Pnącza wieloletnie do ogrodu - popularne odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady
Pnącza ozdobne do ogrodu są roślinami, dzięki którym każdy zakątek ogrodu, mało dekoracyjne ściany lub otoczenie altan zyskują oryginalny wygląd. Jednocześnie krzewy pnące nie wymagają obsadzania dużych powierzchni ziemi. Przy wyborze roślin warto sięgnąć po pnącza wieloletnie, by nasz zielony azyl cieszył użytkowników ogrodu przez długi czas. Przeczytaj, jak uprawiać i pielęgnować rośliny pnące wieloletnie i czym kierować się przy ich wyborze.
Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach pnących.
Rośliny pnące wieloletnie – do ogrodu i na balkon
Pnącza wieloletnie i jednoroczne wyróżniają się giętką długą łodygą, dzięki której roślina uzyskuje dobry dostęp do światła. Krzewy pnące wymagają podpór. Niektóre z roślin wiją się wokół pni drzew lub ogrodowych konstrukcji, niektóre wytwarzają wąsy zdolne do czepiania się ścian i murków. Pnącza na balkon uprawia się w doniczkach, które na zimę przenosimy do jasnych, chłodniejszych pomieszczeń. Zastosowane podpory muszą być dostosowane do gatunku pnączy, by rośliny mogły bezproblemowo się rozrastać.
Uprawa pnączy zapewnia użytkownikom szereg korzyści:
- pnącza wspinające się na mur chronią ściany przed wodą opadową, która - zamiast po ścianie – spływa po roślinie,
- rozrastanie się pnączy przy ścianach skutecznie chroni fundamenty przed zawilgoceniem,
- krzewy ozdobne obrastające ogrodzenia, zatrzymują silne powiewy wiatru i chronią przed zewnętrznym hałasem,
- pnącza ozdobne są siedliskiem dla ptaków, znajdującym wśród kwiatów i liści bezpieczne schronienie.
Przed zasadzeniem roślin odchwaszczamy stanowisko, po uprzednim upewnieniu się, że miejsce pod konkretne pnącze spełnia wymagania uprawowe. Po zasadzeniu przycinamy rośliny, by bujniej krzewiły się i obficiej kwitły. Pnące krzewy ozdobne wymagają odpowiedniej pielęgnacji:
- regularnego podlewania, z dbałością o niezalewanie podłoża, co może doprowadzić do gnicia korzeni,
- nawożenia wieloskładnikowymi nawozami – od kwietnia do czerwca,
- przeprowadzania wiosną cięcia pielęgnacyjnego, w celu ułatwienia roślinom dostępu do światła, odmładzania ich oraz sprawowania kontroli nad wzrostem i pokrojem pnączy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie bluszczu zimozielonego?
Atrakcyjne pnącza wieloletnie – dekoracyjne pnącza z kwiatami
Glicynia chińska – wisteria chińska, jest efektownym pnączem, o pięknych niebieskofioletowych kwiatach, zebranych w długie, 30-70 cm grona. Pachnące kwiaty zdobią pnącza od maja do czerwca. Uprawa glicynii w ogrodzie udaje się na osłoniętych i ciepłych stanowiskach, na przepuszczalnych i umiarkowanie żyznych glebach. Glicynia jest wijącym się ciężkim pnączem, dlatego sadzimy ją przy solidnych podporach, które utrzymają roślinę, dorastającą do 10 m wysokości. Wśród odmian glicynii wyróżniają się:
- wisteria chińska ‘Alba’ – o białych kwiatach, ujętych w 35–cm kwiatostany, wspinająca się na wysokość od 6 m do 10 m,
- wisteria chińska ‘Honbenii’ – pnącza kwitnące na różowo, dorastające na wysokość 6-10 m. Sprawdź także ten artykuł o uprawie glicynii chińskiej.
Akebia pięciolistkowa – pnącza z kwiatami o purpurowym wybarwieniu, wydzielające delikatny aromat. Roślina przyrasta rocznie do 3 m wysokości, docelowo osiągając 10 m. Pnącze wymaga sadzenia przy podporach. Brązowe pędy są częściowo zdrewniałe. Akebia dobrze rośnie na słonecznym i lekko zacienionym stanowisku, w przeciętnie żyznej ziemi. Do chętnie uprawianych odmian zalicza się:
- akebia ‘Alba’ – kwitnąca od kwietnia do maja na biało,
- akebia ‘Variegata’ – o różowych kwiatach i dekoracyjnie wybarwionych liściach – zielonych z białymi plamkami.
