Jak wygląda podlewanie draceny?

Ważnym zagadnieniem, by uprawa roślin doniczkowych przebiegała prawidłowo, jest odpowiednie podlewanie draceny. Należy zaznaczyć, że inaczej wygląda podlewanie zimą od podlewania w okresie wegetacyjnym. Należy to robić we właściwy sposób, by uniknąć chorób związanych ze skutkami złego podlewania.

Obojętnie czy jest to dracena wonna, dracena marginata - obrzeżona czy jeszcze inna, zawsze do podlewania należy używać odstałej wody. Wystarczy nalać wodę do butelki i zostawić ją na minimum jeden dzień. Ważna jest też częstotliwość podlewania. Podlewa się 1 lub 2 razy w tygodniu w okresie wegetacyjnym, natomiast rzadziej należy podlewać zimą.

Gdy hodujemy w domu te kwiaty doniczkowe, należy zadbać, by doniczki stały na podstawce, a wodę, która wypłynie, trzeba zawsze wylewać - pozwoli to na uniknięcie gnicia korzeni. Dodatkowo warto raz na jakiś czas zraszać kwiat doniczkowy. Podlewanie draceny jest bardzo ważne, a podlewanie zimą zasługuje na szczególną uwagę. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie draceny Sandera?

Skutki złego podlewania draceny

Hodowana w domu dracena jest kwiatem doniczkowym, który przez złe podlewanie jest podatny na wiele chorób liści. Tyczy się to większości dracen, między innymi draceny wonnej, deremeńskiej czy też draceny marignaty - obrzeżonej. Warto, by znać zasadę, że do następnego podlewania wierzchnia warstwa gleby musi przeschnąć.

Bardzo często pojawia się żółknięcie i usychanie liści, które jest spowodowane zbyt rzadkim podlewaniem. Natomiast o wiele więcej skutków przynosi za sobą nadmierne podlewanie. W tym przypadku wyróżnia się gnicie korzeni i łodyg, żółknięcie, opadanie i wiotczenie liści oraz zgniliznę.

By korzenie i łodygi nie gniły należy przestrzegać podstawowych zasad podlewania. W momencie, gdy zaczną żółknąć i opadać liście, należy wyciągnąć dracenę i sprawdzić stan jej korzeni. Gdy widoczna jest początkowa faza zgnilizny, można przesadzić ją do lżejszej ziemi, a jeśli jest zaawansowana- usuwamy kwiat. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o podlewaniu roślin.

Jak pielęgnować dracenę?

Jak pielęgnować dracenę i rośliny doniczkowe, aby były wolne od chorób? Odpowiedź jest prosta. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, które dotyczą tego, jakie jest oświetlenie, wilgotność, temperatura, jak wygląda podlewanie i nawożenie, gdy dracena jest hodowana w domu. Wtedy jest duże prawdopodobieństwo uniknięcia chorób.

Dla draceny wonnej istotne jest to, jaka jest wilgotność powietrza. Potrzebuje ona większej wilgotności niż inne draceny. Z kolei dracena marginata - obrzeżona źle reaguje, gdy oświetlenie jest zbyt małe, co przejawia się blaknięciem jej pięknych i bardzo dekoracyjnych liści.

Te kwiaty doniczkowe są dość wymagające i należy mieć odpowiednią wiedzę na temat ich uprawy, jednak jak już wiemy, jak pielęgnować dracenę, osiągniemy niesamowite rezultaty. Jej podobne do palmy liście o różnych obwódkach będą doskonałą dekoracją w naszych pomieszczeniach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o dracenie odwróconej?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny