Portulaka wielkokwiatowa – wyjątkowy kwiat na balkon i do ogrodu


Portulaca grandiflora przepięknie kwitnie przez całe lato, od czerwca aż do późnej jesieni. Gatunek jest bardzo odporny na suszę, wysoką temperaturę i jest bardzo odporna na szkodniki i choroby. Na dodatek zwraca uwagę pięknymi kwiatami – są jedwabiste, złożone z licznych płatków. Mają bardzo wiele kolorów – od bieli, poprzez różne odcienie żółtego, czerwieni i różu, aż do fioletu. Kwiaty mają około 3-5 cm średnicy.

Te kwiaty ogrodowe mają bardzo ciekawy pokrój. Mogą nieco przypominać suplementy. Portulaka wielkokwiatowa wytwarza wiotkie, miękkie pędy, które są gęsto ulistnione drobnymi, lancetowatymi listkami. Kępa pędów nie przekracza 15-30 cm, dlatego świetnie się sprawdza w uprawie doniczkowej. W ogrodzie jest to ciekawa roślina płożąca. Na balkon najlepiej sprawdza się portulaka zwisająca, o dłuższych i bardziej wiotkich pędach, które tworzą ciekawą, ukwieconą kaskadę.

Wymagania w ogrodzie i na balkonie

Decydując się na uprawę portulaki należy pamiętać, że roślina pochodzi z egzotycznego klimatu i dlatego nie w każdych warunkach sobie poradzi. Musi mieć zapewnione ciepło, jest rośliną światłolubną. Nie znosi cienia i wilgotnego podłoża. Sucha gleba i mocne słońce są dla niej najbardziej korzystne. W lekkim zacienieniu rośnie, ale nie prezentuje się tak dobrze, ponieważ główki jej kwiatów otwierają się tylko w słońcu. W ogrodzie roślina lubi lekkie, przepuszczalne podłoże. Można uprawiać ją na murkach i skalniakach.

W uprawie doniczkowej portulaka także ma kilka wymagań. Przede wszystkim warto jej zapewnić gliniane lub ceramiczne doniczki – te lepiej przepuszczają nadmiar wilgoci. Plastikowe koniecznie muszą mieć zrobione otwory na dnie i być wysypane keramzytem lub innym rodzajem drenażu. Portulaka zwisająca powinna być uprawiana w koszach i wysoko zawieszonych skrzynkach.

Portulaka wielkokwiatowa to ciekawa roślina, której uprawa nie jest skomplikowana. Gatunek ma małe wymagania siedliskowe.
Portulaka wielkokwiatowa - sadzonki, wymagania, uprawa, pielęgnacja

Uprawa portulaki – sadzonki czy nasiona?

Portulaka to roślina jednoroczna, dlatego co roku wiosną trzeba postarać się o nowe sadzonki. Możesz kupić rozsady w każdym markecie ogrodniczym, jednak świetnie sprawdza się także uprawa z nasion. Nasiona łatwo i szybko się rozmnażają, można je wysiewać do inspektów lub bezpośrednio do ogrodu późną wiosną.

Warto jednak wiedzieć, że egzemplarze uzyskane z pobranych nasion mogą być mniej atrakcyjne. Często mają pojedyncze, gorzej wyglądające kwiaty, bardzo często różnią się także wielkością, wysokością i bujnością od rośliny macierzystej. Możesz jednakże kupić nasiona kalibrowane w sklepie, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że wszystkie rośliny będą jednakowe.

Wysiewając nasiona, nie przykrywaj ich glebą. Rozsyp je na powierzchni i delikatnie ugnieć. Warto je poprzerzedzać, aby nie rosły tak gęsto, ponieważ wtedy kwitnienie jest mniej intensywne.

Uprawa portulaki wielkokwiatowej

Chociaż zdjęcia wskazują na to, że portulaka wielkokwiatowa ma bardzo ciekawy pokrój i egzotyczny wygląd, jej uprawa jest bardzo łatwa. Te kwiaty ogrodowe nie potrzebują specjalnej pielęgnacji. Dobrze czują się w każdym rodzaju gleby, także mało zasobnej, dlatego że nie potrzebują dużej zawartości składników odżywczych. Z tego względu nie potrzebują także nawożenia.

Portulaka także bardzo dobrze znosi suszę. Jednak od czasu do czasu warto ją podlać. W momencie, kiedy jest bardzo gorąco i brak dreszczu utrzymuje się przez wiele dni, należy nieco nawodnić roślinę. Należy z tym jednak uważać, ponieważ zbyt wilgotna gleba jest dla niej bardziej niebezpieczna niż przesuszenie. Może powodować choroby grzybowe i powoduje marnienie rośliny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny