Portulacaria afra - charakterystyka rośliny

Portulacaria afra, znana także jako Portulacea afra, to gatunek zimozielonego, albo też częściowo zimozielonego krzewu sukulentowego. Warto wiedzieć, że do rodzaju Portulacaria należy jedynie jeden gatunek, a jest nim właśnie opisywana atrakcyjna Portulacaria afra.

Portulacea afra pochodzi z obszarów Południowej Afryki i to właśnie tam osiąga swoje największe rozmiary, które dochodzą nawet do 4 m wysokości. Powinniśmy wiedzieć, że w uprawie, krzew ten nie dorośnie do tak dużych rozmiarów. Co więcej, Portulacea afra prowadzona jest najczęściej w uprawie jako drzewko bonsai.

Wzrost tych sukulentowatych krzewów daje się bardzo łatwo korygować poprzez zastosowanie odpowiedniego cięcia. Ten wzniesiony krzew ma zazwyczaj poziomo ułożone gałęzie. Jego liście są mięsiste, okrągłe, jasnozielone i błyszczące. Z kolei kwiaty są bardzo drobne, ponieważ dorastają zaledwie do około 2-2,5 mm. Małe kwiatki są gwiaździste i bladoróżowe. Pojawiają się one na roślinie w małych pęczkach, które możemy zaobserwować w okresie wiosny, natomiast w uprawie zdarza się to dość rzadko.

Łodygi Portulacaria afra są czerwono-brązowe, a od spodu drewnieją. Z wiekiem możemy również zauważyć, że kora na łodydze zaczyna się łuszczyć, co jest naturalnym procesem tej rośliny. Portulacaria bonsai może okazać się idealną ozdobą do naszego domu, ale także w naszych kolekcjach sukulentów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o formowaniu drzewka bonsai?

Portulacaria afra - co powinniśmy wiedzieć o uprawie i pielęgnacji

Portulacaria bonsai jest niezwykle atrakcyjną rośliną, które do złudzenia przypomina nam oryginalne drzewka bonsai. Jednak zanim takie drzewko bonsai znajdzie się w naszym domu, powinniśmy zapoznać się z tym, jak przebiega proces jego uprawy, a także, o jakich zabiegach pielęgnacyjnych musimy pamiętać.

Zacznijmy więc od tego, że Portulacaria bonsai wymaga stanowiska, które znajduje się w pełnym słońcu. Nasłonecznione stanowisko to jednak nie koniec. Musimy zwrócić również uwagę na to, by gleba pod uprawę tych krzewów była dobrze przepuszczalna. Dlatego najczęściej podczas uprawy krzewów tego gatunku miesza się ze sobą w stosunku 2:1 piasek oraz glinę.

Pamiętajmy też o tym, by do mieszanki podłoża dodać odrobinę drobnego żwiru, dzięki któremu nasza gleba będzie bardziej przepuszczalna, co wspomoże rozwój rośliny. Dodatkowo powinniśmy zadbać o regularne podlewanie rośliny, które powinno być jednak dość oszczędne. Dlatego kolejne podlewanie wykonuje się dopiero wtedy, gdy gleba po ostatnim podlaniu lekko przeschła, ale jest stale wilgotna. Nie możemy dopuścić do przesuszenia rośliny.

Portulacaria afra w doniczce uformowana na drzewko bonsai i jego pielęgnacja
Portulacaria afra w doniczce, czyli drzewko bonsai portulacaria i jego formowanie

Ważne jest to, by zimą zapewnić naszej Portulacaria afra odpowiednie warunki. Z tego powodu powinno się przechowywać ją w temperaturze, która będzie wynosiła od 12 do 18oC. Również zimą będziemy musieli podlewać nasze rośliny, by nie zwiędły. Proces rozmnażania przeprowadza się latem, przy wykorzystaniu półzdrewniałych sadzonek.

Pamiętajmy, że w momencie, kiedy nasza roślina otrzyma zbyt dużą ilość gleby, wtedy jej korzenie mogą zacząć gnić. Dodatkowo mogą wtedy pojawić się również choroby grzybowe, które w takiej sytuacji będą trudne do zwalczenia. Problemem w uprawie mogą stać się również szkodniki, jakimi są mączliki, wełnowce oraz przędziorki.

Portulacaria afra i jej odmiana - Portulacea afra 'Variegata'

Portulacea afra dostępna jest w sklepach ogrodniczych stacjonarnych, jak i internetowych, w różnych odmianach. Jedną z najbardziej popularnych odmian jest Portulacea afra 'Variegata'. Zobaczmy więc, czym charakteryzuje się ta odmiana sukulentowatego krzewu zimozielonego.

Portulacea afra 'Variegata' doskonale nadaje się do hodowli prowadzonej w stylu drzewka bonsai. W naturalnych warunkach roślina ta może dorosnąć nawet do 5 m wysokości. Pochodzi ona z południowo-wschodniej Afryki i charakteryzuje się drobnymi, owalnymi i mięsistymi liśćmi, które osadzone są na rozgałęziających się czerwono-brązowych pędach. Prowadząc uprawę tej rośliny w domu, musimy liczyć się z tym, że jej wysokość osiągnie jedynie około 30 lub 40 cm wysokości.

Odmiana ta rośnie wolno, ale dzięki temu, że jej pokrój jest gęsty i rozgałęziony, nie będziemy mieć problemu z uformowaniem z niej drzewka bonsai. Najważniejszymi walorami ozdobnymi tej rośliny jest to, że ma ona zgrubiałe łodygi, które u dorosłych już osobników przypominają pień, a dodatkowo jej jasne liście doskonale kontrastują z ciemnopurpurowymi pędami. Właśnie dlatego może się ona okazać dla nas idealną rośliną, z której stworzymy drzewko bonsai.

ikona podziel się Przekaż dalej