Poinsecja Euphorbia pulcherrima – kilka słów o gatunku

Każdy z pewnością doskonale wie, jak wygląda. Nawet jeśli nie próbowałeś nigdy jej uprawiać, trudno ją przeoczyć w sklepach, na wystawach i w biurach. W okresie świątecznym gwiazda betlejemska pojawia się po prostu wszędzie i to w ogromnych ilościach. Chętnie kupujemy ją także do domu, bo co tu kryć, jest po prostu piękna. I bardzo wigilijna – kwiat ma ciekawe, czerwone liście, które układają się w kształt gwiazdy, bardzo często producenci ozdabiają je jeszcze brokatem.

Kolorowe liście pojawiają się na szczycie niewielkiej, twardej łodygi. Mają delikatną, miękką w dotyku powierzchnię, są eliptyczne i wyraźnie żyłkowane. Najczęściej mają czerwony jak róża kolor, jednakże ostatnio pojawiły się także inne odmiany. Dużym powodzeniem cieszy się biała poinsecja, ciekawie wyglądają także kremowe, żółte i różowe. Naprawdę się wyróżniają i można dopasować je kolorem do odcienia dekoracji świątecznych.

Odmiany uprawne poinsecji osiągają maksymalnie 50 cm, ale w uprawie domowej rzadko dorastają do takiej wysokości. Z reguły kupuje się o wiele mniejsze. Niektóre rośliny są wielopędowe, inne mają tylko jeden, zakończony ozdobnymi liśćmi pęd. W każdej wersji roślina ładnie się prezentuje. Jej właściwa biologiczna nazwa to wilczomlecz nadobny, co ciekawe jest to tylko jedna grupa odmianowa wilczomleczy, które w warunkach naturalnych mogą przyjmować postać naprawdę sporych drzew.

Wymagania gwiazdy betlejemskiej w domu

Ten doniczkowy kwiat ma opinie bardzo kapryśnego, jednak tak naprawdę jego wymagania nie są szczególnie wysokie. Najważniejszym elementem uprawy jest zapewnienie poinsecji odpowiedniego podłoża i stanowisko, a informacje o kapryśności rośliny wynikają z tego, że jest ona uprawiana najczęściej tylko przez kilka tygodni.

Gwiazda betlejemska potrzebuje naprawdę ciepłego miejsca. Chłód jej nie służy, dlatego może zmarnieć w czasie przenoszenia ze sklepu do domu – temperatura poniżej 0 stopnia Celsjusza sprawia, że roślina błyskawicznie zamiera. W mieszkaniu powinna mieć około 20 stopni temperatury. Powinna mieć jasne miejsce o niebezpośrednim nasłonecznieniu, a roślina nie powinna stać w okolicach kaloryfera. Poinsecji należy także zapewnić odpowiednie podłoże. Wystarcza jej uniwersalna ziemia do kwiatów, jednakże z niewielkim dodatkiem torfu. Dzięki niemu podłoże będzie ciągle wilgotne, a to najważniejszy element pielęgnacji rośliny. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o całorocznej pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej.

Roboty sprzątające - sprawdź ceny!

Poinsecja – pielęgnacja krok po kroku

Uprawa poinsecji w domu może wydawać się skomplikowana. I faktycznie nie jest najłatwiejsza, przede wszystkim ze względu na to, że gwiazda musi mieć odpowiednio wilgotne podłoże przez cały czas. Tylko w ten sposób roślina może się rozwijać, ponieważ nawet niewielkie przesuszenie powoduje opadanie i żółknięcie liści od spodu. Podlewa się ją co dwa dni, około kwadrans po podlaniu usuwa się nadmiar wody z podstawki.

Poinsecja gwiazda betlejemska w czasie kwitnienia, czyli pielęgnacja Euphorbia pulcherrima
Jak wygląda poinsecja Euphorbia pulcherrima, czyli gwiazda betlejemska i jej uprawa

Poinsecję należy także nawozić. Stosuje się do tego nawóz wieloskładnikowy – wystarczy zwykły, uniwersalny preparat do kwiatów doniczkowych. Dobrze sprawdzi się zarówno środek w formie żelowej, jaki i w postaci granulatu. Nawożenie zaczyna się jednak dopiero kilka tygodni po kupieniu rośliny, ponieważ sadzonki w sklepie najczęściej są zasilone dużą porcją nawozu startowego Wymagania co do podlewania i pielęgnacji są identyczne, nieważne czy to biała, czy czerwona odmiana poinsecji.

Kwiat poinsecja (Euphorbia pulcherrima) nie tylko na święta

Poinsecja, tak jak róża, stroiczka czy arnika lub dracena, może być uprawiana przez cały rok. Oczywiście jest dość wymagająca, jeśli chodzi o podlewanie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wytrzymała do kolejnego sezonu. Najczęściej jest traktowana jako wigilijna roślina, a po świętach, kiedy zaczyna często gubić liście, wyrzuca się ją. To błąd, poinsecja może przetrwać do kolejnego roku.

Najważniejszym warunkiem jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża. Jednakże nie jest to jedyny aspekt, który ma na to wpływ. Jeśli chcesz uprawiać kwiat przez cały rok, zwróć uwagę na jakość sadzonki w czasie zakupu. Tak naprawdę hodowcy i sklepikarze niekoniecznie szczególnie dbają o rośliny, wiedząc, że klienci kupują je w dużych ilościach tylko na święta. Dlatego w sklepie warto przyjrzeć się roślinie. Powinna mieć wszystkie całe i ładnie wybarwione liście. Warto zebrać informacje także o podłożu i sposobie nawożenia czy podlewania w kwiaciarni – od tego zależy dalsza pielęgnacja rośliny. Warto kupić od razu dwie doniczki – cena najczęściej jest niska, w dyskoncie kupisz poinsecję za kilka złotych, w kwiaciarni cena nie powinna przekroczyć kilkunastu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny