Podłoże do roślin - rodzaje, parametry, właściwości, opinie

Każdy ogrodnik czy też miłośnik kwiatów doniczkowych doskonale wie jak ważne jest podłoże do roślin.Właściwa ziemia sprawia, że rośliny dobrze rosną, kwitną i nie chorują. W sklepach ogrodniczych dostępne są różne rodzaje podłoża do kwiatów doniczkowych, do warzyw, roślin zielonych, owocowych, krzewów czy drzew. Dostępne są podłoża uniwersalne oraz specjalistyczne. Przedstawiamy rodzaje podłoża do roślin i doradzamy jakie będzie najlepsze dla twoich roślin ogrodowych czy balkonowych.

Jak wybrać i kupić najlepsze podłoże do roślin

Zarówno rośliny ogrodowe jak i doniczkowe wymagają odpowiednio żyznej ziemi. O żyzności w dużej mierze decyduje struktura gleby, która powinna zbijać się w 2 - 4 mm grudki. Dzięki temu ziemia jest dobrze napowietrzona, utrzymują się w niej wody opadowe, zaś składniki mineralne i odżywcze nie są wymywane do wód gruntowych. W glebie strukturalnej właściwie rozwija się życie biologiczne i rośliny ogrodowe dobrze rosną. Nie tworzą się zastoiska wody po deszczu, zaś ziemia jest bardziej odporna na erozję. Gleba strukturalna jest również łatwiejsza w uprawie, dzięki czemu łatwiej wykonuje się prace ogrodowe.

Idealną strukturę mają czarnoziemy, które niestety w Polsce występują rzadko. W Polsce najczęściej występują takie rodzaje podłoża do roślin jak:

 • gleby gliniaste ciężkie - zasobne w składniki lecz trudne do uprawy,
 • gleby piaszczyste lekkie - łatwe do uprawy, lecz przepuszczalne i mało żyzne, wymagają częstego nawadniania,
 • piaszczysto-gliniaste pośrednie między obu poprzednimi rodzajami.

Aby sprawdzić jakie podłoże do roślin mamy w ogrodzie, należy wziąć trochę ziemi i spróbować ulepić z niego kulkę. Jeśli ziemia nie rozpada się, oznacza to że zawiera sporo gliny. Jeśli kulka się rozpada, oznacza to dużą ilość piasku.

Dla prawidłowego wzrostu roślin ważny jest również odczyn gleby, gdyż większość roślin woli ziemię lekko kwaśną lub obojętną, czyli odczyn pH 6 - 7.Znacznie mniej jest roślin, które lubią ziemię kwaśną lub zasadową.

Rośliny kwasolubne to:

 • wrzosy: wrzosiec krwisty, wrzos pospolity,
 • różaneczniki,
 • magnolie,
 • hortensje.

Rośliny zasadolubne (odczyn pH 7,0–8,5):

 • buk pospolity,
 • głóg,
 • klon jawor,
 • jesion,
 • drzewka owocowe np.: grusze, jabłonie, śliwy,
 • iglaki: świerk serbski i sosna czarna,
 • krzewy: czarny bez, berberys, budleja Dawida, bukszpan, dereń biały, hortensja, jaśminowiec,
 • rośliny skalne: goździki, rojniki czy skalnice.

Odpowiednie podłoże do roślin uzyskujemy przez nawożenie i wapnowanie. Jednak przy zakładaniu nowego ogrodu, tworzeniu grządek czy klombów czy też trawnika należy kupić odpowiednie podłoże do roślin. Sadzenie roślin wymaga również, aby dół wypełnić żyzną ziemią. W sklepach ogrodniczych i centrach handlowych możemy kupić ziemię w opakowaniach 50 lub 80 litrów do ogrodu, czy też po 5, 10 lub 20 litrów do domu. W zależności od roślin możemy kupić ziemię uniwersalną czy też specjalistyczne podłoża do roślin kwitnących, warzyw, iglaków, rododendronów itp.

Ziemia do kwiatów doniczkowych i balkonowych - rodzaje

Sadzenie roślin doniczkowych i balkonowych wymaga właściwego rodzaju ziemi, odpowiedniego dla danego gatunku roślin. Dlatego też początkujący i doświadczeni amatorzy kwiatów doniczkowych zastanawiają się jak kupić ziemię do kwiatów. Nie stosujemy do doniczek ziemi z ogrodu czy też z trawników miejskich. Podłoże do roślin dostępne w sklepach zwykle produkowane jest na bazie torfu, dlatego jest lekkie i przepuszczalne.

Najbardziej popularne jest podłoże uniwersalne o neutralnym pH w granicach 5,5-7,0. Jest to podłoże lekkie, przewiewne i dobrze magazynuje wodę. Podłoże uniwersalne będzie najlepsze do sadzenia, przesadzania kwiatów balkonowych, rabatowych i doniczkowych, warzyw, roślin owocowych, ziół, oraz roślin cebulowych, ozdobnych bylin oraz do zakładania trawnika. Cena opakowania 5 l wynosi najczęściej 4 - 6 zł. Cena opakowania 15 l wynosi około 25 zł.

Prócz ziemi do roślin zielonych, mamy do wyboru specjalne mieszanki do kaktusów, do cytrusów lub do storczyków czy też do drzewek bonsai. W sklepach ogrodniczych czy marketach możemy kupić specjalną ziemię do iglaków, pelargonii, paproci, palm czy też do roślin kwitnących. Dla azalii i rododendronów najlepsze będzie podłoże dla roślin kwasolubnych. Cena ziemi zależy od wielkości opakowania i waha się od ok. 7 zł za opakowanie 5 litrowe do około 30 zł za opakowanie 40 l.