Elektronarzędzia

Polacy kochają majsterkować, robić różne rzeczy samodzielnie, ale też próbować najpierw samemu naprawić popsuty sprzęt, zamiast od razu dzwonić do specjalistów. Widać to między innymi po popularności stron i blogów związanych z majsterkowaniem. Potwierdzają to również sondaże, w których wielu ankietowanych przyznaje się do podejmowania samodzielnych prób z różnego rodzaju narzędziami. Dlaczego tak się dzieje? Co popycha nas do tego, aby zamiast wygodnie udać się do sklepu, próbujemy wcielić w życie znane hasło „zrób to sam” (od angielskiego DIY, czyli „do it yourself”)?

Dlaczego majsterkujemy?

Pierwszą odpowiedzią, która przychodzi do głowy, jest oczywiście: bo w ten sposób wydajemy mniej pieniędzy. Jest to oczywiście prawda, choć jak się okazuje powodów, dla których bawimy się narzędziami, jest dużo więcej. Jednym z głównych (jeśli nie najważniejszym) jest to, że majsterkowanie jest rodzajem hobby i potrafi sprawiać naprawdę sporo frajdy.

Po pierwsze własnoręcznie wykonane przedmioty są niepowtarzalne i dokładnie trafiające w nasze gusta. Po drugie jest to forma spędzania wolnego czasu, swego rodzaju hobby i odskocznia po całodziennej pracy przy komputerze. Stanowi to doskonałe połączenie przyjemnego z pożytecznym. Według najnowszego raportu Allegro, aż 94% badanych internautów, którzy zadeklarowali, że samodzielnie wykonuje czynności z zakresu DIY, twierdzi, że sprawia im to przyjemność – czytamy w artykule „Zrób to sam, czyli jak Polacy radzą sobie z majsterkowaniem” na stronie Newseria Lifestyle, w którym został omówiony raport Allegro.pl z 2016 roku, wykonany wspólnie z portalem Majsterki.pl oraz Mobile Institute.

Majsterkowanie

Bardzo ciekawa jest kwestia, jak poprzez majsterkowanie można wytworzyć więzi pokoleniowe. Na tę kwestie zwrócił uwagę Grzegorz Burtan z InnPoland.pl w swoim komentarzu wspomnianego raportu:

Ważną motywacją dla fanów „zrób to sam” jest również wytworzenie więzi ze swoimi dziećmi. Połowa rodziców, która wzięła udział w badaniu, uważa, że takie zdolności przydają się w dorosłym życiu. 40 proc. chce natomiast, by ich pociechy nie miały trudności z wykonywaniem prac manualnych i nie były nieporadne w tej materii. Prawie jedna trzecia podkreśla, że w ten sposób spędzają czas z nimi wspólny, wartościowy czas.

Naród majsterkowiczów

Burtan pisze o Polakach jako narodzie majsterkowiczów. Jeśli przyjrzeć się bliżej wynikom przeprowadzonych dwa lata temu badań, to trudno nie zgodzić się z takim stwierdzeniem.

Do wykonywania prac, które można zlecić odpłatnie specjalistom, przyznaje się 55 proc. uczestników badania. Natomiast wszelkiego rodzaju czynności, które możemy wykonać w domu lub ogrodzie, wykonuje aż 84 proc. Polaków, a prawie trzy czwarte czerpie z tego przyjemność – przywołuje odpowiednie dane Burtan.

Ponadto – jak zauważają autorzy raportu – Polacy całkiem chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i efektami swojej pracy z innymi, w tym udzielając porad znajomym czy publikując posty na portalach społecznościowych. Niektórzy idą nawet jeszcze dalej, zakładając bloga, na którym regularnie dzielą się swoimi pasjami, publikują zdjęcia i porady, wchodzą w interakcje z użytkownikami o podobnych zainteresowaniach.

Elektronarzędzia, czyli efektywne majsterkowanie

Jak efektywnie zabrać się do majsterkowania? Przede wszystkim nie wygląda ono już tak, jak choćby kilkanaście, a już na pewno kilkadziesiąt lat temu. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest głównie postęp technologiczny, a być może w większym jeszcze stopniu – jego upowszechnienie. W dzisiejszych czasach wiele manualnych narzędzi wydaje się być z zupełnie innej epoki. Na każdym kroku widzimy zastosowanie energii elektrycznej. Sklepowe asortymenty są bogate w tego typu sprzęty (wystarczy zerknąć choćby na liczbę kart w odpowiedniej zakładce na stronie https://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyny/elektronarzedzia-i-maszyny/).

Jednym z przykładów popularnego sprzętu elektrycznego jest młotowiertarka (https://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyny/elektronarzedzia-i-maszyny/mlotowiertarki/mlotowiertarki-elektryczne/mlotowiertarka-001099/), przydatna przede wszystkim przy niewielkich pracach remontowych, ale przecież nie tylko. W zasadzie w każdym wypadku, kiedy potrzebujemy wywiercić jakiś otwór. Jedną z głównych zalet takiego sprzętu jest to, że jest on stosunkowo niewielki, bardzo mobilny (kilkumetrowy kabel), posiadający specjalny uchwyt, który tłumi drgania przy pracy. Duża moc sprawia, że możliwa jest efektywna praca zarówno w drewnie, jak i w tak trudnych materiałach, jak beton czy stal (w zależności od rodzaju materiału sprzęt charakteryzuje się oczywiście różnym zakresem pracy).

Do it yourself w garażu

Z remontowanego domu przenieśmy się teraz do garażu. Elektronarzędzia przydadzą się przede wszystkim posiadaczom samochodów. Prawdę mówiąc, ciężko wyobrazić sobie garaż samochodowy bez szeregu tego typu sprzętów. Przykład? Każdy kierowca ma zaprogramowane w swojej głowie, że przynajmniej dwa razy do roku musi zmienić opony samochodu. Przynajmniej, bo w międzyczasie dochodzi do szeregu przykrych zdarzeń, które również wymagają podobnych czynności. Wówczas dobrze mieć pod ręką zestaw kluczy, dzięki którym odkręcimy i przykręcimy koła – a przy okazji, trzeba to jednak jasno podkreślić, nieźle się przy tym namęczymy. Właśnie w takich momentach można zauważyć, jak mały, ale niezwykle efektywny sprzęt elektryczny może ułatwić życie. Po prostu, zamiast kompletu kluczy wygodniej trzymać komplet nasadek o różnych wymiarach – a do tego niewielkich rozmiarów, ale pokaźnej mocy klucz udarowy elektryczny (https://www.jula.pl/catalog/motoryzacja/akcesoria-samochodowe/narzedzia-do-opon/zakretarki-elektryczne/klucz-udarowy-009120/).

Jak konserwować elektronarzędzia?

Na zakończenie przypomnijmy jeszcze o konieczności prawidłowej i regularnej konserwacji elektronarzędzi. Zwłaszcza że jest to najczęściej sprzęt, który przy odpowiednim o niego dbaniu może służyć latami. Odpowiednia konserwacja jest więc po prostu jedną z form oszczędności.

W zasadzie każde narzędzie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Chociażby oczyszczenia po pracy z żywicy, kleju, wiórów i innych zanieczyszczeń, osuszenia oraz posmarowania stalowego ostrza, żeby nie pokryło się rdzą. Do czyszczenia narzędzi stalowych nie powinno używać się wody, ponieważ nie do końca osuszone, szybko zardzewieją. Najlepiej stosować specjalne preparaty do czyszczenia narzędzi, powszechnie dostępne środki konserwująco-czyszczące – radzi w swoim artykule na portalu Hobby Dom Bartosz Nowacki.

Jak wiadomo, elektronarzędzia nie do końca lubią się z wodą – niedostateczne zabezpieczenie ich przed wilgocią może być nie tylko szkodliwe dla sprzętu, ale również groźne dla człowieka.

Elektronarzędzia, jak każdy sprzęt elektryczny, źle znoszą wilgotne warunki. Dlatego lepiej przechowywać je w suchych pomieszczeniach, zamknięte w skrzynce lub pudełku. Jeśli wilgotne narzędzie podłączymy do prądu, może nastąpić zwarcie. To oznacza uszkodzenie sprzętu, ale przede wszystkim zagrożenie dla nas samych – pisze Jacek Szydłowski w tekście „Elektronarzędzia: jak o nie zadbać, by służyły przez lata”.

Dom kompletny to dom z narzędziami

Pomijając już nawet zapał Polaków do majsterkowania (o czym pisaliśmy powyżej, przywołując dane z raportu), posiadanie w domu skrzynki czy schowka z narzędziami (a najlepiej, jeśli będą to elektronarzędzia, takie jak na przykład przywołane w tekście klucz udarowy elektryczny czy młotowiertarka) jest po prostu podyktowane zdrowym rozsądkiem. Jeśli jednak kiedyś był to zestaw między innymi śrubokrętów, dziś zapewne większość z nas bez większego zastanowienia sięgnęłaby po wkrętarkę. Nic dziwnego, każdy szuka efektywniejszego sprzętu, który pozwoli zaoszczędzić nieco czasu i wysiłku. W przypadku pracy z elektronarzędziami możemy liczyć na jedno i drugie. I tym sposobem majsterkowanie staje się szybsze, łatwiejsze, a przy okazji jeszcze bardziej przyjemne. Może się więc spodziewać, że hobby to będzie wśród Polaków coraz popularniejsze.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny