Pnącza na balkon - popularne odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady
Ogród blisko miejsca zamieszkania dla wielu osób pozostaje jedynie marzeniem. Mieszkańcy miast tworzą więc swoje ogródki, sadząc rośliny w doniczkach na parapecie, wystawiając skrzynki z nasadzeniami na balkon i na taras. Do najpiękniejszych roślin balkonowych należą pnącza kwitnące, dzięki którym powstaje atrakcyjna zielona kurtyna, chroniąca przed upałem i stanowiąca integralną część mieszkania. Przeczytaj, jakie rośliny pnące na balkon pozwolą utworzyć przyjemne i oryginalne miejsce odpoczynku.
Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach pnących.
Pnący kwiat na balkon – kupujemy ozdobne rośliny
Piękny i ukwiecony balkon tworzy prawdziwy azyl, o specyficznym mikroklimacie, sprzyjającym wypoczynkowi. Zanim nabędziemy kwiaty pnące na balkon lub na taras, oceńmy, czy zostaną spełnione warunki uprawowe, konieczne dla zdrowego wzrostu wybranych pnączy. Rośliny rosnące w doniczkach powinny być osłonięte przed wiatrem, by nie zostały przewrócone pod jego naporem. Długie pędy roślin pnących narażone są na uszkodzenia w czasie zacinającego deszczu, więc należy wybrać miejsce bardziej zaciszne lub osłonięte. Wiatr wysusza glebę, w której nasadziliśmy pnącza. Dbałość o dostateczne podlewanie jest podstawowym wymogiem pielęgnacyjnym.
Ciężar roślin uprawianych w większych pojemnikach ma również kluczowe znaczenie dla właścicieli balkonów. Bezpieczne obciążenie to około 250 kg na 1 m2, więc kilka donic, wypełnionych ziemią i obficie podlewanych – na podłożu wyłożonym płytkami – może okazać się zagrożeniem dla konstrukcji balkonu, zwłaszcza w starszych kamienicach.
Przy kupnie młodych roślin zwróćmy uwagę na ich kondycję:
- liście powinny być błyszczące i soczyście zielone. Unikać należy roślin z liśćmi przywiędłymi oraz z brązowymi i żółtymi plamami, które są objawami choroby,
- duże rośliny, sprzedawane w małych pojemnikach, mogą mieć uszkodzoną bryłę korzeniową,
- o zdrowiu pnączy świadczy duża liczba młodych pędów i ich zaczątków. Uschnięte lub brązowe wierzchołki pędów uniemożliwią roślinom rozwój, więc unikajmy ich kupowania. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie bluszczu zimozielonego?
Kwiaty pnące na balkon - pnącza jednoroczne i pnącza wieloletnie
Pnącza kwitnące na słoneczny balkon
Pnące gatunki roślin balkonowych wymagają podpór, którymi mogą stać się balustrady oraz lekkie konstrukcje, dzięki którym pnącza będą swobodnie się rozrastać. Najprostsze rusztowanie możemy przygotować z drewnianych listewek zbitych gwoździami. Tworzą je trzy drewniane listwy, połączone poprzeczkami. Podporę umiejscawiamy w doniczkach lub w skrzynkach, przy samym brzegu. Wąskie rusztowania dla pnących roślin zabierają niewiele miejsca, więc mogą znaleźć zastosowanie nawet na niewielkim balkonie. Na taras nadadzą się większe pojemniki. W kamiennym korycie pięknie zaprezentują się pelargonie oraz pnący się po lekkiej drabince groszek pachnący. Ustawienie takiej bezpretensjonalnej dekoracji, ożywi ścianę domu i ozdobi wejście do mieszkania.
Efektowne i szybko rosnące pnącza na balkon:
Wilec Ipomea – dekoracyjne rośliny z rodziny powojowatych to szybko rosnące pnącza na balkon, obficie kwitnące od końca czerwca do jesieni. Popularnym gatunkiem, wybieranym na słoneczny balkon, jest wilec purpurowy. Wilce na balkon uprawiane są z nasion, które wysiewamy w kwietniu i w maju, w rozstawie co 10 cm, siejąc razem 2-3 nasionka. Pędy, dorastające do 3-5 m długości, owijają się wokół balkonowych balustrad oraz wysokich podpór. Dzwonkowate kwiaty, o średnicy około 4-6 cm, wybarwiają się na purpurowo, fioletowo, różowo, niebiesko i biało, w zależności od zastosowanej odmiany. Wilce na balkon preferują żyzną glebę, o lekko zasadowym odczynie pH oraz nawożenie nawozami dla roślin kwitnących, co 3 tygodnie. Pnący kwiat na balkon wymaga regularnego usuwania zwiędłych kwiatów oraz dostatecznego nawadniania, szczególnie w czasie upalnego lata. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie glicynii chińskiej.
Kobea pnąca Cobaea scandens – wywodzi się z Meksyku, gdzie jest rośliną wieloletnią. W polskich warunkach klimatycznych efektowne pnącza na balkon należą do roślin jednorocznych. Pnący kwiat na balkon wyróżnia się dużymi barwnymi dzwonkowatymi kielichami, osiągającymi do 7 cm średnicy oraz czepnymi wąsami, którymi zakończone są liście. Kobea na balkonie może dorosnąć do 4 m wysokości. Nasiona wysiewamy w marcu do doniczek. Siewki wysadzamy do balkonowych i tarasowych donic w połowie maja. Uprawa rośliny udaje się w wilgotnym próchnicznym podłożu. Kobea na balkonie pięknie kwitnie na stanowisku słonecznym i dobrze osłoniętym od wiatru. Jej pielęgnacja polega na dbałości o wilgotne podłoże oraz zasilanie wieloskładnikowymi nawozami, co 2 tygodnie. Pnącza na balkon regularnie przeglądamy, usuwając zwiędłe kwiaty, by pobudzić roślinę do obfitszego kwitnienia.
Rośliny pnące na balkon - pnącza wieloletnie
Bluszcz pospolity, bluszcz Hedera Hedera helix – jest mało wymagającym zimozielonym pnączem, które wspaniale prezentuje się na ścianach domów, pniach drzew, ogrodzeniach, a także na tarasach i balkonach. W warunkach naturalnych bluszcz jest rośliną prawnie chronioną. Bluszcz na balkon dorasta do 20 m długości, więc szybko utworzy zieloną osłonę, chroniąc naszą prywatność. Bluszcz na balkon wymaga zastosowania odpowiednich podpór. Przy pomocy czepnych korzonków wspina się także na ściany. Bluszcze Hedera mogą być uprawiane na stanowiskach słonecznych i zacienionych. Chętnie wybierane są odmiany o ciekawie wybarwionych pędach i liściach. Bluszcz ‘Duckfoot’ zwraca uwagę czerwonawymi pędami, natomiast odmiana ‘Plattensee’ zachwyci zimą swoim brązowofioletowym ulistnieniem. Pielęgnacja ozdobnego pnącza polega na przesadzaniu rośliny każdego roku do świeżego podłoża, wraz z dotychczasową bryłą ziemi. Pędy przycinamy na oczekiwaną długość. Regularnie usuwamy uszkodzone i uschnięte liście. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie bluszczu pospolitego?
Milin amerykański Campsis radicans – to roślina pnąca, która może osiągnąć 10 m długości. Wymaga nasadzenia na zacisznych i słonecznych stanowiskach. Posiada czepne, słabo wijące się pędy i czepne korzonki, umożliwiające wspinanie się po ścianach. Efektowne odmiany wyróżniają się 9-centymetrowymi trąbkowatymi kwiatami, wybarwionymi na pomarańczowo, czerwono i żółto. Milin kwitnie od początków lipca do września. Uprawa udaje się na żyznej ziemi ogrodowej. Silnie rosnące pnącze wymaga zastosowania mocnych podpór. Długie pędy wiosną i jesienią możemy przycinać. W sprzedaży dostępne są nasiona wielu atrakcyjnych odmian. Sprawdź także ten artykuł o uprawie milina amerykańskiego.
Rośliny pnące nadają balkonowi latem wyjątkowego charakteru. Okazałe pnącza wymagają nasadzenia w większych donicach. Właściciele dużych balkonów mają szansę utworzenia zielonych ścian, dzięki ustawieniu wzdłuż balustrad szeregu roślin. Wiele nasadzeń wymaga zacisznego stanowiska, więc balkony narażone na silne powiewy wiatru muszą zostać zabezpieczone, w postaci osłon wiatrochronnych, np. nietłukących szklanych płyt lub metalowych krat, w przypadku ciężkich pnączy wieloletnich.