Pomidory czekoladowe Solanum lycopersicum 'Kumato' – opis wyjątkowych warzyw owocowych

Coraz częściej spotykamy w sklepach pomidory o skórce wybarwionej na ciemnobrązowo, prawie na czarno lub na zielonkawobrązowo. Czekolada, o ciepłym brązowym kolorze, była inspiracją dla nazwania nowej odmiany pomidorami czekoladowymi. Są doskonałą propozycją dla osób dbających o linię. Nadają się do bezpośredniego spożycia, są dodawane do sosów i sałatek oraz wykorzystywane na zimowe przetwory. Pomidor czekoladowy, o wadze 100 g, zawiera około 35 kcal. Niska kaloryczność spowodowana jest niską zawartością tłuszczów i białka oraz niezbyt dużą ilością węglowodanów.

Uwaga! Pomidory układamy tak, by nie stykały się ze sobą. Nie przechowujemy ich w lodówce, aby zachowały jędrność i smak.

Smaczną ciemnobrązową odmianę ‘Kumato’ otrzymano po raz pierwszy w Hiszpanii, w latach siedemdziesiątych XX wieku. Jest ceniona za słodki smak i łatwą do obierania skórkę. Ma mniej pestek i grubszą skórkę niż pomidory tradycyjne, dlatego możemy ją dłużej przechowywać, np. na kuchennym parapecie. W sprzedaży spotykana jest odmiana ‘Kumato’ mini cherry, o drobnych owocach oraz pomidory bardzo duże, mięsiste, o wadze dochodzącej do 400 g. Inną ciekawą odmianą są pomidory czekoladowe ‘Sweet marmande’.

Cena za pomidory czekoladowe ‘Kumato’ wynosi około 18 zł /kg.

Cena za nasiona odmiany ‘Kumato’ mini cherry wynosi około 6 zł (za 6 sztuk).

Sadzonki ‘Sweet marmande’ kosztują około 12 zł/sztukę.

Uprawa i pielęgnacja czekoladowych pomidorów – krok po kroku

Pomidor czekoladowy należy do odmiany wysoko rosnącej. Krzaki pomidorów dorastają do 1,5 m wysokości. Rośliny wyróżniają się niewielkimi ciemnozielonymi liśćmi oraz kształtnymi okrągłymi owocami, zebranymi w grona, po około 8 owoców. Pomidory możemy uprawiać w ogrodzie lub w szklarni. Nasiona wysiewamy w marcu, w szklarni lub na oknie w domu, w temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Siewki pikujemy pojedynczo do doniczek, po pojawieniu się pierwszych listków. Od 15 maja, po ustąpieniu przymrozków, sadzonki możemy sadzić do gruntu, w rozstawie co 70 cm.

Rośliny najlepiej udają się na słonecznym stanowisku, o glebach głęboko spulchnionych, ciepłych, o lekko kwaśnym odczynie pH. Ziemię w dołkach wzbogacamy o rozłożony obornik lub kompost. Usuwamy dolne liście sadzonki, po czym pomidory czekoladowe sadzimy tak, by bryła korzeniowa znalazła się około 10 cm poniżej powierzchni gruntu. Świeżo posadzone pomidory obficie podlewamy, potem dostarczamy wodę raz w tygodniu. W czasie suszy podlewamy rośliny bardzo obficie. Pamiętajmy, że nie należy moczyć liści – wodę dostarczamy pod rośliny.

Pielęgnacja czekoladowych pomidorów polega na podwiązywaniu silnie rosnących roślin do palików. Zbyt wysokie pędy wierzchołkowe przycinamy. Wszystkie prace wykonujemy w rękawicach, bowiem zawarte w łodydze i liściach glikoalkaloidy mogą prowadzić do reakcji alergicznych. Odchwaszczamy i ściółkujemy otoczenie roślin, a raz w miesiącu zasilamy je nawozami do pomidorów. Pomidory czekoladowe są dość odporne na choroby i szkodniki. Ochroną przed szkodnikami jest sadzenie roślin w odpowiednich odstępach oraz profilaktyczne przeprowadzanie oprysków, zapobiegających chorobom grzybowym. Dojrzałe pomidory czekoladowe zbieramy stopniowo od połowy lipca.

Dlaczego warto sięgnąć po pomidor czekoladowy?

Wartości zdrowotne oryginalnego warzywa

Pomidory czekoladowe są niezwykle zdrowymi warzywami. Bogate są w antocyjany – naturalne barwniki, występujące w roślinach o ciemnym wybarwieniu. Spożywanie pomidorów czekoladowych korzystnie wpływa na układ krwionośny, szczególnie na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu, co zmniejsza ryzyko zachorowalności na miażdżycę. Antocyjany pomagają zachować zdrowy wzrok, ustrzec się przed jaskrą i zwyrodnieniem plamki żółtej. Mają działanie antynowotworowe, podobnie jak likopen, cenny związek, którego pomidor czekoladowy, o skórce ciemnej, zawiera nieco mniej, niż pomidory czerwone. Warto podkreślić, że antocyjany zachowują swoje zdrowotne właściwości także po ugotowaniu pomidorów.

Warto regularnie sięgać po ciemne pomidory ze względu na dużą zawartość witamin, np.:

  • witaminy C – która zapobiega stanom zapalnym, ułatwia przyswajanie żelaza i powstawanie tkanki łącznej. Jeden średniej wielkości pomidor czekoladowy pokrywa około połowy dziennego zapotrzebowania organizmu na tę witaminę,
  • witamin z grupy B – wpływających, między innymi na stan układu nerwowego,
  • witaminy A – która pomaga w gojeniu się ran, w utrzymaniu zdrowego wyglądu skóry oraz ma wpływ na zdrowe oczy,
  • witaminy E – chroniącej nasze organizmy przed wolnymi rodnikami.
Czekoladowe pomidorki w koszyczku
Pomidorki czekoladowe i ich zastosowanie, smak oraz opis pomidorów czekoladowych

Pomidory mają dużą zawartość potasu, korzystnie wpływającego na ciśnienie krwi - w świeżych pomidorach znajduje się około 237 mg/100 g. Więcej potasu zawierają pomidory suszone – 3400 mg/100 g. Obecne w owocach pektyny mają wpływ na przemianę materii i działanie układu moczowego. Sprawdź także ten artykuł na temat sadzenia i uprawy pomidorów.

Zastosowanie pomidorów czekoladowych – porady kulinarne

Duża zawartość cukrów prostych sprawia, iż pomidory czekoladowe są niezwykle smaczne. Pomidorowe przetwory, np. w postaci zagęszczonych koncentratów, zawierają więcej cennych substancji - witamin i składników mineralnych - niż owoce świeże.

Zwarty miąższ pomidorów, o soczystej czerwonej barwie i niewielkiej liczbie zielonych pestek, pięknie prezentuje się na kanapkach, w surówkach i w sałatkach. Pomidory dobrze smakują z serem, z oliwkami i czerwoną cebulą. Dodawane są do dań śródziemnomorskich – na zimno i na gorąco, wzbogacając je o wyrazisty słodkawy i orzeźwiający smak.

Czarne pomidory, podobnie jak te tradycyjne, nadają się do przygotowania przekąsek, dań obiadowych, sosów, napojów oraz przetworów.

Przepis na domowy sos z pomidorów czekoladowych, czosnku i cebuli:

Składniki:

1 kg czekoladowych pomidorów

25 dag cebuli

2 główki czosnku

Sproszkowana papryka

3 łyżki oleju

2 łyżki musztardy

Sól, cukier i pieprz do smaku

Przygotowanie:

  1. Na patelni zrumienić na oleju obraną i pokrojoną w kostkę cebulę oraz posiekane ząbki czosnku.
  2. Podlać gorącą wodą (3-4 łyżki) i dusić przez około 10 minut.
  3. Obrane ze skórki pomidory pokroić na cząstki i dodać do cebuli z czosnkiem. Zamieszać i dusić przez 30 minut.
  4. Dodać przyprawy. Po 5 minutach odstawić.
  5. Gorący sos przelać do słoików i pasteryzować przez 30 minut.

Domowy sos pomidorowy, podobnie jak keczup, może być używany do pieczywa, mięs, wędlin, ryb i sałatek.

ikona podziel się Przekaż dalej