Płytki ceramiczne

Zalety stosowania płytek ceramicznych

Godne polecenia płytki ceramiczne charakteryzują się cechami, które powodują, że brylują wśród materiałów wykończeniowych wykorzystywanych w kuchniach i łazienkach. Często w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na design, a płytki ceramiczne wyróżniają się piękną estetyką. Na dodatek dostępna jest bogata gama propozycji, dzięki czemu każde wnętrze można urządzić w indywidualnym stylu. Z płytek warto skorzystać również ze względu na ich praktyczne właściwości. Odznaczają się dużą wytrzymałością i odpornością na ogień. Sprzyjają zdrowemu życiu, ponieważ produkuje się je z naturalnych substancji, dzięki czemu są nietoksyczne. Nie wymagają konserwacji i łatwo usunąć z nich wszelkie zanieczyszczenia. Pozostają w niezmienionym stanie przez wiele lat. Trzeba jednak zwrócić uwagę na takie cechy jak: klasa ścieralność, nasiąkliwość wodna, wytrzymałość i antypoślizgowość. Nie wszystkie płytki można stosować w miejscach o dużym natężeniu ruchu i nie wszystkie są wystarczająco odporne na działanie wody.

Klasy ścieralności płytek – wybór zależny od pomieszczenia

Klasa ścieralności wskazuje, czy płytki mogą zostać użyte w danym pomieszczeniu. W opisach płytek należy szukać oznaczenia PEI:

  • PEI 1 – płytki ceramiczne przeznaczone na ściany;
  • PEI 2 – płytki ceramiczne do pomieszczeń, które są rzadko używane;
  • PEI 3 – płytki ceramiczne do wnętrz, w których chodzi się w miękkim obuwiu albo bez niego, na przykład płytki łazienkowe lub płytki do sypialni;
  • PEI 4 – płytki ceramiczne dostosowane do często użytkowanych pomieszczeń takich jak hol i przedpokój, ale zaliczają się do nich również płytki kuchenne;
  • PEI 5 – płytki ceramiczne używane w budynkach użyteczności publicznej.

Wskaźnik decydujący o wykorzystaniu płytek w wilgotnych pomieszczeniach

W kuchni często coś się rozlewa, a podczas mycia naczyń w zlewie łatwo zachlapać podłogę. Dodatkowo w pomieszczeniu działa para ulatniająca się podczas gotowania. O obecności wody i pary w łazience nawet nie trzeba wspominać, dlatego do tych pomieszczeń salon płytek poznańproponuje wersje o niskiej nasiąkliwości wodnej określanej też mianem porowatości. Nasiąkliwość jest oznaczana literą E. W przypadku płytek podłogowych stopień wchłaniania wody powinien wynosić ok. 3%, ale w wilgotnych pomieszczeniach również płytki ścienne muszą odznaczać się niskim stopniem nasiąkliwości. Wiele rodzajów atrakcyjnie zaprojektowanych płytek o odpowiednich parametrach proponuje Sklep z płytkami Paste Group.

Antypoślizgowy charakter płytek

We wnętrzach, w których panuje duża wilgotność należy umieszczać płytki o nieśliskiej powierzchni. Antypoślizgowość oznacza się literą R. Do kuchni i łazienki trzeba szukać płytek oznaczonych jako R8.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny