Oświetlenie wnętrza

Nie od dziś wiadomo, że dobrze dobrane oświetlenie może zadecydować o tym, jakiego charakteru nabierze nasze wnętrze. W aranżacjach często typ oświetlenia zostaje całkowicie pomijany. W takiej sytuacji zabieramy sobie możliwość wyposażenia pomieszczenia w ciekawy, przykuwający uwagę detal, a także poprzez źle dobraną żarówkę, możemy zepsuć nastrój lub nawet negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Jak optymalnie dobrać oświetlenie? Uniwersalna odpowiedź na to pytanie nie istnieje. My jednak postaramy się zbliżyć w tej materii do ideału i zaprezentować kilka wybranych przez nas wariantów na nadchodzący rok.

Tuba mała sosna

Do pomieszczeń nie wymagających mocnego światła o dużym zasięgu wytypowaliśmy lampy typu tube. Są to lampy wiszące, o podłużnym kształcie klosza. Co istotne, klosz jest całkowicie nieprzepuszczalny dla światła, a żarówka jest w nim umieszczona wysoko, co daje efekt przytłumionego światła – industrialnej latarni. Taki typ oświetlenia polecilibyśmy jako pomysł do salonu lub sypialni. Najciekawsze aranżacje powstają z wykorzystaniem czarnych kloszy, zdobionych delikatnymi wstawkami złota lub mosiądzu. Wydobywające się z wnętrza masywnego klosza światło daje magiczny, relaksacyjny efekt. Tutaj znajdziecie propozycje nowoczesnych i stylowych lamp wiszących: http://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/45-lampy-wiszace

Dla wnętrz nowoczesnych, mieszkań typu studio, lub do aranżacji biura naszym faworytem są lampy z kloszami geometrycznymi. Nie spełniają one co prawda funkcji wytłumiającej, ale sprawiają, że oświetlenie wiszące jest o wiele bardziej efektowne. Żarówka jest najczęściej umieszczona w oplocie ze stalowych prętów lub kształtów wykonanych z tworzywa. Klosze aranżowane są na abstrakcyjne i artystyczne, ale ich rozmiar sprawia, że nie nadają się do niskich i mało przestronnych pomieszczeń.

Oświetlenie w listwie podsufitowej

Ciekawą propozycją są także lampy umieszczone w listwach podsufitowych. Oświetlenie ma charakter liniowy, ciągnie się równolegle do obrysu naszej ściany i rzuca światło na sufit, co powiększa optycznie salon. Jest to jednak alternatywa dla klasycznego, dziennego oświetlenia i nie polecamy takiego rozwiązania stosować samodzielnie.

Ostatnim ciekawym rozwiązaniem na rynku są żarówki dające światło brązowe, umieszczone w oplocie ze sznura lub w kloszu płatkowym. Ta pierwsza wersja staje się bardzo popularna w restauracjach i barach, prawdopodobnie przez bardzo oryginalną formę. Klosz płatkowy, w praktyce wyglądający jak arkusz papieru narzucony na żarówkę, jest już znacznie bardziej stonowany i świetnie prezentuje się w kuchni. W każdym jednak przypadku za efekt tak dobranego oświetlenia decyduje przytłumiony, brunatny kolor jaki daje dobrze dobrana żarówka.

artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny