Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) – kilka słów o gatunku

W uprawie w Polsce pojawiają się trzy gatunki jeżówki, które dobrze czują się w naszych warunkach klimatycznych. Z nich wszystkich najbardziej popularna jest jeżówka purpurowa. Ten typowy kwiat ma pokrój podobny jak astry lub rudbekia – kępa pełna liści i wzniesionych pędów, na szczycie których pojawiają się duże koszyczki kwiatostanowe.

Kwiaty jeżówki purpurowej mają różne kolory, ale podstawowy gatunek jest fioletowo-różowy, stąd też nazwa gatunku. Koszyczek kwiatostanowy złożony jest z czarnego oczka (ciasno ułożonych ciemnych kwiatów rurkowatych) i kwiatów języczkowych, które gęsto je otaczają. Te są wielobarwne i dość długie. Jeżówki osiągają około 100 cm wysokości i są niezwykle atrakcyjne. Ich uprawa nie jest trudna, a sadzonki jeżówki purpurowej można kupić w każdym centrum ogrodniczym.

Jeżówka to bylina, która na jednym stanowisku może rosnąc nawet przez 20 lat! Jest bardzo gęsta i ma tendencję do ekspansywnego rozrastania się na boki. Jest to roślina o wyjątkowo ładnym, atrakcyjnym pokroju, wspaniale wpasowująca się w otoczenie. Idealnie nadaje się na rabaty, zwłaszcza obok takich roślin jak rudbekia, niskie krzewy liściaste i niecierpki.

Odmiany jeżówki purpurowej

Jeżówka purpurowa ma fioletowo-różowe kwiaty, jednakże w ostatnim czasie powstały nowe, nieznane dotychczas odmiany, które wyróżniają się innym kolorem płatków. Zatem nie tylko jeżówka różowa może znaleźć się w twoim ogrodzie. Na uwagę zasługuje jeżówka biała ‘White Swan’ o delikatnej urodzie łabędzia. A może masz ochotę na bardziej wyraziste kolory? Może czerwone kwiaty ‘Red Mangus’ trafią w twój gust, a jeśli nie, sprawdź inne odmiany – jeżówka czerwona ma kilka przedstawicieli. Na dodatek znajdziesz jeszcze wiele innych odmian, jak jeżówka żółta ‘Yellow’ o mocno wygiętych w dół płatkach lub jeżówka pomarańczowa ‘Orange Skipper’.

Kolorowe jeżówki w ogrodzie.
Odmiany jeżówki, jak jeżówka żółta czy jeżówka purpurowa, ich uprawa i pielęgnacja

Jednakże ten gatunek ma jeszcze inne ciekawsze odmiany kolorystyczne, na przykład wielobarwne. Na uwagę zasługuje przede wszystkim zielono-różowa ‘Green Envy’ lub biało-kremowa i pełna jeżówka ‘Mount Hood’. Obie odmiany wspaniale prezentują się w ogrodzie w każdym stylu, ponieważ mają dużo nowoczesnego uroku i nie kojarzą się z wiejskimi pejzażami. Sprawdź także ten artykuł na temat uprawy jeżówki purpurowej w ogrodzie.

Jeżówka wąskolistna (Echinacea angustifolia) w ogrodzie

Jeżówka wąskolistna to kolejna bylina, której kwitnienie może uświetnić wygląd całego ogrodu. Jest nieco niższa niż jej purpurowa kuzynka, ponieważ najczęściej ma około 60 cm. Ma także węższe liście, ale nieznacznie. Wzniesiona, sztywna łodyga zwieńczona jest rozgałęzieniami z dużymi kwiatostanami na końcach. Kwitnienie trwa od maja do października.

Kwiaty jeżówki mają około 7 cm średnicy. Te także składają się z licznych kwiatów rurkowatych wewnątrz i języczkowatych i niezbyt długich na zewnątrz. Czasami koszyczek tworzy wyraźny stożek i kwiaty przeginają się w dół. Wszystkie liście jeżówki wąskolistnej są bezogonkowe i dość krótkie. Cała roślina ładnie się prezentuje.

Sadzonki jeżówki wąskolistnej są niestety nieco mniej powszechne niż purpurowej. Jest także niewiele odmian kolorystycznych. Większość kwiatów ma delikatnie fioletowe płatki. Ten gatunek jest częściej uprawiany ze względu na właściwości lecznicze. Jeżówki wykorzystuje się do przygotowania środków poprawiających odporność organizmu i na dużą skalę uprawia się je do celów przemysłowych także w Polsce. Uprawa w ogrodzie także jak najbardziej się udaje.

Jeżówka blada Echinacea pallida – opis i odmiany

Jeżówka blada nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle innych jeżówek. Jest od nich nieco delikatniejsza, ale jej uprawa jest tak samo prosta, kwitnienie także obfite i długotrwałe, a kształt kwiatów identyczny. Ma nawet podobny wzrost – około 80 cm. Jedyną różnicą jest to, że środek rośliny, czyli kwiatostan złożony z kwiatów rurkowatych jest widocznie stożkowaty od samego początku, a płatki są nieco delikatniejsze i węższe.

Kolory jeżówka ma bardzo podobne. Podstawowy gatunek jest rzecz jasna fioletowo-różowy, ale nieco bledszy niż u jej purpurowej kuzynki. Powstało kilka ciekawych odmian o nietypowych kolorach. Jeżówka różowa blada jest dostępna do zakupu w wielu różnych sklepach ogrodniczych, jednakże odmiany są mniej popularne. Wśród wszystkich odmian znajdzie się i jeżówka biała, i jeżówka żółta. Brak jednak odmian o bardziej wyrazistych kolorach, jak jeżówka czerwona czy jeżówka pomarańczowa.

ikona podziel się Przekaż dalej