Rośliny pnące wieloletnie – do ogrodu i na balkon

Pnącza wieloletnie i jednoroczne wyróżniają się giętką długą łodygą, dzięki której roślina uzyskuje dobry dostęp do światła. Krzewy pnące wymagają podpór. Niektóre z roślin wiją się wokół pni drzew lub ogrodowych konstrukcji, niektóre wytwarzają wąsy zdolne do czepiania się ścian i murków. Pnącza na balkon uprawia się w doniczkach, które na zimę przenosimy do jasnych, chłodniejszych pomieszczeń. Zastosowane podpory muszą być dostosowane do gatunku pnączy, by rośliny mogły bezproblemowo się rozrastać.

Uprawa pnączy zapewnia użytkownikom szereg korzyści:

 • pnącza wspinające się na mur chronią ściany przed wodą opadową, która - zamiast po ścianie – spływa po roślinie,
 • rozrastanie się pnączy przy ścianach skutecznie chroni fundamenty przed zawilgoceniem,
 • krzewy ozdobne obrastające ogrodzenia, zatrzymują silne powiewy wiatru i chronią przed zewnętrznym hałasem,
 • pnącza ozdobne są siedliskiem dla ptaków, znajdującym wśród kwiatów i liści bezpieczne schronienie.

Przed zasadzeniem roślin odchwaszczamy stanowisko, po uprzednim upewnieniu się, że miejsce pod konkretne pnącze spełnia wymagania uprawowe. Po zasadzeniu przycinamy rośliny, by bujniej krzewiły się i obficiej kwitły. Pnące krzewy ozdobne wymagają odpowiedniej pielęgnacji:

 • regularnego podlewania, z dbałością o niezalewanie podłoża, co może doprowadzić do gnicia korzeni,
 • nawożenia wieloskładnikowymi nawozami – od kwietnia do czerwca,
 • przeprowadzania wiosną cięcia pielęgnacyjnego, w celu ułatwienia roślinom dostępu do światła, odmładzania ich oraz sprawowania kontroli nad wzrostem i pokrojem pnączy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie bluszczu zimozielonego?

Atrakcyjne pnącza wieloletnie – dekoracyjne pnącza z kwiatami

Glicynia chińska – wisteria chińska, jest efektownym pnączem, o pięknych niebieskofioletowych kwiatach, zebranych w długie, 30-70 cm grona. Pachnące kwiaty zdobią pnącza od maja do czerwca. Uprawa glicynii w ogrodzie udaje się na osłoniętych i ciepłych stanowiskach, na przepuszczalnych i umiarkowanie żyznych glebach. Glicynia jest wijącym się ciężkim pnączem, dlatego sadzimy ją przy solidnych podporach, które utrzymają roślinę, dorastającą do 10 m wysokości. Wśród odmian glicynii wyróżniają się:

 • wisteria chińska ‘Alba’ – o białych kwiatach, ujętych w 35–cm kwiatostany, wspinająca się na wysokość od 6 m do 10 m,
 • wisteria chińska ‘Honbenii’ – pnącza kwitnące na różowo, dorastające na wysokość 6-10 m. Sprawdź także ten artykuł o uprawie glicynii chińskiej.

Akebia pięciolistkowa – pnącza z kwiatami o purpurowym wybarwieniu, wydzielające delikatny aromat. Roślina przyrasta rocznie do 3 m wysokości, docelowo osiągając 10 m. Pnącze wymaga sadzenia przy podporach. Brązowe pędy są częściowo zdrewniałe. Akebia dobrze rośnie na słonecznym i lekko zacienionym stanowisku, w przeciętnie żyznej ziemi. Do chętnie uprawianych odmian zalicza się:

 • akebia ‘Alba’ – kwitnąca od kwietnia do maja na biało,
 • akebia ‘Variegata’ – o różowych kwiatach i dekoracyjnie wybarwionych liściach – zielonych z białymi plamkami.

