20 najlepszych pnączy do ogrodu - kwitnące, szybkorosnące i inne

Pnącza to zdecydowanie jedna z najciekawszych grup roślin. Są wyjątkowo atrakcyjne, a ponadto pozwalają na stworzenie naprawdę nieszablonowej, niezwykłej aranżacji w każdym ogrodzie. Dodają uroku starym murom, zasłaniają obdrapane barierki, rozpięte na pergole tworzą urocze, romantyczne altanki. Poznaj najbardziej popularne rośliny pnące i zdecyduj, które z nich najlepiej sprawdzą się w twoim ogrodzie.

Pnącza wieloletnie ozdobne z liści

Pnącza wieloletnie – do jakiego ogrodu

Pnącza wieloletnie to zdecydowanie najbardziej popularne gatunki z tej grupy roślin. Tworzą potężne, bardzo długie pędy, które przez kilka lat są w stanie zająć naprawdę bardzo dużą powierzchnię. Z biegiem czasu pnącza wieloletnie zaczynają drewnieć, przybywa także masy zielonej. Z tego względu należy puścić je na pergole o wzmocnionej konstrukcji. Można użyć także kratki na pnącza, która będzie zamontowana na ścianie. Dzięki temu roślina będzie się szybciej wspinać, a jednocześnie będzie miała bardzo silne podparcie.

Byliny pnące można podzielić na dwie grupy – pnącza wieloletnie ozdobne z liści, jak na przykład bluszcz lub pnącza kwitnące, które uprawia się dla ich pięknych kwiatów. Zarówno w jednej, jak i drugiej grupie znajdują się rośliny zimozielone, czyli takie, które nie gubią liści na zimę. Są bardzo atrakcyjne, ładnie wyglądają pod kołderką śniegu.

Pnącza wieloletnie to mogą być zarówno mniej, jak i bardziej wymagające gatunki. Część z nich bardzo dobrze czuje się w standardowej glebie ogrodowej i, jak na przykład bluszcz, nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Jednak niektóre gatunki, zwłaszcza kwitnące pnącza pochodzące z egzotycznych miejsc, mogą być bardziej wymagające. Jednocześnie są także najbardziej atrakcyjne i najciekawiej wybarwione. Byliny pnące powinny być sadzone w słońcu, chociaż kilka z nich równie dobrze nadaje się do cienia.

Pnącza zimozielone, czyli ogród ładny przez cały rok

Najbardziej znane pnącza zimozielone to oczywiście bluszcze różnego rodzaju. Z nich wszystkich na pierwszy plan wysuwa się bluszcz pospolity. Bluszcz to najbardziej lubiane pnącze. Jego pędy mogą mieć nawet 25 metrów długości, od nich odchodzą gdzieniegdzie kolejne, więc roślina błyskawicznie zajmuje całą przestrzeń. Bluszcz nadaje się zarówno na pergole, jak i na barierkę. Gatunek jest bardzo odporny na zimno, chociaż w odsłoniętym, przewiewnym miejscu może czasowo przemarzać.

Bluszcz nie zrzuca liści na zimę. Przez cały rok jest ozdobiony ciemnozielonymi, dłoniastymi listkami, które mogą przypominać kształtem liście klonu w miniaturze. Młode są bardzo jasne, wręcz seledynowe, starsze ciemnieją i pokrywają się wyrazistym, charakterystycznym rysunkiem, który dodaje im uroku. Bluszcz doczekał się stworzenia bardzo licznych odmian, także płożących, idealnie nadających się na rośliny płożące.

Pnącza wieloletnie o liściach sezonowych

Przepiękne liście mają nie tylko pnącza zimozielone. Kolejne byliny pnące zasługujące na uwagę to inne rodzaje bluszczu. Winobluszcz trójklapowy, czyli tak zwane dzikie wino, także zachwyca swoimi wyjątkowymi liśćmi, które jednak traci późną jesienią. Lecz przez całą wiosnę i lato wspaniale się prezentuje na podporach, żywopłotach i kratkach. To ogrodowe cudo osiąga około 12 metrów wysokości i wspaniale prezentuje się na ścianach, po którym może piąć się bez zastosowania kratki na pnącza. Winobluszcz trójklapowy ma ciekawe liście, kształtem przypominające nieco bluszcz. Jest mrozoodporny i mało wymagający. Jego sadzonki można sadzić do cienia, jednak w słońcu najpiękniej przebarwiają się jesienią jego liście.

Kolejne pnącza wieloletnie, które świetnie czują się w naszych warunkach to chmiele. Chmiel zwyczajny to bardzo ładne pnącza ogrodowe. Ich urok polega zarówno na ciekawych liściach, jak i na atrakcyjnych owocach – szyszkach o jasnozielonej barwie. Te byliny pnące są mniej powszechnie niż bluszcz pospolity, ale także warte uwagi. Chociaż nie są to pnącza zimozielone, ich wartość dekoracyjna jest wysoka przez większą część roku. Warto jednak wiedzieć, że te pnącza wieloletnie są bardzo ekspansywne i mogą stanowić konkurencję dla innych gatunków.

Wieloletnie pnącza kwitnące – ciekawe gatunki ogrodowe

Pnącza kwitnące na pergole

Pnącza wieloletnie to także pnącza kwitnące. Część z nich to pnącza zimozielone, jak na przykład wiciokrzew Henry’ego. Ta ciekawa roślina bardzo szybko się rozwija, osiągając jedynie około 4 metrów wysokości. Nadaje się do cienia, w dużym słońcu nie zawiązuje tak licznych kwiatów, które stanowią o atrakcyjności rośliny. Wiciokrzewy to pnącza zimozielone. Po przekwitnięciu pozostają na nich wspaniałe liście, dlatego są atrakcyjne przez cały rok.

Kolejne pnącza kwitnące, które zasługują na uwagę to miliny. Zwłaszcza milin amerykański świetnie czuje się w naszych warunkach. Zdobi zwłaszcza latem, kiedy na jego długich, czepiających się pergoli lub podpory do pnączy pędach pojawiają się intensywnie wybarwione, czerwone lub pomarańczowe kwiaty o trąbkowym kształcie. Milin amerykański wyróżnia się także pierzastymi liśćmi, które ładnie się przebarwiają jesienią. Nadaje się do ogrodu o każdym rodzaju gleby i raczej nie przemarza.

Dla bardziej zaangażowanych i doświadczonych ogrodników nadają się pnącza bardziej egzotycznego pochodzenia. Jednym z nich jest glicynia, czyli wisteria. Te rośliny pnące wyglądają jak z bajki, zwłaszcza w czasie kwitnienia, kiedy to z uczepionych pergoli lub kratki pędów spływają grona drobnych, fioletowych i oszałamiająco pachnących kwiatów. Glicynie to zdecydowanie najbardziej oryginalne kwiaty pnące.

Rośliny pnące – wijące się odmiany pospolitych gatunków

Niektóre pospolite, wzniesione gatunki roślin to także byliny pnące. Są to zdecydowanie najczęściej pnącza kwitnące, które oczarowują swoimi kwiatami. W nowej odsłonie, wytwarzając przyczepne i długie pędy wspaniale się prezentują, dlatego czasami pnąca są równie popularne co ich krzewiaści przodkowie.

Oczywiście najbardziej popularne są w tej kategorii róże pnące. Odmiany pnące są równie barwne jak te o podstawowym pokroju. Róża dzika pnie się po pergolach i jest bardzo mało wymagająca. Można zaprosić ja do ogrodu o wysokim stopniu nasłonecznienia lub półcienistego. Te kwiaty pnące są najczęściej pojedyncze. Można jednak bez problemu zaleźć także róże dekoracyjne o pnących pędach. Te pnącza pokrywają się przepysznymi, wyjątkowymi kwiatami. Najczęściej mają słodki, uroczy zapach i długo kwitną. Nic dziwnego, że to najpopularniejsze pnącza ozdobne.

Kolejne kwiaty pnące, które w podstawowym gatunku są krzewinką, to hortensje. Hortensja pnąca to mniej popularna roślina, ale warto zainwestować w te byliny pnące, ponieważ są bardzo atrakcyjne. Hortensja pnąca wyróżnia się wyjątkowymi kwiatami, które jednak nie mają zbyt wiele wspólnego z podstawowym gatunkiem. W zasadzie łączy je jedynie to, że składają się z bardzo licznych i gęsto ułożonych kwiatuszków, które tworzą ozdobne bukiety. Te rośliny pnące najczęściej wytwarzają białe kwiaty, które utrzymują się przez czerwiec i lipiec. Ponieważ pędy hortensji są długie, powinna mieć zapewnione stabilne podpory do pnączy, na przykład wzmacniane żelazem kratki.

Pnącza jednoroczne – szybko rosnące gatunki

Jednoroczne pnącza kwitnące na pergole

Dużą popularnością cieszą się także pnącza jednoroczne. Z reguły są szybko rosnące i bardzo lekkie, więc podpory do pnączy nie są potrzebne. Można je puścić na ścianę lub balustradę, dużo osób decyduje się jednak na posadzenie ich przy pergoli, zwłaszcza, jeśli osiągają znaczne rozmiary.

Najbardziej znane pnącza kwitnące, które uprawia się w cyklu jednorocznym to wilce. Ich zielone pędy od czerwca aż do pierwszych przymrozków obsypane są dużymi, kolorowymi kwiatami. Niektóre odmiany wilców są wielobarwne, co jeszcze dodaje im niezwykłego uroku. Wilce lubią uprawę gruntową i mają dość duże wymagania, jednak naprawdę warto zastosować je w ogrodzie. To pnącza, które każdej aranżacji dodadzą charakteru i wyjątkowości.

Równie powszechnym gatunkiem, które lubi uprawę gruntową, jest kobea. To zdecydowanie rośliny pnące idealne do każdego ogrodu, ponieważ mają stosunkowo niewielkie wymagania, a za minimum pielęgnacji odwdzięczają się ogromnymi kwiatami w fioletowym, białym lub purpurowym kolorze. Nie są to pnącza zimozielone, umierają wraz z pierwszym przymrozkiem, ale aż do tego momentu wytrwale kwitną. To zdecydowanie najciekawsze jednoroczne kwiaty pnące.

Rośliny pnące na balkon

Niektóre pnącza świetnie czują się w pojemnikach, więc świetnie sprawdzają się na balkonach. To kwitnące pnącza, które pełnią dwie funkcje – osłaniają miejsce wypoczynku przed wścibskimi spojrzeniami, a jednocześnie urozmaicają i rozjaśniają każdy balkon czy taras.

Najbardziej interesujące kwiaty ma tubergia oskrzydlona. Są pomarańczowe, wyraziste i duże, przypominają trochę typowy powój. W środku znajduje się ozdobne, czarne oczko, które jeszcze bardziej przyciąga uwagę do kwiatów. Tubergie to dość wrażliwe i delikatne kwitnące pnącza, jednak dobrze sprawdzają się na balkonie. Tam są osłonięte od wiatru i mają stosunkowo ciepło. Nie powinno się wstawiać ich do cienia, to w słońcu rozwiną cały swój urok.

Na balkon nadają się również pomarańczowe nasturcje. Ich ciekawe, sercowate liście są jadalne i mają duże właściwości zdrowotne, ale te rośliny pnące uprawia się przede wszystkim dla ich atrakcyjnych kwiatów. Parasolowate, intensywnie wybarwione, bardzo gęste… kwiaty nasturcji są naprawdę przepiękne. A na dodatek zdobią roślinę aż do października, więc dzięki nim możesz mieć piękny balkon przez cały sezon.

Jeśli interesują cię pnącza ozdobne o nietypowych kwiatach, koniecznie zasadź groszki pachnące (niebiańskie pnącze). Ich nieregularne, motylkowe kwiaty mogą mieć naprawdę najróżniejsze kształty. Są bardzo gęste – pojawiają się licznie, urozmaicając ciemnozielone pędy i liście. Groszek pachnący, jak sama nazwa na to wskazuje, wydziela niebiański zapach. Każda kawa na balkonie będzie więc momentem idealnym, cieszącym wszystkie zmysły. Te kwiaty pnące są dostępne w licznych kolorach. Żółty, niebieski, biały, różowy, fioletowy, czerwony, a nawet dwubarwny… to najlepszy wybór na kolorowy i nieszablonowy balkon.