Cytryniec chiński – jest rośliną mrozoodporną, uprawianą w ogrodach dla pachnących białych kwiatów i jaskrawo czerwonych owoców, zdobiących pnącze jesienią – do końca października. Cytryniec pięknie prezentuje się przy podporach. Jest leczniczą jadalną rośliną. Dorasta do 15 m wysokości. Wymagania uprawowe to dostatecznie wilgotna gleba oraz zaciszne ciepłe stanowisko.
Milin amerykański – roślina o efektownych kwiatach, których trąbki wybarwiają się na czerwono, pomarańczowo i żółto. Pnącze wije się wokół podpór i wspina się po południowych ścianach, przy pomocy pędów i czepnych korzeni. Kwitnie od lipca do września, po kilku latach od posadzenia rośliny. Milin dorasta do 10 m wysokości. Wymaga nasadzenia na stanowiskach osłoniętych od wiatru, słonecznych, o żyznych glebach. Pielęgnacja pnącza polega na wiosennym lub jesiennym przycinaniu pędów, co umożliwi regulację wysokości milina, o łodydze dorastającej docelowo do 10 m długości. Sprawdź także ten artykuł o uprawie milina amerykańskiego.
Hortensja pnąca – dekoracyjne krzewy pnące, o dużych białych kwiatach, obrastających silne i grube pędy. Hortensja docelowo może osiągnąć do 25 m długości. Wspaniale prezentuje się na lekko zacienionych stanowiskach, na żyznych glebach, o kwaśnym odczynie pH. Nie toleruje gleb podmokłych i gliniastych. Rośliny sadzi się na stanowiskach północnych – może wspinać się przy pomocy czepnych korzeni na mur, pnie drzew, podpory altan i pergole.
Bluszcze ogrodowe – ozdobne pnącza zimozielone
Jeśli pragniemy, by w naszym ogrodzie zagościły rośliny wiecznie zielone, warto zasadzić bluszcze ogrodowe – szybko rozrastające się, odporne na trudne warunki uprawowe. Bluszcz poradzi sobie w miejscach mocno zacienionych i umiarkowanie suchych. Pędy bluszczu mogą dorastać od kilku metrów do 20 m długości – w zależności od gatunku. Roślina może obrastać ściany, wspinając się na mur przy pomocy czepnych korzonków. Popularność zyskują ekrany z bluszczu – oryginalne żywopłoty, zapewniające intymność i całoroczną dekorację ogrodu.
Bluszcz pospolity – w Polsce dziko rosnące rośliny znajdują się pod ochroną prawną. Uprawa bluszczu w ogrodzie umożliwi utworzenie efektownych zimozielonych ogrodzeń lub okrywy trudniej dostępnych zakątków. Bluszcz ładnie prezentuje się, obrastając pnie drzew, ścianki altan i ogrodowe skarpy i murki. Może dorastać do 20 m długości. Szczególnie atrakcyjne odmiany to:
- bluszcz ‘Plattensee’ – o zimowym wybarwieniu liści na brązowofioletowo,
- bluszcz ‘Green Ripple’ – wyróżniający się oryginalnymi pięcioklapowymi liśćmi,
- bluszcz ‘Duckfoot’ – roślina dorastająca do 3 m długości, o czerwonawych pędach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie bluszczu pospolitego?
Winobluszcz trójklapowy – winobluszcz japoński, jest efektownym miododajnym pnączem, o szerokich liściach, przebarwiających się jesienią na czerwono. Szybko rozrastająca się roślina osiąga docelowo 12 m wysokości. Pnącza z kwiatami, miododajne, o żółtawym wybarwieniu, możemy podziwiać od czerwca do lipca. Jesienią pośród liści widoczne są granatowe jagody. Wykorzystywany jest do obsadzania ścian domów, altan, ogrodzeń i ogrodowych konstrukcji.