Akebia pięciolistkowa jako pnącza wieloletnie oraz inne rośliny pnące wieloletnie do ogrodu i na balkon
Pnącza wieloletnie do ogrodu - popularne odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady

Cytryniec chiński – jest rośliną mrozoodporną, uprawianą w ogrodach dla pachnących białych kwiatów i jaskrawo czerwonych owoców, zdobiących pnącze jesienią – do końca października. Cytryniec pięknie prezentuje się przy podporach. Jest leczniczą jadalną rośliną. Dorasta do 15 m wysokości. Wymagania uprawowe to dostatecznie wilgotna gleba oraz zaciszne ciepłe stanowisko.

Milin amerykański – roślina o efektownych kwiatach, których trąbki wybarwiają się na czerwono, pomarańczowo i żółto. Pnącze wije się wokół podpór i wspina się po południowych ścianach, przy pomocy pędów i czepnych korzeni. Kwitnie od lipca do września, po kilku latach od posadzenia rośliny. Milin dorasta do 10 m wysokości. Wymaga nasadzenia na stanowiskach osłoniętych od wiatru, słonecznych, o żyznych glebach. Pielęgnacja pnącza polega na wiosennym lub jesiennym przycinaniu pędów, co umożliwi regulację wysokości milina, o łodydze dorastającej docelowo do 10 m długości. Sprawdź także ten artykuł o uprawie milina amerykańskiego.

Hortensja pnąca – dekoracyjne krzewy pnące, o dużych białych kwiatach, obrastających silne i grube pędy. Hortensja docelowo może osiągnąć do 25 m długości. Wspaniale prezentuje się na lekko zacienionych stanowiskach, na żyznych glebach, o kwaśnym odczynie pH. Nie toleruje gleb podmokłych i gliniastych. Rośliny sadzi się na stanowiskach północnych – może wspinać się przy pomocy czepnych korzeni na mur, pnie drzew, podpory altan i pergole.

Bluszcze ogrodowe – ozdobne pnącza zimozielone

Jeśli pragniemy, by w naszym ogrodzie zagościły rośliny wiecznie zielone, warto zasadzić bluszcze ogrodowe – szybko rozrastające się, odporne na trudne warunki uprawowe. Bluszcz poradzi sobie w miejscach mocno zacienionych i umiarkowanie suchych. Pędy bluszczu mogą dorastać od kilku metrów do 20 m długości – w zależności od gatunku. Roślina może obrastać ściany, wspinając się na mur przy pomocy czepnych korzonków. Popularność zyskują ekrany z bluszczu – oryginalne żywopłoty, zapewniające intymność i całoroczną dekorację ogrodu.

Bluszcz pospolity – w Polsce dziko rosnące rośliny znajdują się pod ochroną prawną. Uprawa bluszczu w ogrodzie umożliwi utworzenie efektownych zimozielonych ogrodzeń lub okrywy trudniej dostępnych zakątków. Bluszcz ładnie prezentuje się, obrastając pnie drzew, ścianki altan i ogrodowe skarpy i murki. Może dorastać do 20 m długości. Szczególnie atrakcyjne odmiany to:

 • bluszcz ‘Plattensee’ – o zimowym wybarwieniu liści na brązowofioletowo,
 • bluszcz ‘Green Ripple’ – wyróżniający się oryginalnymi pięcioklapowymi liśćmi,
 • bluszcz ‘Duckfoot’ – roślina dorastająca do 3 m długości, o czerwonawych pędach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie bluszczu pospolitego?

Winobluszcz trójklapowy – winobluszcz japoński, jest efektownym miododajnym pnączem, o szerokich liściach, przebarwiających się jesienią na czerwono. Szybko rozrastająca się roślina osiąga docelowo 12 m wysokości. Pnącza z kwiatami, miododajne, o żółtawym wybarwieniu, możemy podziwiać od czerwca do lipca. Jesienią pośród liści widoczne są granatowe jagody. Wykorzystywany jest do obsadzania ścian domów, altan, ogrodzeń i ogrodowych konstrukcji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 83,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny