Pochrzyn słoniowy (Dioscorea elephantipes) - uprawa, pielęgnacja, podlewanie
Pochrzyn słoniowy to zdecydowanie jeden z najbardziej oryginalnych sukulentów, które udają się w uprawie domowej. Ma bardzo ciekawy pokrój, przez który właśnie zasłużył sobie na drugi człon nazwy lub na swój przydomek – roślina żółw. Pochrzyn może kojarzyć się bowiem z pomarszczoną, grubą skórą słonia lub właśnie z nieregularną skorupą żółwia. To może być jeden z najwspanialszych egzemplarzy w twojej kolekcji kaktusów.
Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj także ten artykuł o popularnych sukulentach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pochrzyn słoniowy – ciekawy sukulent do uprawy domowej
Discorea elephantipes, czyli pochrzyn słoniowy trudno nazwać przepięknym. Jest za to jednak bardzo oryginalny i chociażby z tego względu zasługuje na ogromną uwagę. To, co sprawia, że pochrzyn nosi nazwę „roślina żółw”, to jego bulwy. Wystają spod ziemi na wysokość kilku lub kilkunastu centymetrów. Z reguły są wysuszone i popękane, mają ciemnobrązowy kolor i liczne wypustki. U młodszych egzemplarzy mogą rzeczywiście przypominać wyglądem skorupkę żółwia. Bulwy mają tendencję do rozrastania się i osiągają nawet powyżej 40 cm średnicy.
Są jadalne, podobne w smaku do ziemniaków. Bulwa zawiera mnóstwo skrobi i nadaje się do zjedzenia po ugotowaniu lub upieczeniu. Jednak pochrzyn słoniowy rzadko wykorzystuje się w tym celu. Uprawia się go wyłącznie ze względu na wartość ozdobną.
Pochrzyn słoniowy ma także bardzo interesujące liście. Wyrastają z bulwy na długim pędzie. Mają sercowy, ciekawy kształt. Pędy mogą przyczepiać się do różnych powierzchni. Jeśli znajdą odpowiednią podporę, mogą piąć się nawet kilka metrów w górę. Bez niej będą znacznie niższe, ale łodygi nie opadają, więc roślina także będzie się ładnie prezentować. Pochrzyn słoniowy czasami kwitnie pod troskliwą, domową opieką. Sukulent ma żółte kwiaty, są bardzo drobne, najczęściej pojawiają się w niewielkich gronach na szczycie rośliny.
Uprawa pochrzynu słoniowego – wymagania
Decydując się na uprawę pochrzynu słoniowego w domu, musisz koniecznie zwrócić uwagę na to, że roślina powinna być wsadzona do naprawdę dużej doniczki. Jest to konieczne, by dobrze się rozwijała – bulwa i korzenie potrzebują dużo miejsca. Pojemnik należy wypełnić odpowiednim podłożem – żyznym i świeżym, najlepiej uzupełnionym o mieszaninę rozdrobnionej kory drzewnej i torfu. Warto dołożyć trochę perlitu i piasku, aby ziemia była dobrze zdrenowana i odpowiednio odprowadzała wodę.
Stanowisko dla doniczki powinno być starannie wybrane. W przeciwieństwie do swoich gatunkowych kuzynów, pochrzyn słoniowy ma bardzo duże wymagania cieplne, więc trzeba trzymać go ciągle w pomieszczeniu. Przez cały sezon musi mieć ciepło i jasno. W okresie zimowania temperatura nie może spaść poniżej 16 stopni Celsjusza. To sprawia, że roślinę łatwo jest uprawiać w mieszkaniu – nie trzeba szykować dla niej pokoju zimowego.
Pochrzyn słoniowy – pielęgnacja w domu
Pochrzyn słoniowy powinien być podlewany umiarkowanie. Roślina bardzo źle reaguje na przelanie, znacznie lepiej znosi suszę. Dlatego też lepiej ją przesuszyć niż przelać. Co więcej, należy pamiętać, że pochrzynu nie wolno podlewać od góry – bulwa musi być sucha. Wody dostarcza się na podstawek pod doniczką, z którego sukulent może czerpać korzeniami. Dzięki temu masz pewność, że nie przelejesz rośliny.
Gatunek jest także bardzo podatny na zasolenie i źle znosi nawet małe dawki nawozu. W domu lepiej zupełnie zaniechać zasilania, chyba, że roślina zacznie marnieć bez powodu. Wtedy można jej podać niewielką ilość wieloskładnikowego nawozu mineralnego. Dawka powinna być naprawdę niewielka i jednorazowa.
Pochrzyn – nieregularny stan odpoczynku
Większość kaktusów i sukulentów wchodzi w okres spoczynku jesienią i wybudza się z niego wiosną. W przypadku pochrzyny ten cykl wygląda inaczej. Jest on nieregularny i może zdarzyć się nawet kilka razy w roku, ponieważ trwa zaledwie kilka tygodni.
Jeśli zauważysz, że liście żółkną i marnieją, należy natychmiast przyciąć pędy i na okres 4 tygodni ograniczyć podlewanie. Po tym czasie zaczną pojawiać się nowe liście i roślina błyskawicznie odżyje. Jeśli trzymasz pochrzyn słoniowy w jasnym, ale nie nagrzewającym się pomieszczeniu, nie musisz szukać dla niego innego miejsca.