Aranżacje ogrodów i nietuzinkowe pomysły aranżacyjne

Nietuzinkowe pomysły aranżacyjne w ogrodzie

Marzy ci się ogród inny niż wszystkie? Taki naprawdę oryginalny, który będzie nie tylko piękny, lecz przy tym funkcjonalny? Możesz zrobić go szybko i niskim kosztem. Podpowiadamy, co zrobić, aby ogród odbiegał od standardowej sztampy i wciąż na nowo zachwycał ciebie i twoich gości.

Ciekawe meble i niezwykłe miejsca wypoczynku

To, co błyskawicznie poprawi wygląd twojego ogrodu, to zmiana mebli ogrodowych na ciekawsze i nieszablonowe. Do tej pory co odważniejsze w aranżacji osoby wykorzystywały stare palety do stworzenia mebli, obecnie nie jest to szczególnie oryginalne. Ale gdyby tak stworzyć z paletowych desek ławkę i donicę, czyli mebel 2w1? Meble z palet to doskonały pomysł!

Nie jest to trudne, wystarczy zbudować konstrukcję na planie trójkąta równobocznego. Jedną połowę zabija się od góry deskami, co stworzy wygodne siedzisko. Druga powinna pozostać niezabudowana z góry, a otwór możesz wypełnić ziemią i wsadzić tam kwiaty. Jeśli zrobisz dość dużą ławkę, możesz mieć prawdziwą, bardzo kolorową rabatę w donicy. Warto posadzić tam kwiaty jednoroczne, które usuwa się jesienią. Dzięki temu będziesz mógł wstawić ławkę do garażu na zimę.

A może by tak wrzosowisko?

To idealny pomysł dla osób, które mają dość duży ogród i chcą stworzyć coś niebanalnego poza częścią wypoczynkową. Koniec z dokładnie przystrzyżonymi ogrodami, teraz postaw na naturalność. Jednym z najlepszych pomysłów jest stworzenie wrzosowiska, które będzie gęste, obsypane kwieciem i bardzo, bardzo kolorowe.

Oczywiście najważniejsze są wrzosy i wrzośce. Teraz odmian kolorystycznych jest tak dużo, że nie będziesz mieć w ogrodzie fioletowej plamy. Możesz kupić odmiany białe, niebieskawe, czerwone, różowe, purpurowe i standardowy fiolet. Już samo to gwarantuje bogactwo kolorów. Jako zielone elementy w tej mozaice powinny wystąpić iglaki. Zwłaszcza cisy i cyprysiki, jednak karłowate tuje i płożące jałowce jak najbardziej też się wspaniale sprawdzają. Na wrzosowisku warto posadzić inne rośliny, które lubią podobnie kwaśne warunki glebowe. To różaneczniki, rododendrony i borówki amerykańskie.

Piętrowe donice wokół ogrodu

To propozycja dla osób, które cenią sobie ład i porządek, ale przy tym lubią różnorodność. A gdyby tak w jednym zakątku ogrodu nie wsadzać roślin do gruntu, ale na zielonym dywanie trawnika poustawiać ciekawe donice z kwiatami? Możesz usypać z ziemi trzypoziomowe schodki, na których posiejesz trawę. Potem ustaw na nich donice z różnymi roślinami, oczywiście dbając o to, by nie zasłaniały się wzajemnie.

Takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim możesz pokusić się o uprawę roślin egzotycznych, które nie wytrzymują niskich temperatur i na zimę chować je do domu. Możesz także w każdej donicy zasadzić roślinę innego typu, która lubi inny rodzaj podłoża. Ponadto takie rozwiązanie daje możliwość zmiany kompozycji co roku, a nawet kilka razy w sezonie. Kiedy już przekwitną pierwsze wiosenne kwiaty cebulowe możesz wystawić zioła, doniczki kolorowym koleusem, kwiaty lawendy i maciejki. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie lubią stagnacji i chcą mieć zawsze kolorowy i kwitnący ogrodów.