Podlewanie - jak podlewać różne typy roślin - porady praktyczne

Podlewanie roślin ogrodowych jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Bez prawidłowego dostarczania wody nie ma mowy o powodzeniu jakiejkolwiek uprawy. Niestety nie zawsze jest to wykonywane tak jak powinno. Dlatego też przybliżymy podstawowe zasady, jakimi należy się kierować przeprowadzając podlewanie.

Kiedy podlewać, rano czy wieczorem?

O jakiej porze dnia należy podlewać rośliny ogrodowe, rano czy wieczorem? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo ważna. Zdecydowanie najlepiej dostarczać wodę wczesnym rankiem. Wtedy temperatura nie jest jeszcze wysoka. Dzięki temu woda nie odparowuje zbyt szybko. Drugą dobrą porą na podlewanie jest wczesny wieczór. Rośliny są wtedy dość spragnione, szczególnie po gorącym dniu. Podlewanie ogródka w upalne dni w godzinach od 10 do 16 nie jest zalecane. W tym okresie dnia dochodzi do największych strat wody.

Kolejne ważne pytanie dotyczy tego jak często należy wykonywać nawadnianie kwiatów i krzewów. Powtarzającym się błędem jest częste podlewanie niewielką ilością wody. Nie ma ona szans przedostać się do głębszych warstw ziemi. W związku z tym gleba szybko wysycha a roślinom brakuje wilgoci. Zalecaną metodą jest rzadsze, lecz obfite podlewanie. Ilość wody powinna być taka by dotrzeć poniżej 10 centymetrów pod powierzchnię. Należy jednak pamiętać by dawkowanie było też dopasowane do indywidualnych wymagań uprawianego okazu.

Podlewanie roślin ozdobnych i warzyw

Zraszanie kwiatów i krzewów na rabatach ma ogromne znaczenie dla ich prawidłowego wzrostu. Zazwyczaj wystarczy wykonywać tę czynność dwa razy w tygodniu. Jednakże nie należy kierować na rośliny silnego strumienia wody. Może to, bowiem doprowadzić do uszkodzenia liści czy kwiatostanów. Takie uszkodzenia są częstym źródłem chorób grzybowych. Zatem najlepszym narzędziem do podlewania będzie konewka. Można też zaopatrzyć się w specjalne systemy nawadniające.

Zraszanie roślin ogrodowych musi być też precyzyjne. Nie wolno moczyć liści uprawianych okazów. Mokre liście pozostawione na noc są bardzo podatne na choroby. Tymczasem w dzień, krople wody zebrane na liściach działają jak soczewki i skupiają światło. Może to prowadzić do powstania oparzeń. Jest jeszcze jedna ważna zasada. Jeżeli roślina nie lubi takich warunków, gleba nie może być stale podmokła. Jeśli korzenie będą stały w wodzie z czasem zacną gnić. To oczywiście doprowadzi do zamierania rośliny. Warto też wiedzieć, jaka woda jest właściwa do podlewania. Najlepiej wykorzystywać tę z domowej instalacji. Warto też korzystać z deszczówki zbieranej do beczek.

Czy podlewanie warzyw różni się od zraszania roślin ozdobnych? Niektóre gatunki mogą mieć nieco inne wymagania. Mimo tego ogólne zasady są takie same. Wodę należy dostarczać rzadziej, lecz intensywnie. Do tego starajmy się unikać moczenia liści i innych części nadziemnych. Strumień wody kierowany w stronę warzyw również nie powinien być bardzo mocny. Należy też pamiętać o indywidualnych potrzebach danego gatunku. Niektóre warzywa wolą średnio suchą glebę a inne stale lekko wilgotną. Wymieniliśmy wszystkie podstawowe wskazówki opisujące podlewanie ogródka.