Popularne odmiany róż – zobacz, które rodzaje róż ogrodowych warto mieć u siebie
Róże od dawna są jednymi z najchętniej sadzanych kwiatów w ogrodzie. Jakie odmiany róż są najbardziej popularne oraz które gatunki róż ogrodowych wyglądają najbardziej efektownie? Poznaj szlachetne odmiany róż i… zainspiruj się!
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o różach.
Popularne odmiany róż
Róże wielkokwiatowe
To zdecydowanie najliczniejsza grupa róż, tworząca duże i pełne kwiaty – większość z nich oprócz tego kusi także pięknym… zapachem. Gatunek róż jest jednym z najcenniejszych i najczęściej uprawianych w ogrodach. Wyróżnić można wśród niego tysiące odmian, które naprawdę nie mają sobie równych. Róże wielkokwiatowe posiadają dość mocno wzniesione, cierniste pędy, osiągające nawet do 1,5 m wysokości.
Rzecz jasna, największym walorem grupy róż są duże i barwne, najładniejsze kwiaty – z powodzeniem możesz nimi ozdobić mieszkanie, zwłaszcza w formie ciętej. Kolor róż jest nie tylko czerwony – pojawiają się bowiem także żółte, herbaciane, a nawet… fioletowe! Nie wymagają podpór, więc z łatwością je wypielęgnujesz. Odmiany grupy wytwarzają kwiaty od czerwca do jesieni, natomiast kwitną kilka razy w ciągu roku. Wielkokwiatowa odmiana doskonale wygląda w ogrodzie, posadzona w długich alejach krzewów różanych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o różach pnących w ogrodzie.
Róże pnące długo kwitnące
Są to szczególne rodzaje róż, będące dość nietypowymi pnączami – podczas kwitnienia wyglądają niezwykle malowniczo. Odmiana ta powinny zostać nieodłącznym elementem słonecznego ogrodu – może bowiem niesamowicie ozdobić ściany, pergole, a także… pnie drzew. Wyszczególnia się dwa typy róży pnącej – klimbery (ze swoimi sztywnymi pędami) oraz ramblery (róże pnące o bardziej wiotkich pędach). Klimbery są nieco niższe i posiadają większe kwiaty, natomiast ramblery kwitną zazwyczaj raz do roku, osiągając zdecydowanie większe rozmiary.
Róże pnące długo kwitnące doskonale wręcz prezentują się na pergolach oraz innych podporach – niezbędne będzie jednak podwiązywanie jej pędów. Te odmiany róż szczególnie wymownie prezentują się połączone razem z innymi pnączami – mogą to być również róże pnące, jednak w zróżnicowanej kolorystyce.
Róże okrywowe i parkowe
To rodzaje róż drobnokrzaczastych, a więc doskonale odnajdujących się w ogrodzie oraz podczas zagospodarowywania terenów zielonych. Róże są raczej niskie – ich wysokość osiąga maksymalnie do 60 cm. Należy je sadzać w liczbie ok. 4 sztuki na 1 m2 powierzchni. Róże okrywowe mogą zostać potraktowane jako róże rabatowe – jednak przy takim zastosowaniu zdecyduj się na gatunki bardziej wzniesione, aby zostawić roślinie wolną przestrzeń. Odmianę charakteryzują bardzo szlachetne odmiany róż w niemal dowolnych odcieniach (np. herbaciane i fioletowe). Gatunek okrywowy należy do mało absorbujących, więc spokojnie może uprawiać je nawet „ogrodnik-amator”. A może zainteresuje cię także ten artykuł o różach ogrodowych?
Róże parkowe zaliczane są z kolei do róż krzaczastych – podobnie do okrywowych, są mało absorbujące i świetnie odnajdą się w ogrodach inspirowanych naturą. Charakteryzują się silnym wzrostem, długowiecznością, a także obfitym kwitnieniem. Większość odmian grupy kwitnie nawet przez cały… sezon. Róże parkowe wyglądają doskonale posadzone zarówno pojedynczo, jak i w formie żywopłotów. Przykładowe odmiany róż to m.in. chinatown (żółte), westerland (pomarańczowe) czy mozart (różowo-białe).
Pozostałe gatunki róż ogrodowych
Róże miniaturowe
Najniższe z róż, które stanowią doskonałą dekorację balkonu, tarasu lub ogrodu – często uważane są jako najładniejsze, niewielkie kwiaty. Osiągają ok. 30 cm wysokości, chociaż czasami zdarza się nieco więcej. Róże te idealnie prezentują się w odpowiednio dobranych pojemnikach, które podkreślają ich piękno (np. dopasowane kolorystycznie).
Do najciekawszych róż grupy zaliczyć można odmianę amulett (różowo-pomarańczowe kwiaty). Barwą różową zachwyci także odmiana jet flame, pink sympohonie i hobby. Z kolei przepiękna odmiana mini orange posiada pełne, pomarańczowe kwiaty. Miniaturowe róże naprawdę warto jest posadzić na balkonie zwłaszcza, kiedy nie masz tam zbyt wiele miejsca na inne gatunki. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach pnących.
Róże rabatowe
Są to róże dość niskie o zwartym pokroju, które obficie kwitną. Róże znakomicie nadadzą się do uprawy w pojemnikach, ale także na ogrodowe rabaty. Do róż rabatowych zaliczyć można bukietowe, wielokwiatowe i ich mieszańce – ich średnia wysokość wynosi ok. 1 m. Róże rabatowe są krzewami bardzo długo kwitnącymi – zazwyczaj od czerwca aż do października. Kwiaty cenione są głównie za zachwycającą liczbę kwiatów, mianowicie od 3 do… 25 w bukiecie! Ciekawy jest także ich różnorodny kształt – mogą być bowiem pełne, półpełne, a także pojedyncze. Róże rabatowe posiadają jednak jedną wadę – dość częsty brak… zapachu.
Róże tego rodzaju to rośliny długowieczne oraz mrozoodporne, jednak dobrze jest zabezpieczyć je od długich, mroźnych zim i niskich temperatur. Bez wątpienia są to róże, które warto mieć w swoim ogrodzie. Ilość pracy, jaką musisz włożyć w ich uprawę oraz pielęgnację jest jednak opłacalna – zwłaszcza biorąc pod uwagę wygląd, estetykę oraz ilość kwiatów, jakie dzięki róży pojawią się w ogrodzie! A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie róż okrywowych?