Kwiat zamiokulkas zamiolistny - charakterystyka rośliny

Zamiokulkas zamiolistny - Zamioculcas zamiifolia, to roślina wieloletnia, która należy do rodziny obrazkowatych - Araceae. Na przełomie XX i XXI wieku roślina stała się popularną rośliną pokojową, która uprawiana jest w doniczkach. Kwiat ten naturalnie występuje w strefie klimatu zwrotnikowego, dokładnie we wschodniej części Afryki, a także w klimacie podzwrotnikowym, w południowo-wschodniej Afryce. Bardzo często zamiokulkas spotykany jest na sawannach, w suchych lasach podrównikowych, w wilgotnych lasach tropikalnych, a także w buszu.

Roślina charakteryzuje się tym, że składa się z wielu wzniesionych liści właściwych, na których pojedyncze, około 10 cm listki są ciemnozielone, podłużno-eliptyczne i skórzaste. Bardzo charakterystycznym elementem są mięsiste ogonki liściowe, które zwężają się delikatnie ku wierzchołkowi.

Zamiokulkas zamiolistny - Zamioculcas zamiifolia w naturalnych warunkach kwitnie. Natomiast w uprawie jest to rzadkość, a by się to stało, będziemy musieli bardzo dokładnie pilnować tego, jak ma przebiegać pielęgnowanie, rozmnażanie, podlewanie zamiokulkasa zamiolistnego, a dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę na podłoże, ponieważ jeśli ziemia pod uprawę będzie nieodpowiednia, wtedy kwiat nie zakwitnie.

Jeśli jednak przesadzenie zamiokulkasa do odpowiedniej ziemi i zapewnienie mu odpowiednich warunków do uprawy przebiegnie prawidłowo, wtedy na roślinie będziemy mogli zaobserwować 20 cm, kolbowate kwiatostany w barwach kremowo-biało-zielonych, po których pokaże się eliptyczny kwiatostan. Sprawdź także ten artykuł o uprawie i pielęgnacji zamiokulkasa zamiolistnego.

Uprawa kwiatów w doniczce - jakie stanowisko oraz podłoże wybrać

Jeśli decydujemy się na uprawę zamiokulkasa zamiolistnego - Zamioculcas zamiifolia, powinniśmy wiedzieć, jaka ziemia jest najlepsza pod jego uprawę, w jakiej temperaturze powinien on rosnąć, a także jak bardzo nasłonecznionego stanowiska wymaga. Zapewniając odpowiednie warunki roślinie będzie mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się chorób zamiokulkasa.

W pierwszej kolejności powinniśmy zająć się doborem odpowiedniego stanowiska i podłoża. Otóż zamiokulkas zamiolistny - Zamioculcas zamiifolia, to roślina, dla której najlepsze będzie lekko ocienione stanowisko, natomiast można ją postawić nawet w cieniu. Warto zwrócić uwagę, że przy bardzo zacienionych stanowiskach, liście rośliny mogą przybierać jasnozielone barwy, a przy zbyt dużym nasłonecznieniu, będą się one wywijały w stronę światła, przez co będziemy zmuszeni do obracania doniczki raz na jakiś czas.

Podlewanie zamiokulkasa zamiolistnego i innych kwiatów doniczkowych, a także porady, jak pielęgnować
Podlewanie zamiokulkasa zamiolistnego krok po kroku oraz porady jak pielęgnować zamię

Rośliny te najlepiej czują się na próchniczych, żyznych i przepuszczalnych glebach, których odczyn jest lekko kwaśny. Warto zmieszać je z odrobiną piasku. Dodatkowo powinniśmy także na dnie doniczki wykonać drenaż, przez co korzenie rośliny nie będą narażone na stanie w wodzie. Pamiętajmy, że zamiokulkas to roślina ciepłolubna. Dlatego latem powinniśmy zapewniać jej około 25oC, natomiast zimą wystarczy mu temperatura w granicach 18-20oC.

Przesadzanie zamiokulkasa do doniczki - jak pielęgnować, rozmnażać i podlewać

Zamiokulkas zamiolistny - Zamioculcas zamiifolia, to roślina, która rozmnażana jest wegetatywnie przez sadzonki liściowe (IV-VI) lub podział kłączy (III-IV). Warto wiedzieć, że młode kwiaty wymagają corocznego przesadzania do większych doniczek, natomiast już starsze rośliny powinny być przesadzane w momencie, gdy nie będą mieściły się do obecnej doniczki. Przesadzanie zamiokulkasa powinno być przeprowadzane wczesną wiosną, jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji.

Bardzo istotnym elementem jest podlewanie zamiokulkasa zamiolistnego. Podlewanie tej rośliny powinno być umiarkowane, pamiętając jednak o tym, że w momencie bardzo intensywnego wzrostu roślina wymaga stale wilgotnego podłoża. Lepiej jest natomiast lekko przesuszyć glebę, niż zalać roślinę zbyt mocno, ponieważ wtedy mogą pojawić się choroby zamiokulkasa. Zbyt duża ilość wody prowadzi do gnicia korzeni, co skutkuje zamieraniem całej rośliny.

Przy uprawie kwiatów powinniśmy pamiętać o regularnym nawożeniu, w celu uzupełnienia składników pokarmowych. Dlatego warto nawet co 2 tygodnie zastosować płynny nawóz do roślin zielonych. Natomiast już w okresie jesienno-zimowym nie stosuje się nawozów, tak samo, jak w okresie posadzenia młodej rośliny.

Jeśli chodzi o choroby zamiokulkasa, nie ma ich aż tak dużo. Najwięcej chorób wywołane jest jednak przez źle prowadzoną uprawę. Właśnie wtedy możemy zaobserwować gnijące i brązowe miejsca na ogonkach, które powstają poprzez zbyt dużą ilość wody. Zamiokulkas zamiolistny - Zamioculcas zamiifolia, atakowany jest również przez bardzo popularne i często występujące na roślinach szkodniki, jakimi są przędziorki. Objawami ich żerowania będą żółte przebarwienia roślin, które z czasem zaczną zasychać, a roślina będzie obumierała.

ikona podziel się Przekaż dalej