Popularne ryby do oczka wodnego. Zobacz, które gatunki wybrać
Woda jest bardzo ważnym elementem kompozycyjnym większych i małych ogrodów. Coraz popularniejsze staje się zakładanie oczek wodnych, z bogatą roślinnością wodną i nawodną, z żyjącymi w nich rybami. Ogrodowe wodne zbiorniki mają duży wpływ na mikroklimat panujący w ogrodzie oraz pozwalają zachować bioróżnorodność ekologiczną. Przebywanie nad wodą, wsłuchiwanie się w szelest trzciny i obserwowanie ryb, mają działanie uspokajające, korzystne dla naszego zdrowia. Przeczytaj, jakie kupić ryby do oczka wodnego i dowiedz się, jak wygląda ich hodowla.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o oczku wodnym.
Rybki w oczkach wodnych – wymagania życiowe ryb
Usytuowanie, wielkość i pielęgnacja oczek wodnych
Miejsce, w którym znajduje się zbiornik wodny, ma ogromne znaczenie. Jeśli założymy oczko wodne w nasłonecznionej części ogrodu, w nagrzewającej się wodzie bardzo szybko zaczną rozwijać się glony. Miejsce pod drzewami również nie jest zalecane, ze względu na opadające igły i liście, zanieczyszczające wodę. Najlepszym miejscem dla ogrodowego stawu jest lekko zacieniona cześć ogrodu, gdzie przez kilka godzin dziennie woda będzie ogrzewana przez słońce, a wiatr pobudzi jej cyrkulację.
W dużych i głębokich oczkach wodnych zwierzęta i rośliny wodne lepiej się czują. Dla stawu, o powierzchni około 3 m2 – 5 m2 zalecana jest głębokość od 60 cm do 80 cm. Oczko wodne, o powierzchni 5 m2 – 15 m2 powinno mieć głębokość 80 cm – 1m. Zbiorniki większe muszą być odpowiednio głębsze. Zakładając ogrodowe zbiorniki wodne, pamiętajmy, by zabezpieczyć je przed dziećmi i domowymi zwierzętami.
Pielęgnacja oczek wodnych:
- w miesiącach letnich największym problemem są glony, przez które woda mętnieje, a jej powierzchnia pokrywa się zielonym nalotem. Ze względu na rośliny i żyjące w oczkach wodnych ryby, nie stosuje się środków chemicznych do zwalczania glonów. Pomocne w walce metodami biologicznymi są rośliny, np. rogatek, osoka aloesowata i rdestnica oraz ryby zjadające glony, np. słonecznica lub różanka,
- zimą pozostawiamy na powierzchni oczek wodnych przedmiot, który zapobiegnie rozsadzeniu zbiornika, pod wpływem ciśnienia lodu. Swoje zadanie spełni duży kawałek styropianu, kloc drewna lub zamknięta metalowa beczka. Nie należy także usuwać porastających otoczenie stawu roślin. Do wody można włożyć wiązkę siana lub związane łodygi roślin, przez które do zimujących ryb przeniknie powietrze.
Kiedy wpuścić ryby do oczka wodnego?
Ogrodowy staw gotowy jest na przyjęcie mieszkańców, gdy będzie miał czystą i natlenioną wodę, a rośliny wodne, które stanowią dla ryb i innych stworzeń kryjówkę, zajmą około 1/3 powierzchni oczka wodnego. Ozdobne ryby wpuszczamy do zbiornika po około 3 tygodniach, od napełnienia go wodą. W nowym zbiorniku zarybianie można rozpocząć po kilku miesiącach, gdy w najbliższym środowisku powstanie swoisty ekosystem. Oprócz rybek, w ogrodowym stawie znajdą schronienie żaby i filtrujące wodę małże. Uroku otoczeniu dodadzą barwne motyle, ćmy, takie jak oryginalny zawisak tawulec oraz ważki. Częstymi gośćmi staną się ptaki.
W oczku wodnym nie powinno znajdować się zbyt wiele ryb – przemyślana hodowla jest warunkiem utrzymania równowagi biologicznej w stawie. Latem ryby nie muszą być dokarmiane – z powodzeniem dadzą sobie radę, korzystając z zasobów ogrodowych stawów. Zbyt duża ilość pokarmu, osiadająca na dnie, jest przyczyną rozwoju glonów. Dokarmianie ryb kończymy jesienią, gdy temperatura wody spadnie poniżej 12 - 10 stopni Celsjusza. Ryby stają się wówczas apatyczne i skupiają się przy dnie zbiorników, zaprzestając przyjmowania pokarmu.
W dużych i głębokich zbiornikach wodnych ryby pozostawiamy na zimę. Jeśli wpuszczamy rybki do małego i płytkiego oczka, o powierzchni około 3 m2 i głębokości do 120 cm, przenosimy je na zimę do chłodnego pomieszczenia, o temperaturze wynoszącej zero do 8 stopni Celsjusza. Ryby wpuszczamy do wanny, zaopatrzonej w urządzenie do napowietrzania. Przeniesienia na zimę do pomieszczeń wymagają ryby tropikalne. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić własne oczko wodne w ogrodzie.
Jakie kupić ryby do oczka wodnego? – opis i ceny popularnych ryb
Karaś chiński, karaś złocisty (Carassius auratus) – to popularna złota rybka, chętnie hodowana w oczkach wodnych i w akwariach. W naturalnych warunkach dekoracyjny gatunek występuje na terenie Chin, Japonii oraz Korei. Do Europy rybki trafiły na przełomie XVII i XVIII wieku. Złota rybka osiąga długość około 20 cm – 30 cm. Jest długowieczna – w sprzyjających warunkach może dożyć 20 – 30 lat. Karasie poruszają się wśród wodnej roślinności, szukając tam pożywienia i schronienia, w razie zagrożenia. Mają niewielkie wymagania tlenowe, mogą przezimować w ogrodowym stawie. W sprzedaży dostępne są barwne odmiany, między innymi:
- karasie kolorowe – pomarańczowe, czerwone, białe i mieszane - w zależności od rozmiaru kosztują około 4 zł – 10 zł/rybkę,
- karaś shubunkin – cena za małe 8 cm rybki wynosi od 3 zł do 8 zł/ sztukę.
Strzebla potokowa (Phoxinus phoxinus) – to gatunek euroazjatycki - w naszym kraju występuje w stanie dzikim w górskich potokach. Małe rybki dorastają do około 7 cm długości. W oczkach wodnych możemy obserwować stada rybek, które w okresie rozrodu zmieniają zabarwienie – zielonkawe i złoto zielonkawe ciała strzebli przybierają czerwone domieszki na brzuchu, widoczne zwłaszcza u samców. Ryby żywią się planktonem, drobną fauną denną oraz larwami owadów i wpadającymi do wody owadami, takimi jak np. ćma zawisak tawulec, wabiona kolorem i zapachami ogrodowych kwiatów. Osoby zainteresowane rybami tego gatunku powinny uzyskać zezwolenie na ich hodowlę, bowiem strzebla objęta jest prawną ochroną.
Karp koi (Cyprinus carpio) – piękne ozdobne ryby wywodzą się od karpi hodowlanych. W sprzedaży dostępne są kolorowe okazy – szkarłatne, złote, z czerwonymi plamami lub z czarnymi znaczeniami na białym tle. Karp koi osiąga 70 cm – 1m długości ciała, więc nie nadaje się do małego oczka wodnego. Długowieczne ryby potrzebują sporych rozmiarów zbiornika, by swobodnie poruszać się i żerować. Pielęgnacja oczek wodnych, w których żyją karpie koi, polega na systematycznym oczyszczaniu wody z resztek pokarmu i odchodów ryb. W sprzedaży znajdują się liczne odmiany królewskich karpi. Ceny ryb są zróżnicowane, np. za karpia koi kohaku, o wymiarach około 20 – 30 cm, zapłacimy 400 zł/rybkę. Cena białego 30-cm karpia koi hikari wynosi 150 zł/sztukę.
Ryby zjadające glony – opis czyścicieli stawów
Słonecznica owsianka (Leucaspius delineatus) – to srebrzysto - szara rybka, z niebieskawą lub zielononiebieską smugą na tylnym odcinku tułowia. Dorasta maksymalnie do 8 cm długości. W pierwszym roku życia słonecznica odżywia się planktonem, starsze ryby polują na owady i skorupiaki planktonowe. Słonecznice są rybami stadnymi. Spłoszone, wyskakują nad powierzchnię wody. W większych zbiornikach wodnych ryby zimują – schodzą w najgłębszą strefę oczka wodnego. Żyją około 5 lat. Ryba prawnie chroniona.
Różanka siekierka (Rhodeus sericeusamarus) – jest najmniejszą przedstawicielkąryb karpiowatych, występujących w polskich wodach śródlądowych. Chętnie hodowana jest w akwariach i oczkach wodnych. Do rozwoju ryb konieczne jest występowanie mięczaków, o czym trzeba pamiętać, decydując się na założenie zarybionych oczek wodnych. Ciemnoszare ubarwienie ryb zmienia się w okresie tarła. Samce przybierają barwę stalowoniebieską i fioletową, podbrzusze staje się żółtopomarańczowe, a płetwy – czerwone. Różanka osiąga około 9 cm długości. Pokarm ryb stanowią głównie glony oraz skorupiaki planktonowe. Ryba objęta ochroną.
Muławka (Umbra krameri) –jestdrobną rybką, dorastającą do 7 cm długości. Ma wrzecionowaty kształt oraz dużą głowę, z charakterystycznie dłuższą górną szczęką. Ciało muławki jest żółtozielonkawobrunatne, brzuch srebrzysty, a wzdłuż ciała biegną jaśniejsze srebrzyste pasy. Ryby dojrzewają w wieku około 3 lat. Samica składa jaja, którymi się opiekuje, usuwając z gniazda te obumarłe. Pokarm muławek stanowi plankton, larwy owadów, a czasem inne drobne ryby. Gatunek jest wytrzymały na niewielką ilość tlenu w wodzie. Muławki hodowane są w akwariach i ogrodowych oczkach wodnych, o mulistym dnie, w którym, zagrożone, zagrzebują się.