Pomidor ‘Gargamel’ – opis odmiany

‘Gargamel’ to jedna z odmian pomidorów, które tworzą bardzo ciekawe owoce. Te nie są duże, mają zaledwie 100 g, ale ładnie wyglądają. A do tego są przepyszne! Słodkawy, zwarty miąższ po prostu rozpływa się w ustach. Mają także bardzo wyraźny aromat, który możesz poczuć wąchając szypułkę.

Jednak tym, co najbardziej wyróżnia ‘Gargamela’ na rynku warzyw, jest kolor skórki. Ma ona dwa kolory, które układają się w tygrysie paski. Podstawą jest kolor czerwony, ale pojawiają się na nim spore paski w kolorze czarnym lub niebiesko-granatowym. To sprawia, że pomidory odmiany ‘Gargamel’ świetnie się prezentują i idealnie sprawdzają się do zastosowania na stół. Na dodatek są naprawdę lubiane przez najmłodszych, ponieważ są takie oryginalne. Zbierają dobre opinie jako naprawdę smaczne – wystarczy spojrzeć na forum o tematyce ogrodniczej. Są tak ciekawe, jak żółte pomidory lub pomidory czarne. Odmiana jest mocno soczysta.

Rośliny nie rosną zbyt silnie, ale na wszelki wypadek należy zasadzić je przy palikach. Dzięki temu są mniej podatne na łamanie i uszkodzenia w czasie dojrzewania owoców. Idealnie sprawdzają się sadzone do gruntu, ale można je wykorzystać także do tunelu lub uprawie w szklarni.

Pomidor ‘Gargamel’ – zastosowanie


Pomidor ‘Gargamel’ to drobna odmiana. Jej pomidory są dość twarde i zwarte, dlatego nadają się do przechowywania. W niskiej temperaturze mogą leżakować nawet 2 miesiące! Naprawdę nie powinny sprawiać większego problemu, więc możesz je nazbierać na zapas.

Naprawdę warto posadzić odmianę w swoim ogrodzie. Uprawa nie odbiega od pielęgnacji innych odmian pomidora, a owoce są bardzo interesujące. Najpiękniej wyglądają po prostu na kanapkach lub pokrojone w grube plastry czy ćwiartki na stole. Nadają się jednak do sałatek – są tam po prostu genialne ze względu na aromat i smak. Możesz także spożywać je po prostu na surowo. Zerwane prosto z krzaczka zawsze będą najsmaczniejsze i najbardziej aromatyczne. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź także ten artykuł o polecanych smacznych odmianach pomidorów.

Sadzenie pomidora ‘Gargamel’ w ogrodzie

Nasion pomidora w naszych warunkach klimatycznych nie wysiewa się bezpośrednio do gruntu. Należy przygotować z nich rozsadę, którą robi się w glebie o lekko kwaśnym odczynie z niewielkim udziałem perlitu. Kiełkowanie powinno nastąpić po 5 dniach. Po 8 tygodniach rośliny nadają się do wysadzenia na stałym miejscu. Sadzonki powinny mieć wykształcone liście i co najmniej 15 cm wysokości.

Sadzonki pomidora 'Gargamel' w ogrodzie, a także sadzenie, opis, uprawa, zastosowanie
Pomidor 'Gargamel' krok po kroku, czyli uprawa, sadzenie, wygląd, odmiany, zastosowanie, sadzonki

Roślinom należy zapewnić odpowiednie warunki uprawy. Sadzi się je w żyznej i zasobnej glebie, najlepiej wzmocnionej składnikami odżywczymi. Można zastosować preparaty przeznaczone do pielęgnacji pomidorów, to powinno sprawić, że rośliny będą w lepszej kondycji. Nawozy mineralne mogą także zwiększyć poziom owocowania. Obojętnie, czy sadzisz je do gruntu, czy do tunelu, należy zadbać o to, by miały jasno i ciepło.

Polecane nasiona pomidorów i nawozy. Sprawdź je

Nasiona pomidora ‘Gargamel’ – cena i zakup

Nasiona pomidora ‘Gargamel’ może nie są szczególnie popularne, ale w sklepach dla ogrodników lub na aukcjach internetowych bez problemu kupisz ich nasiona. Sadzonki zdarzają się rzadko, raczej musisz je samodzielnie wyhodować w domu. Wystarczą niewielkie wielodoniczki rozsadowe. Nasiona pomidora wysiewa się bardzo wcześnie, by w połowie maja wysadzić je do ogrodu na planowane stanowisko.

Odmian ‘Grgamel’ nie jest dużo droższa niż nasiona innych odmian. Cena opakowania nasion (10 otoczkowanych, czyli w specjalnej osłonie, wygodniejszych do siania) to około 2,50 zł. Sadzonki to już koszt 3-6 zł za sztukę. Najczęściej są niewielkie, ale już gotowe do sadzenia.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Uprawa pomidora ‘Gargamel’ i pielęgnacja

W przypadku uprawy ‘Gargamela’ bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest palikowanie. Wystarczy odwiedzić dowolne forum dla miłośników ogrodnictwa, by zorientować się, że źle oparte na palikach pomidory mogą oznaczać duże konsekwencje. Dlatego kiedy rośliny są jeszcze niewielkie, należy obok nich umieścić specjalne paliki. Warto także na bieżąco dbać o to, by każdy egzemplarz piął się po swoim paliku.

Do tego trzeba pamiętać o podlewaniu rośliny. Brak wody może oznaczać dla pomidorów opadanie nawet już prawie dojrzałych kulek. Zwłaszcza w okresie zawiązywania owoców podlewanie jest bardzo ważne. Później, latem, kiedy pojawiają się susze, także ma to duże znaczenie. W czasie nawadniania należy jednak uważać, by nie zmoczyć liści pomidora. To może doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Mokre blaszki liściowe to pierwszy krok do działalności szkodliwych patogenów. Jeśli jednak zachowasz ostrożność, wszystko z pewnością się uda bez większego problemu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny