstszą formą uprawy platanów klonolistnych jest uprawa jako solitery, czyli drzewa rosnące samodzielnie na rozległym terenie. Takie stanowisko daje nie tylko pewność odpowiedniego nasłonecznienia, ale również zapewnia odpowiednią ilość miejsca dla systemu korzeniowego. Do nasadzeń wzdłuż alejek wykorzystuje się zazwyczaj odmiany mniejsze, jak na przykład Alphen's Globe, które mają nie tylko znacznie mniejsze wymiary, ale także ciekawie się prezentują. Sprawdź także nasz artykuł: Najpopularniejsze drzewa liściaste w twoim ogrodzie.

Platan klonolistny - jaka gleba najodpowiedniejsza?

Uprawa platanowców jest możliwa na bardzo wielu terenach ze względu na to, że znosi on wiele różnych rodzajów gleb. Musi być ona przede wszystkim dobrze przepuszczalna, aby drzewo bez problemu miało dostęp do wody. Doskonale czują się na glebie piaszczysto-ilastej, dlatego tez bardzo często są sadzone nad brzegiem zbiorników wodnych. Platany nie lubią przesuszania, jednakże starsze egzemplarze doskonale radzą sobie nawet wówczas gdy przez dłuższy czas nie pada deszcz. Młode drzewa wymagają jednak pomocy do odpowiedniego wzrostu i tym samym podlewania w okresie suszy. Ponadto platanowiec nie lubi zbyt dużych podmuchów wiatru, dlatego tez jego uprawa powinna odbywać się na stanowiskach osłoniętych od wiatru.

Platan klonolistny w ogrodzie bardzo szybko się przyjmuje, ma niewielkie wymagania uprawne, jednak jego pielęgnacja nie jest trudna. Jest to ogromne drzewo, które wspaniale wygląda w ogrodzie
Platan klonolistny w ogrodzie - odmiany, uprawa, pielęgnacja, wymagania

Jak właściwie uprawiać platan klonolistny?

Odpowiednia uprawa, jak chodzi o platan klonolistny to przede wszystkim zapewnienie jak najlepszych warunków rozwojowych, jak chodzi o glebę i właściwe stanowisko. Najczęściej na wybrane stanowisko wysadza się młode drzewa, o wysokości około 1,5 metra. Warunkiem ich odpowiedniego wzrostu jest dobór jak najlepszego stanowiska, najlepiej jeżeli dokoła nie będzie zbyt wielu innych roślin czy mniejszych drzew. Nie tylko pozwoli to na odpowiedni wzrost drzewa, ale także sprawi, że nie będzie ona po osiągnięciu pełnych wymiarów zasłaniała promieni słonecznych innym, znacznie mniejszym od niej roślinom. Rodzina platanowate to drzewa z dość mocno rozrośniętym systemem korzeniowym, co należy mieć na uwadze podczas wyboru jak najbardziej odpowiedniego miejsca. Odmiany o większych rozmiarach nie powinny być sadzone bezpośrednio przy chodnikach czy ścieżkach w parkach, ich system korzeniowy bowiem może być przyczyną uszkodzenia tych miejsc. Znacznie lepiej jest wybrać miejsca nieco od nich oddalone, zwłaszcza gdy wybrane drzewo platan po osiągnięciu dojrzałości ma mieć większych rozmiarów koronę. Jeśli intersują cię także ceny drzewek, cennik znajdziesz w tym artykule.

Młode drzewa, jeśli chodzi o klonolistny platan, potrzebują odpowiednich zabiegów, aby ich uprawa przebiegała bez problemów. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią ilość wody i podlewać je w okresach suszy. Dodatkowo, powinny być w początkowym okresie wzrostu chronione przed zimnem, nie są bowiem na niego tak odporne jak dojrzałe drzewa. Powinno się je więc otulać, stosując na przykład słomiane maty. W początkowym okresie wzrostu nie jest również zalecane ich często przesadzanie. Starsze rośliny jednak znoszą takie zabiegi bez najmniejszych problemów.

Niemalże wszystkie odmiany mogą być formowane przez przycinanie, co bardzo często wykorzystuje się na mniejszych przestrzeniach, jak na przykład Alphen's Globe. Dzięki takim zabiegom bez problemu można zachować jego piękny i kulisty kształt.

Platan klonolistny - rozmnażanie, choroby i ciekawostki

Jak rozmnażać platan kloniasty?

Platanowce mogą być rozmnażane z nasion, które pozyskuje się z owoców na długich szypułkach, które najczęściej opadają w okresie zimowym i wiosennym. Jednakże takie rozmnażanie nie daje pewności, że pozyskane w ten sposób drzewo będzie miało właściwe cechy. Dlatego tez znacznie częściej stosuje się rozmnażanie przy pomocy sadzonek, pozyskiwanych wiosną.

Choroby platanowców

Platany są niezwykle odporne na wiele czynników, jednakże zdarza się, że także te monumentalne drzewa uginają się przed chorobami. Najczęstszym schorzeniem tych drzew jest tak zwana plamistość zgorzelowa. Objawia się ona brunatnym zabarwieniem liści, przede wszystkim wzdłuż ich nerwów.

Platan klonolistny - zastosowanie i ciekawostki

Główną cechą, jeśli chodzi o platan klonolistny, jest przede wszystkim jego funkcja ozdobna. Poza rozłożystą koroną na pewno uwagę zwraca jego nietypowa, łuszcząca się kora, dodająca mu uroku także zimą. Jednakże drzewo platan jest bardzo cenione także w przemyśle meblowym, ze względu na bardzo dużą wytrzymałość. Meble wykonane z drewna platanowca są bardzo cenne, zaś biel drewna wykorzystuje się na niezwykle cenne okleiny, które wykorzystuje się na intarsje.

Platan kloniasty może osiągać niezwykle duże rozmiary, czyniąc z nich swoiste ciekawostki przyrodnicze. Jak chodzi o platany w Polsce, jeden z największych obecnie znajduje się w Chojnie, a obwód jego pnia ma ponad 10 metrów, zaś wysokość ponad 35 metrów. Co ciekawe, uprawa tych drzew nie była prowadzona w specjalny sposób, najczęściej takie okazy po prostu były zostawione i samodzielnie osiągnęły tego typu wymiary.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny