Pomarańcza olbrzymia, czyli pomelo

Pochodzenie tej rośliny wskazuje na daleki wschód a dokładnie na Azję Południowo-Wschodnią. Najczęściej rośnie w Malezji i Indonezji, jednak bardzo często uważa się, że jego główne pochodzenie to prowincje Chin takie jak: Kuangsi, Guangdong, Fujian. W Europie pomelo zyskało sławę jako przodek grejpfruta. Ciekawostką jest to, że grejpfrut to krzyżówka pomelo z pomarańczą chińską. Pomarańcza olbrzymia posiada kulistą koronę i osiąga nawet 12 m wysokości.

Ma podłużne jajowate liście, które mają karbowane brzegi. W okresie kwitnienia wytwarza kwiat, który ma średnicę 5 cm. Kwiaty mają pięciopłatkową koronę, jeden słupek i wiele pręcików. Kwiaty są białe, a na zewnątrz nakrapiane są na zielono. Wyróżniamy trzy rodzaje pomelo, które różnią się kolorem skórki. Pomarańcza olbrzymia występuje w kolorze żółtym, czerwonym lub zielonym. Niektóre okazy osiągają nawet 2 kg. Miąższ jest słodki i smaczny jednak nie jest tak soczysty, jak np. grejpfrut i jego miąższ.

Wartości odżywcze w Pomelo

Nie każdy wie, że pomimo iż owoce pomelo są bogate w składniki odżywcze, to są rodzaje, które mają ich więcej niż pozostałe. Najlepszym i najbogatszym w składniki odżywcze owocem, jest pomelo o białym miąższu. Ma ono najwięcej witaminy C i przeciwutleniaczy.

Ze względu na dużą ilość składników odżywczych takich jak witamina C i inne witaminy zawarte w pomelo, ma on wiele właściwości odżywczych, dlatego na stałe ten owoc powinien zawitać do naszej codziennej diety.

Pomelo pozytywnie wpływa na zwiększenie odporności, dlatego systematycznie powinno się go spożywać w okresie największych zachorowań np. jesienią i wiosną. Ma też dobroczynny wpływ na pracę serca i na ciśnienie krwi. Przeciwutleniacze zawarte w miąższu pomelo sprawiają, że rozwój komórek rakowych zwalnia, a nawet całkowicie hamuje.

Ten delikatny owoc polecany jest również osobom, które zmagają się z problemami takimi jak zgaga czy refluks. Działa on kojąco i hamuje przyczyny powstawania tych nieprzyjemnych dolegliwości.

Nie wiele osób zdaje sobie sprawę, że pomarańcza olbrzymia ma też bardzo dobry wpływ na przemianę materii i jak niską wartość kaloryczną ma ten owoc. Dlatego też polecana jest osobom, które chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

Miąższ pomelo, czyli pomarańczy olbrzymiej oraz opis owoców i wartości odżwycze
Pomarańcza olbrzymia, czyli pomelo, smaczny owoc i jego opis, wartości odżywcze i smak

Mając dostęp do różnych owoców, wybierajmy te, których rodzaje zapewniają największy zasób składników odżywczych! A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat drzewka cytrynowego w domu?

Domowa uprawa pomarańczy olbrzymiej

W naszym klimacie niestety uprawa na zewnątrz nie jest możliwa. Natomiast z powodzeniem pomelo rośnie w donicy. Ze względu na swoje egzotyczne pochodzenie ma spore wymagania, jeśli chodzi o temperaturę. Najniższa temperatura, która będzie przez nią tolerowana to 10 stopni.

Jeśli interesuje was uprawa w domu, to drzewo powinno mieć zapewnione jasne miejsce, możliwie ciepłe.

W sezonie letnim pomelo z powodzeniem może zdobić domowy balkon lub taras, jednak zimą musi mieć swój jasny i ciepły kącik. Jeśli zależeć nam będzie na szybkim owocowaniu, należy zapewnić roślinie spoczynek zimowy i pomieszczenie, w którym temperatura zimą będzie wynosiła około 15 stopni. W ten sposób pozwalając roślinie odpocząć zimą i pobudzając ją ciepłym latem, będziemy dawać jej sygnał do tego, aby po jakimś czasie zaczęła kwitnąć i zawiązywać owoce.

Tak naprawdę sama uprawa tej rośliny nie różni się niczym od upraw innych roślin cytrusowych. Tak jak one potrzebuje nawadniania i nawożenia, a także dbałości o to, by w chłodniejsze dni nie stała w przeciągu.

Jak wybrać idealne miejsce dla pomarańczy olbrzymiej?

Szczególnie pięknie drzewo cytrusowe wygląda latem, dlatego też bardzo chętnie sadzone jest przez właścicieli oranżerii i tarasów. Pomelo w okresie letnim może stać również w ogrodzie i tworzyć wspaniałe zestawienia z krzewami, a także niższymi ziołami takimi jak hyzop lekarski.

Bardzo ładnie będzie wyglądał na rabatach stworzonych w stylu wschodnim, ale nie tylko. Świetnie prezentuje się w otoczeniu podkładów ogrodowych. Należy pamiętać, że podkłady kolejowe w ogrodzie nie powinny się znaleźć i korzystać trzeba jedynie z tych bezpiecznych podkładów ogrodowych.

W oranżeriach często zestawiany jest z reprezentatywnymi roślinami jak kwiat montera i lubiane przez wiele osób juki. W takich miejscach rośliny tworzą wspaniałe tło i zaciszne miejsce do odpoczynku. Warto również wziąć pod uwagę, że drzewo cytrusowe bardzo wysoko rośnie, dlatego warto znaleźć mu takie miejsce, które zimą oprócz temperatury balansującej wokół 15 stopni, zapewni mu również swobodę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny