Portulaka wielkokwiatowa – wyjątkowy kwiat na balkon i do ogrodu

Portulaca grandiflora przepięknie kwitnie przez całe lato, od czerwca aż do późnej jesieni. Gatunek jest bardzo odporny na suszę, wysoką temperaturę i jest bardzo odporna na szkodniki i choroby. Na dodatek zwraca uwagę pięknymi kwiatami – są jedwabiste, złożone z licznych płatków. Mają bardzo wiele kolorów – od bieli, poprzez różne odcienie żółtego, czerwieni i różu, aż do fioletu. Kwiaty mają około 3-5 cm średnicy.

Te kwiaty ogrodowe mają bardzo ciekawy pokrój. Mogą nieco przypominać suplementy. Portulaka wielkokwiatowa wytwarza wiotkie, miękkie pędy, które są gęsto ulistnione drobnymi, lancetowatymi listkami. Kępa pędów nie przekracza 15-30 cm, dlatego świetnie się sprawdza w uprawie doniczkowej. W ogrodzie jest to ciekawa roślina płożąca. Na balkon najlepiej sprawdza się portulaka zwisająca, o dłuższych i bardziej wiotkich pędach, które tworzą ciekawą, ukwieconą kaskadę.

Wymagania w ogrodzie i na balkonie


Decydując się na uprawę portulaki należy pamiętać, że roślina pochodzi z egzotycznego klimatu i dlatego nie w każdych warunkach sobie poradzi. Musi mieć zapewnione ciepło, jest rośliną światłolubną. Nie znosi cienia i wilgotnego podłoża. Sucha gleba i mocne słońce są dla niej najbardziej korzystne. W lekkim zacienieniu rośnie, ale nie prezentuje się tak dobrze, ponieważ główki jej kwiatów otwierają się tylko w słońcu. W ogrodzie roślina lubi lekkie, przepuszczalne podłoże. Można uprawiać ją na murkach i skalniakach.

W uprawie doniczkowej portulaka także ma kilka wymagań. Przede wszystkim warto jej zapewnić gliniane lub ceramiczne doniczki – te lepiej przepuszczają nadmiar wilgoci. Plastikowe koniecznie muszą mieć zrobione otwory na dnie i być wysypane keramzytem lub innym rodzajem drenażu. Portulaka zwisająca powinna być uprawiana w koszach i wysoko zawieszonych skrzynkach.

Portulaka wielkokwiatowa to ciekawa roślina, której uprawa nie jest skomplikowana. Gatunek ma małe wymagania siedliskowe.
Portulaka wielkokwiatowa - sadzonki, wymagania, uprawa, pielęgnacja

Uprawa portulaki – sadzonki czy nasiona?

Portulaka to roślina jednoroczna, dlatego co roku wiosną trzeba postarać się o nowe sadzonki. Możesz kupić rozsady w każdym markecie ogrodniczym, jednak świetnie sprawdza się także uprawa z nasion. Nasiona łatwo i szybko się rozmnażają, można je wysiewać do inspektów lub bezpośrednio do ogrodu późną wiosną.

Warto jednak wiedzieć, że egzemplarze uzyskane z pobranych nasion mogą być mniej atrakcyjne. Często mają pojedyncze, gorzej wyglądające kwiaty, bardzo często różnią się także wielkością, wysokością i bujnością od rośliny macierzystej. Możesz jednakże kupić nasiona kalibrowane w sklepie, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że wszystkie rośliny będą jednakowe.

Wysiewając nasiona, nie przykrywaj ich glebą. Rozsyp je na powierzchni i delikatnie ugnieć. Warto je poprzerzedzać, aby nie rosły tak gęsto, ponieważ wtedy kwitnienie jest mniej intensywne.

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Uprawa portulaki wielkokwiatowej

Chociaż zdjęcia wskazują na to, że portulaka wielkokwiatowa ma bardzo ciekawy pokrój i egzotyczny wygląd, jej uprawa jest bardzo łatwa. Te kwiaty ogrodowe nie potrzebują specjalnej pielęgnacji. Dobrze czują się w każdym rodzaju gleby, także mało zasobnej, dlatego że nie potrzebują dużej zawartości składników odżywczych. Z tego względu nie potrzebują także nawożenia.

Portulaka także bardzo dobrze znosi suszę. Jednak od czasu do czasu warto ją podlać. W momencie, kiedy jest bardzo gorąco i brak dreszczu utrzymuje się przez wiele dni, należy nieco nawodnić roślinę. Należy z tym jednak uważać, ponieważ zbyt wilgotna gleba jest dla niej bardziej niebezpieczna niż przesuszenie. Może powodować choroby grzybowe i powoduje marnienie rośliny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny