Podgrzybek brunatny i podgrzybek zajączek – jadalne grzyby leśne

Podgrzybek brunatny (Xerocomus badius) - występuje w sosnowych lasach, najobficiej we wrześniu i w październiku. Podgrzybki, podobnie jak borowiki, są chętnie zbieranymi grzybami. Ich półokrągłe ciemnobrązowe kapelusze osiągają od 3 cm do 15 cm średnicy. Ze względu na ciemne odcienie kapelusza, podgrzybki mogą być brane za borowiki, od których różni je, między innymi, siniejący miąższ. Żółte rurki z czasem zielenieją, a po dotknięciu stają się sinawe. Matowy kapelusz podgrzybków po deszczu staje się błyszczący. W czasie sprzyjającej aury, grzyby można zbierać od czerwca do listopada.

Podgrzybek zajączek (Xerocomus subtomentosus) – spotykany jest w lasach iglastych i liściastych. Kapelusz podgrzybka może osiągnąć 12 cm średnicy. Wyróżnia się charakterystyczną mechatą (zamszową) powierzchnią, wybarwioną na oliwkowo. Rurki grzyba mają intensywnie żółty kolor. Z wiekiem grzybki stają się mniej smaczne, a ich jasnobrązowy trzon ciemnieje i staje się bardziej zdrewniały. Podgrzybek zajączek nadaje się do suszenia i do marynowania w occie. Grzyby zbiera się od sierpnia do października.

Marynowanie – jest jedną popularniejszych metod konserwowania grzybów. Do zamarynowania używamy octowej zalewy, którą zalewamy obgotowane grzybki. Do marynowania nadaje się wiele gatunków grzybów, np. borowiki, podgrzybki, rydze i maślaki. Najlepsze są niewielkie grzyby, które poddaje się marynowaniu w całości. Większe grzyby leśne dzieli się na połówki i ćwiartki. Pasteryzowane podgrzybki w occie mogą przetrwać nawet kilka sezonów.

Przepis na grzyby w occie – zalewa octowa do grzybów marynowanych

Zalewa do grzybów składa się octu 10%, wody, cukru i soli. Dodatek przypraw, takich jak pieprz, ziele, angielskie, liście laurowe lub gorczyca, wzbogacą smak naszej marynaty. Zanim przystąpimy do przyrządzenia marynowanych podgrzybków, oczyśćmy je dokładnie z piasku i wybierzmy tylko zdrowe okazy. Grzyby dokładnie myjemy, przycinamy trzony, a większe - dzielimy na części.

Zanim grzyby zamarynujemy w occie, musimy je ugotować. Oczyszczone grzyby wrzucamy do niewielkiej ilości wrzącej wody, z dodatkiem soli i cebuli – gotujemy je, prawie do miękkości. Gotowe grzybki odsączamy, odrzucamy cebulę, układamy w słoikach i zostawiamy do ostudzenia. Podgrzybki zalewamy ostudzoną zalewą i szczelnie zamykamy słoiki. Według niektórych receptur, gorąca zalewa do grzybów lepiej spełni swoje zadanie i nie ma potrzeby pasteryzacji przetworów.

Przepis na grzyby w occie:

Składniki:

  • podgrzybki – 1 kg
  • sól – 1 łyżka stołowa na 1 l wody – do ugotowania grzybów
  • sól – ½ łyżki do zalewy
  • woda – 1 ¼ szklanki
  • ocet 10% - 1 ¼ szklanki
  • cebula – 1 sztuka
  • cukier – 4 łyżeczki
  • przyprawy: liście laurowe, pieprz, ziele angielskie

Przygotowanie:

  1. Podgrzybki, najlepiej niewielkie, przebieramy, czyścimy z piasku i przycinamy trzony. Grzyby dokładnie płuczemy.
  2. Niewielką ilość wody z solą, z dodatkiem cebuli – w całości lub podzielonej na cząstki, doprowadzamy do wrzenia i wrzucamy grzyby. Gotujemy je prawie do miękkości, około 15 minut. Ugotowane podgrzybki odcedzamy.
  3. Przygotowujemy słoiki – powinny zostać wyparzone. Nakładamy do nich grzyby i pozostawiamy do ostudzenia.
  4. Zalewa octowa do grzybów marynowanych: zagotowujemy 1 ¼ szklanki wody, z 1 ¼ szklanką octu, z dodatkiem soli, cukru i przypraw.  Ostudzoną zalewę wlewamy do słoików, w których ułożyliśmy grzyby. Słoiki zamykamy i pasteryzujemy przetwory przez około 20 minut.

Według podanego przepisu możemy przygotować również prawdziwki marynowane. Grzybki będą smacznym i wyrazistym dodatkiem, np. do sylwestrowych zakąsek. Jeśli szukasz więcej wskazówek i inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak marynować grzyby.

Podgrzybki w occie – przetwory do domowej spiżarni

Po podgrzybki i prawdziwki marynowane oraz inne leśne grzyby w occie, przygotowane jesienią, będziemy sięgać przez całą zimę, dlatego warto przygotować większą liczbę słoiczków. Efektowną i smaczną przegryzkę otwieramy w czasie świąt, urodzin oraz rozmaitych spotkań towarzyskich.

Składniki:

  • podgrzybki – 2 kg
  • woda - 2 ½ litra do obgotowania grzybów
  • sól – 1 ½ łyżki stołowej

Zalewa:

  • ocet 10% - 1 ¼ szklanki
  • woda – 1 litr
  • cebula – 1 sztuka
  • cukier – 4 łyżeczki
  •  sól – 1 łyżeczka

Przyprawy:

  • liście laurowe – 4 sztuki
  • ziele angielskie – 4 ziarna
  • pieprz czarny ziarnisty – 15 ziaren

Przygotowanie:

  1. Podgrzybki przebieramy, czyścimy i dokładnie myjemy.
  2. W garnku zagotowujemy 2 ½ litra wody z 1 ½ łyżką soli. Do wrzącej wody wrzucamy grzybki i gotujemy je przez około kwadrans – prawie na miękko.
  3. Przygotowujemy zalewę: obieramy cebulę z łupin i kroimy ją na plastry. W garnku zagotowujemy 1 l wody z octem, z dodatkiem cebuli, soli, cukru i przypraw. Zalewę gotujemy na małym ogniu przez 10 minut.
  4. Ugotowane i odsączone grzyby przekładamy do wyparzonych słoików.
  5. Grzyby w słoikach zalewamy gorącą zalewą. Dokładnie zakręcamy nakrętki i odwracamy słoiki dnem do góry.
  6. Ostudzone przetwory przechowujemy w domowej spiżarni.

Według podanego przepisu możemy przygotować grzyby marynowane z dodatkiem warzyw – marchwi, małych cebulek, fasolki szparagowej, kalafiora i selera. Warzywa gotujemy oddzielnie, w niewielkiej ilości osolonej wody. Osaczone ugotowane warzywa przekładamy do słoików z grzybami, układając je warstwowo. Wszystkie składniki zalewamy ostudzoną zalewą i pasteryzujemy około 20 minut.

ikona podziel się Przekaż dalej