Popularne odmiany ogórków - porównanie, opinie, porady praktyczne
Nie wyobrażamy sobie kuchni polskiej bez ogórków - czy to kiszonych, w occie czy w sałatce. Z uwagi na ich popularność w kuchni ogórki są chętnie uprawiane w szklarniach i na działkach. Jednak uprawa ogórka nie jest łatwa, gdyż warzywo to ma duże wymagania co do gleby i temperatury. Poznaj rodzaje ogórków gruntowych i szklarniowych oraz odmiany ogórków, które warto uprawiać. Dowiedz się, jak uprawiać ogórki, aby cieszyć się najlepszym plonem.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogórkach.
Ogórek siewny - uprawa w naszym klimacie
Wymagania uprawowe ogórków
Ogórek siewny z rodziny dyniowatych pochodzi prawdopodobnie z podnóży Himalajów. W Europie rozpowszechnili go Rzymianie, którzy prawdopodobnie przejęli go ze starożytnego Egiptu.
Ogórek siewny wymaga ziemi żyznej, próchniczej i umiarkowanie wilgotnej o odczynie zbliżonym do obojętnego. Stanowisko powinno być słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru, gdyż ogórek jest bardzo wrażliwy na niskie temperatury i szkodzi mu nawet najmniejszy przymrozek. Dlatego też sadzonki ogórków sadzi się dopiero po 15 maja lub wysiewa nasiona do gruntu po tym terminie.
Z uwagi na podatność rośliny na choroby ogórków (mączniaka rzekomego i prawdziwego, parcha dyniowatych, kanciasta plamistość) konieczny jest płodozmian. Nie powinno się uprawiać ogórków na miejscu, gdzie wcześniej rosły dyniowate.
Jak wybrać odmiany ogórków?
Wybierając odmiany ogórków do uprawy należy wziąć pod uwagę sposób uprawy czy będą to ogórki szklarniowe czy ogórki gruntowe. Odmiany ogórków dobieramy również według przeznaczenia. Inne odmiany nadają się na kiszone ogórki, a inne na ogórki do sałatek. Warto wybierać odmiany krajowe ze względu na ich przystosowanie do tutejszego klimatu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie ogórków gruntowych?
Ogórki pnące
Zarówno ogórki szklarniowe jak i ogórki gruntowe możemy uprawiać jako ogórki pnące. Aby uzyskać rośliny pnące, wystarczy zbudować odpowiednie podpory. Uprawa ogórków na działce jako rośliny pnące ma wiele zalet, przede wszystkim zajmują mniej miejsca. Ponadto nie moczymy liści ogórków w czasie podlewania, a do liści dochodzi więcej światła słonecznego. Zarówno pielęgnacja ogórków jak i zbiór są łatwiejsze.
Rodzaje ogórków gruntowych - najpopularniejsze odmiany
Ogórki gruntowe są bardziej popularne wśród działkowców. Dlatego też istnieje większy wybór odmian ogórków gruntowych. Obecnie dystrybutorzy i sklepy ogrodnicze oferują nasiona popularnych odmian ogórków gruntowych odpornych na choroby ogórków, niepodatnych na wczesne żółknięcie. Głównie uprawia się je do celów przetworów jak kiszenie czy konserwowanie. Jednak w gruncie można również uprawiać sałatkowe ogórki wężowe, na przykład odmianę Chinese Slangen.
Rodzaje ogórków gruntowych wyróżniamy ze względu na ich przeznaczenie kulinarne na:
- odmiany przeznaczone na kiszone ogórki,
- ogórki przeznaczone do konserwowania,
- ogórki odpowiednie na korniszony,
- ogórki do bezpośredniego spożycia.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie ogórków wężowych.
Do uprawy ogórka na działce najbardziej polecane są następujące odmiany:
- Cezar to średnio wczesna odmiana przeznaczona do przetworów jak kiszone ogórki. Owoce są ciemnozielone z widocznymi brodawkami. Odmiana ta jest dość odporna na mączniaka rzekomego.
- Izyd to odmiana nadająca się do konserwowania, ma owoce ciemnozielone z małą ilością niewielkich brodawek. Jest to odmiana bardzo plenna i bardzo odporna na mączniaka rzekomego.
- Parys nadaje się zarówno do przetworów jak i do sałatek. Jest to średnio wczesna odmiana, plenna, odporna na mączniaka rzekomego. Owoce mają jasne smugi i małą liczbę brodawek.
- Hermes to wczesne ogórki zielone, lekko błyszczące z jasnymi smugami.
- Odys średnio wczesna odmiana o silnym wzroście, odporna na mączniaka rzekomego, odporna na chłody. Ogórki te nadają się do kiszenia i konserwowania. Owoce mają lekki połysk i nieliczne brodawki.
- Lider to wczesne ogórki o wysokiej odporności na choroby ogórków. Niezbyt długie owoce nadają się do kiszania i konserwowania.
Ogórki szklarniowe
Ogórki szklarniowe są rzadziej uprawiane na działkach, dlatego też ich odmian jest mniej. Są to długie ogórki przeznaczone głównie do bezpośredniego spożycia i do sałatek. Odmiany ogórków szklarniowych dzielimy ze względu na długość owocu na: krótkoowocowe (do 25 cm), średnioowocowe (25–30 cm) oraz długoowocowe (ponad 30 cm). Nasiona ogórków szklarniowych dostępne są w wielu sklepach internetowych i ogrodniczych. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na przetwory z ogórków.
Do ogórków szklarniowych zaliczają się również popularne ogórki wężowe, które nadają się zarówno do spożywania na surowo jak i do sałatek. Najbardziej popularne ogórki wężowe to odmiana chinese slangen, które można uprawiać zarówno w szklarni jak i w gruncie.
Do popularnych odmian ogórków szklarniowych należy ogórek Skierniewicki, który należy do starych odmian. Są to wczesne ogórki, które wydają owoce już miesiąc po posadzeniu rozsad. Te ogórki szklarniowe są krótkie, ciemnozielone o zwartym miąższu. Odmiana ta jest ceniona ze względu na szybkie wydawanie owoców, dzięki czemu szybko mamy nowalijki. Wadą tej odmiany jest podatność na choroby ogórków oraz na żółknięcie, co wymaga codziennych zbiorów.
Kolejne ciekawe ogórki szklarniowe to ogórek Atos, który charakteryzuje się bardzo długimi owocami. Ogórek Atos nie ma tendencji do żółknięcia. Jest to odmiana bardzo plenna, która wydaje równe, ładnie wyglądające owoce. Wadą tego ogórka jest wrażliwość na mączniaka, dlatego też wymaga użycia środków ochrony roślin. Ponadto odmiana ta wymaga nawożenia w czasie owocowania.
Mimo sporych wymagań roślin oraz trudności w zapewnieniu jej odpowiednich warunków cieplnych, uprawa ogórka w Polsce czy to w gruncie czy też szklarniowego najczęściej się udaje i otrzymujemy zadowalające plony. Ogórek posiada ponad 200 odmian, z których wiele jest przystosowanych do uprawy w naszych warunkach klimatycznych. Odmianę do uprawy wybieramy głównie z myślą o przeznaczeniu kulinarnym danego ogórka. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zielonych warzywach.