Popłoch pospolity - występowanie, wymagania, uprawa
Popłoch pospolity, tak jak i wiciokrzew pomorski, czy lebiodka pospolita, to gatunek rośliny, która występuje na terenie Polski. Jednak zanim zabierzemy się za uprawę tej rośliny, powinniśmy dowiedzieć się, jakie ma ona wymagania, jak przebiega jej uprawa i pielęgnacja, czym charakteryzują się kwiaty i inne części roślin, a także, jakie są jej odmiany i podobne do niej gatunki.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach miododajnych.
Popłoch pospolity (Onopordum acanthium) - skąd pochodzi i gdzie naturalnie występuje
Jeśli chcemy zapoznać się z jakąkolwiek rośliną, bez różnicy, czy będzie to lebiodka pospolita - Origanum vulgare, wiciokrzew pomorski - Lonicera periclymenum, czy właśnie popłoch pospolity - Onopordum acanthium, powinniśmy dowiedzieć się, skąd pochodzi roślina i gdzie ona naturalnie występuje. W ten sposób uzyskamy informację, jakie stanowisko i podłoże będzie dla niej najbardziej odpowiednie.
Zacznijmy jednak od tego, że popłoch pospolity - Onopordum acanthium, to gatunek, który zalicza się do rodziny astrowatych - Asteraceae. Warto wiedzieć, że rodzina astrowatych jest uznawana za jedną z najliczniejszych rodzin roślin naczyniowych. Do tej rodziny zalicza się około 23600 gatunki, które rozmieszczone są w 1620 rodzajach. Dodatkowo musimy pamiętać, że wśród tych roślin znajduje się wiele odmian. Cechą charakterystyczną jest to, jak zbudowany jest kwiat.
Występowanie tej rośliny jest dość szerokie. Zacznijmy od tego, że popłoch pospolity to roślina, która pochodzi z terenów śródziemnomorsko-irano-turańskich. Jednak obecnie występowanie byliny jest znacznie szersze, ponieważ rozprzestrzeniła się ona na wszystkich kontynentach poza Antarktydą, a dodatkowo możemy się z nią spotkać na wielu wyspach. W Europie popłoch znajduje się już od dawna, jednak w XIX wieku dotarł na tereny Australii i Ameryki Północnej. Właśnie na tych kontynentach stał się chwastem. W samej Polsce występuje on pospolicie na niżu i w niższych położeniach górskich.
Onopordum acanthium - charakterystyka rośliny
Przejdźmy do tego, jak wygląda popłoch pospolity. Oczywiście bardzo dobrze jego wygląd oddają zdjęcia, lecz poza zdjęciami powinniśmy, chociaż w małym stopniu wiedzieć, jakie cechy charakterystyczne mają rośliny. Oczywiście musimy pamiętać, że różne odmiany roślin, mogą się nieco różnić między sobą, a to pokazują zdjęcia.
Popłoch pospolity - Onopordum acanthium, charakteryzuje się grubą, rozgałęziona i wzniesioną łodygą, dorastającą do około 0,3-2 m wysokości. Może być ona wełnisto owłosiona lub kolczasto oskrzydlona. Owoce roślin są jajowate, czterokanciaste, poprzecznie marszczone o długości około 6 mm. Na nich znajduje się puch kielichowy.
Liście roślin są szarozielone. Liście dolne są krótkoogonkowe, szerokoeliptyczne i dorastają do około 30 cm długości. Z kolei liście górne są wąskoeliptyczne lub podługowate. Na liściach dolnych i górnych widoczne są kolczaste ząbki na brzegach blaszek. Warto wiedzieć, że liście są biało i wełnisto owłosione. Kwiat rośliny wybarwiony jest na jasnopurpurowy kolor. Kwiaty zebrane są w duże koszyczki, które pojawiają się pojedynczo na szczycie pędu. Musimy pamiętać o tym, że wszystkie kwiaty w koszyczku są rurkowate, a korona dorasta do około 2 cm długości. A może zainteresuje cię także ten artykuł o głowience pospolitej?
Wymagania i uprawa - jak uprawiany powinien być popłoch
Kiedy decydujemy się na uprawę wiciokrzewów pomorskich, lebiodek pospolitych, czy właśnie popłochu pospolitego, powinniśmy zapoznać się z wymaganiami roślin. W ten sposób dużo łatwiej będzie przebiegała uprawa, a dodatkowo istnieje mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się chorób, które związane są ze źle dobranym stanowiskiem oraz ze złym podłożem.
Popłoch pospolity to dwuletnia roślina, która w pierwszym roku uprawy wytwarza rozetę liści. Dopiero w drugim roku pojawia się jego rozgałęziona łodyga. Popłoch może być wysiewany z nasion, które zbiera się w momencie, gdy zaczynają się osypywać. Warto pamiętać o tym, by rośliny były sadzone w odstępach około 60-70 cm.
Innym sposobem na rozmnożenie roślin jest przesadzenie młodych sadzonek w inne miejsce, natomiast nie jest to metoda zalecana, ponieważ popłoch pospolity źle znosi przesadzanie. Jeśli chodzi o wybór podłoża i stanowiska, popłoch jest mało wymagającą rośliną, która poradzi sobie na każdej przeciętnej glebie i przepuszczalnej glebie. Natomiast najlepszym stanowiskiem będzie stanowisko nasłonecznione. Nie możemy jednak zapominać o intensywności roślin, ponieważ zaniedbane w bardzo krótkim czasie mogą stać się zagrożeniem dla roślin uprawianych na naszym ogrodzie. Dlatego powinno usuwać się kwiaty popłochu pospolitego zaraz po ich zwiędnięciu. Wtedy zapobiegniemy samoistnemu powstawaniu i rozsiewaniu się nasion.
Popłoch pospolity - Onopordum acanthium, mimo tego, że w wielu przypadkach jest chwastem, bywa on uprawiany także jako roślina ozdobna, ze względu na szarozielone zabarwienie swojej łodygi i liści. Co ciekawe, korzenie i młode odrośla roślin stosowane są w sztuce kulinarnej.