Pluskwica groniasta (Cimicifuga racemosa) – opis gatunku

Pluskwica groniasta (Pluskwica sercolistna) – wygląd i charakterystyka


Roślina nosi szczególną nazwę. Pluskwica to polski odpowiednik łacińskiego Cimicifuga, co właśnie oznaczało pchły lub pluskwy. Jednak ten gatunek nie ma nic wspólnego z tymi owadami… no może poza niezbyt przyjemnym zapachu. Mimo to jest to bardzo atrakcyjna roślina, która będzie stanowiła wspaniałą ozdobę każdego ogrodu.

To jedna z najwyższych bylin rozwijających się w naszych ogrodach. Osiąga około 2 m wysokości i ma dziki, nieco leśny wygląd. Wszystko dzięki dwu- lub trójdzielnym liściom, które wspaniale się prezentują. Jednak najciekawszym elementem rośliny są jej kwiaty. Bardzo drobne, składające się z cienkich płatków, zbierają się w atrakcyjny kłos. Nie rozwijają się jednocześnie, tworzą efekt płonącej świecy, stąd inna nazwa rośliny – świecznica groniasta. Roślina ma białe lub fioletowe kwiaty i kwitnie w sierpniu i wrześniu. Korzeń rośliny to kłącze o brunatnym kolorze, które rośnie niezbyt głęboko pod ziemią.

Niekiedy pędy mocno się rozwijają i rozgałęziają, ale wtedy rośliny wyglądają jeszcze piękniej. To idealne rozwiązanie do ogrodów w stylu wiejskim i rustykalnych. Dobrym towarzystwem dla niej jest trybula lub inne zioła. Można posadzić wokół niej lawendę – jej fioletowe kwiaty będą wspaniałym tłem dla rośliny.

Pluskwica groniasta – ciekawe odmiany

Chociaż roślina jest dość popularna, w uprawie pojawiają się w zasadzie tylko dwie jej odmiany. Roślina ma opinię bardzo atrakcyjnej, ale podstawowy gatunek uprawia się rzadko. Najczęściej można spotkać odmianę ‘Armleuchter’, która wyróżnia się wysokością. Ma około 160 cm, na dodatek wytwarza mocno rozgałęzione kwiatostany, dzięki czemu wspaniale wygląda. Kwitnie jesienią – we wrześniu i październiku.

Drugą zasługującą na uwagę odmianą jest ‘BS Blickfang’. To stara odmiana, która nadal jest bardzo ceniona ze względu na wygląd. Po pierwsze wyróżniają się jej śnieżnobiałe kwiaty, przyciągające uwagę na rabacie. Pojawiają się dopiero we wrześniu.

Pluskwica groniasta w ogrodzie

Pluskwica groniasta – wymagania

Wystarczy wejść na dowolne forum, by znaleźć opinie, że roślina nie jest trudna w uprawie. I to prawda! Gatunek może rosnąć zarówno w miejscu półcienistym, jak i zacienionym. Pełne słońce jej nie służy – błyskawicznie prowadzi do usychania i zamierania całej rośliny. Na nasłonecznionych rabatach warto posadzić wokół kęp rośliny okrywowe, które przykryją dolną część pluskwic, by były dobrze zacienione.

Aby kwiat dobrze się rozwijał, musi mieć zapewnione odpowiednio żyzne podłoże. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się świeża ziemia, którą można urozmaicić kruszoną glinę (można ją kupić w sklepach ogrodniczych). Dzięki temu będzie miało większą zasobność wodną, a podłoże będzie stale wilgotne. Pluskwica bardzo nie lubi nadmiernej suszy, a w okresie zawiązywania pąków brak wody może oznaczać po prostu zamieranie rośliny. Podłoże musi być także mocno przewiewne, ponieważ korzeń potrzebuje dostępu do powietrza. Roślinę uprawia się z sadzone. Cena pojedynczej to kilka złotych, ale warto kupić co najmniej kilka, by stworzyć wspaniały pluskwicowy zakątek o przepięknych białych kwiatach, które będą zdobić zimą i jesienią. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o ciekawych bylinach ogrodowych.

Pluskwica groniasta (Cimicifuga racemosa) – pielęgnacja

Pluskwica nie potrzebuje żadnego szczególnego traktowania. W zasadzie najważniejsze jest podlewanie rośliny, najlepiej jak najczęściej, ale niewielkimi porcjami. Roślina potrzebuje wody na co dzień, podłoże powinno być stale wilgotne i to najlepiej na stałym poziomie. W najbardziej upalne dni należy podlewać ją nawet codziennie. Należy także regularnie plewić okolice pluskiwcy, ponieważ chwasty mogą konkurować w wyścigu o wodę, co będzie dla niej szkodliwe.

Pluskwica groniasta, Cimicifuga racemosa i zbliżenie na kwiat, a także uprawa i zastosowanie
Jakie właściwości lecznicze ma pluskwica groniasta, Cimicifuga racemosa, a także jej uprawa

Gatunek jest dość dobrze odporny na mróz. Jednak na zimę może potrzebować osłon, na przykład z agrotkaniny lub gałęzi drzew iglastych. Roślina nie potrzebuje nawożenia, chociaż zastosowanie od czasu do czasu nawozu wieloskładnikowego jej nie zaszkodzi. Jeśli uprawiasz ją na rabacie, możesz zasilać wszystkie rośliny preparatami wieloskładnikowymi mineralnymi. Dobrze sprawdzą się także środki naturalne, na przykład nawozy humusowe z dżdżownic kalifornijskich.

Pluskwica groniasta – właściwości lecznicze

Preparaty z pluskwicy groniastej (Cimicifuga racemosa) – działanie i opinie

Niektóre zioła mają wyjątkowo silne działanie, a pluskwica z pewnością do nich należy. W aptekach i sklepach zielarskich możesz kupić kapsułki i tabletki z wyciągiem z pluskwicy, które stosuje się przede wszystkim do leczenia objawów PMS i zaburzeń miesiączkowania. Także menopauza to moment, kiedy pluskwica może pomóc – zmniejsza pobudliwość, reguluje pocenie się i trudności z zasypianiem. Jeśli menopauza wiąże się z obrzękami na twarzy, to zioło także może na to pomóc. Często pojawia się w środkach przeznaczonych dla kobiet w okresie przekwitania, jednak można kupić także kapsułki 100% pluskwicy. Ich cena jest niższa – to mniej więcej 20 zł za 60 tabletek.

Jednak pluskwica może mieć wpływ na wszystkie choroby i problemy związane z hormonami. Czasami włącza się ją do leczenia, kiedy szwankuje tarczyca. Dodatkowo wspomaga leczenie skóry wrażliwej i atopowej, ma wpływ na procesy starzenia, a niektóre badania wykazują działanie zatrzymujące rozwój raka prostaty. Korzeń pluskwicy może wpływać także na takie problemy jak osteoporoza i nerwobóle mięśniowe. Podobnie jak trybula, poprawia działanie układu nerwowego.

Skutki uboczne pluskwicy groniastej

Pluskwica sercolistna jest w stu procentach bezpieczna i rzadko ma jakiekolwiek skutki uboczne. Jednakże wystarczy wejść na dowolne forum internetowe, by okazało się, że są osoby, które narzekają na niepożądane działanie leku. Najczęściej nie są one bardzo szkodliwe, ale jeśli tylko się pojawią, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, zwłaszcza jeśli zamierzasz przyjmować preparaty z pluskwicy dłużej niż kilka tygodni.

Środki z tym składnikiem czasami powodują problemy trawienne, bóle i zawroty głowy, a także nudności i inne reakcje alergiczne. Może jednak także pojawić się drżenie rąk i nóg oraz problem z niedociśnieniem. Zioła pluskwicy nie powinny przyjmować kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także małe dzieci. Leki nie zostały przebadane pod kątem bezpieczeństwa dla najmłodszych, ale wiadomo, że może powodować skurcze macicy, dlatego dla ciężarnych może być naprawdę niebezpieczny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny