Pokrzywa w ogrodzie - zastosowanie, zwalczanie, porady

Każdy zna przykre działanie drażniące pokrzywy. Parzące włoski pokrzywy powodują nieprzyjemne oparzenia skóry. Pokrzywa zwyczajna (urtica dioica) powszechnie uważana jest za uciążliwy chwast, który w ogrodzie należy zwalczać. Ale czy słusznie? Opiszemy do czego może przydać się pokrzywa w ogrodzie i w domu. Wyjaśniamy jakie działanie lecznicze ma bogate w witaminy ziele pokrzywy i jak herbata z pokrzywy wpływa na zdrowie orazjak pokrzywa może nam pomóc w pracach ogrodniczych.

Zastosowanie pokrzywy w ogrodzie

Pokrzywa zwyczajna (urtica dioica)

Pokrzywa zwyczajna to roślina znana głównie z parzących włosków na liściach, które powodują nieprzyjemne, parzące podrażnienia skóry. Nikt nie chce narażać się na poparzenie, dlatego też roślina ta jest często tępiona w ogrodach. Roślina ta, o wzniesionym pokroju, ciemnozielonych liściach i niepozornych kwiatach, nie ma wartości ozdobnych i nie wygląda atrakcyjnie w ogrodzie. Utarło się przekonanie, że jest to zwykły chwast, dlatego kępy pokrzywy w ogrodzie kojarzą się z zaniedbaniem prac ogrodniczych. Ale czy na pewno? Czy nie warto przeznaczyć grządki na uboczu pod uprawę pokrzywy lub zostawić tę, która się sama wysiała?

Pokrzywa zwyczajna ma ogromne właściwości lecznicze oraz jest pomocna do ekologicznej pielęgnacji roślin. Rośnie na glebach żyznych, zarówno w słońcu jak i w cieniu. Roślinę tę uprawia się głównie ze względu na wartości lecznicze. Największe właściwości lecznicze mają liście tuż przed kwitnieniem. Przed zbiorem ucina się łodygi przy ziemi, a następnie pozostawia na 1 - 2 dni aby zwiędły. Następnie zbiera się liście, które są następnie suszone i wykorzystywane jako zioła lecznicze.

Zastosowanie pokrzywy w ogrodzie jako nawóz lub środek ochrony roślin

Uważana za zwykły chwast, pokrzywa okazuje się bardzo przydatna w ogrodzie. Jest to roślina wskaźnikowa. Wybiera ona gleby żyzne. Dlatego jeśli zakładamy ogród w miejscu porośniętym przez pokrzywy, możemy mieć pewność, że są tam żyzne, wartościowe gleby o dobrej strukturze, bogate w próchnicę i azot.Jeśli zaś pokrzywy pojawią się w ogrodzie, należy się zastanowić czy naprawdę warto ją usuwać. Jeśli pokrzywa rośnie gdzieś na uboczu można ją wykorzystać jako surowiec do wykonania ekologicznych nawozów i środków ochrony roślin.

Warto wiedzieć, że pokrzywa stanowi pożywienie dla wielu owadów, ptaków i zwierząt. Zaś preparaty z pokrzywy stosuje się jako lek dla pszczół. Dlatego też jeśli chcemy, aby ogród był przyjazny dla pożytecznych organizmów, zawsze warto zachować w ogrodzie dziki kącik z pokrzywą, gdzie będą bytować pożyteczne owady, ptaki i zwierzęta.

Pokrzywa jako ekologiczny nawóz

Najprostszym sposobem wykorzystania pokrzyw jest ściółkowanie roślin. Wartościowe składniki pokrzywy przenikają do podłoża i mają korzystne działanie na glebę. Z pokrzyw robimy również płynną gnojówkę służącą do zasilania roślin. Nawozimy nią warzywa oraz rośliny kwitnące i owocowe takie jak pomidory, ogórki, warzywa kapustne, selery, rośliny ozdobne, drzewa owocowe, a nawet trawnik.

Jak zrobić nawóz z pokrzyw krok po kroku:

  • świeże liście pokrzywy umieszczamy w dużym pojemniku i zalewamy wodą w proporcjach 1:10,
  • odstawiamy na 2-3 tygodnie w miejscu ciepłym i słonecznym (powstająca piana jest zjawiskiem naturalnym),
  • gdy piana zniknie gnojówka jest gotowa,
  • przed użyciem należy ją rozcieńczyć w proporcjach 1:10.

Taką gnojówką podlewamy rośliny. Warto pamiętać, że zbyt duże stężenie działa niekorzystnie na rośliny, dlatego też lepiej rozcieńczyć bardziej niż mniej.

Działanie przeciw szkodnikom i chorobom roślin

Opryskiwanie ekologicznymi preparatami z pokrzywy działa zabójczo na szkodniki roślin mszyce, przędziorki. Działa również korzystnie w zwalczaniu takich chorób jak: chloroza, mączniak lub szara pleśń. Z pokrzywy robimy wyciąg lub wywar, który po rozcieńczeniu służy do opryskiwania roślin.

Wyciąg z pokrzyw stosuje się do opryskiwania roślin przez cały sezon. Działa on odstraszająco na mszyce i przędziorki. Do wyciągu potrzebujemy około pół kg świeżych liści pokrzywy. Zalewamy je 5 litrami wody i zostawiamy na 24 godziny. Wyciągiem, bez rozcieńczania, opryskujemy rośliny.

Z tej samej ilości liści możemy wykonać wywar, który gotuje sięprzez 30 minut.Po ostudzeniu wywar rozcieńczyć w proporcji 1:5 i spryskujemy lub podlewamy rośliny.

Lecznicze właściwości pokrzywy

Pokrzywa jako lek, napar i herbata - czy warto ją pić

Jeśli nie mamy pokrzywy w ogrodzie, zioła należy zbierać w miejscach oddalonych od miejskich zanieczyszczeń i dróg. Zioła suszymy w ciepłym, przewiewnym miejscu, nie na słońcu.

Herbata z pokrzywy zawiera witaminy B6, B12, A, C, K. Ziele pokrzywy jest bogate w mikro i makroelementy jak azot, fosfor, potas, żelazo, magnez, wapń, cynk, krzem, mangan. Posiada również kwasy organiczne, enzymy, pektyny, garbniki, chlorofil, karoten, ksantofil. Pokrzywa na właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Obniża również poziom złego cholesterolu.

Ziele pokrzywy wpływa korzystnie na procesy trawienne i poprawia przemianę materii. Zwiększa odporność organizmu, poprawia działanie układu moczowego, obniża ciśnienie krwi i oczyszcza organizm z toksyn. Wspomaga również leczenie cukrzycy.

Jak stosować zioła pokrzywy

W ziołolecznictwie wykorzystuje się pokrzywę do picia jako herbatę, sok, napar lub wywar. Herbatę do picia można zrobić latem ze świeżych liści lub cały rok z suszu. Łyżkę pokrzywy zalewamy wrzątkiem i zostawiamy, aż naciągnie. Warto pić na czczo 1 szklankę raz dziennie, bez cukru.

Ze świeżych liści można samemu zrobić sok do picia, który jest mocnym antyoksydantem, działa oczyszczająco na organizm, łagodzi bóle i stany alergii, obniża poziom cukru we krwi oraz ma korzystne działanie przy infekcjach dróg moczowych. Gotowy sok z pokrzywy do picia można również zakupić w sklepach zielarskich w cenie około 12 - 26 zł za 500 ml.

Zioła pokrzywy stosuje się również na skórę i włosy. Napar lub wywar z pokrzywy stosuje się jako orzeźwiająca kąpiel stóp lub jako płukanka do włosów w celu wzmocnienia włosów i walki z łupieżem.