Porzeczka alpejska i jej pochodzenie

Porzeczka alpejska, z łaciny Ribes alpinum, należy do rodziny agrestowatych - łac. Grossulariaceae. Bardzo często wykorzystywaną odmianą, chętnie sadzoną na przykład w ogrodach przydomowych jest odmiana 'Schmidt'. Można ją nabyć w postaci sadzonek, w niskiej cenie.

Te liściaste krzewy można spotkać w różnych regionach świata. W stanie dzikim, w Europie pojawiają się w górzystych miejscach. Można je zobaczyć też w Azji- zwłaszcza w Kaukazie i Turcji oraz w Maroku. Tam też mają najlepsze warunki, które potrzebne są im do wzrostu.

Te krzewy ozdobne są bardzo polecane, ze względu na swoją odporność w różnych aspektach. Ribes alpinum jest odporny na zanieczyszczenia powietrza- daje mu to możliwość na sadzenie w miejskich warunkach (przede wszystkim na żywopłot, który oddzieli chodnik od drogi). Dodatkowo jest odporna na suszę, zacienienie oraz na mróz. Pozyskać ją można z sadzonki (niska cena w sklepach ogrodniczych). Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o porzeczkach.

Morfologia porzeczki alpejskiej


Pokrój alpejskiego krzewu ozdobnego jest zmienny i zależy od otoczenia. Dorasta do 2,5 metra i nie posiada kolców. Pędy są smukłe i mają brunatną korę, natomiast u zdrewniałych części kora jest szara. Duże gałęzie dzielą się na mniejsze brunatno-żółte gałązki. Owocami są małe czerwone jagody, które nie są smaczne. 

Owoce porzeczki alpejskiej, czyli ozdobnego krzewu, który warto zaporosić do ogrodu ze względu na jego walory dekoracyjne
Porzeczka alpejska - uprawa, pielęgnacja, sadzenie na żywopłot

Porzeczka alpejska i jej odmiana Schmidt mają ozdobne liście. Ich ułożenie jest skrętoległe. Rozwijają się wczesną wiosną i utrzymują tak aż do jesieni. Te liściaste krzewy mają owłosione ogonki, na których znajdują się klapowane liście. Klapy są zaostrzone lub tępe. Blaszki mogą być nagie lub delikatnie owłosione, a od spodu błyszczące.

Zadbaj o krzewy w ogrodzie! Polecane produkty w niskich cenach

Porzeczka alpejska to krzew ozdobny, przede wszystkim ze względu na swoje kwiaty. Są one drobne i niepozorne, w kolorze zielonkawo-żółtym. Bardzo ładnie pachną i zebrane są we wzniesione grona. Zarówno płatki korony, jak i pręciki są bardzo krótkie. Często można przy nich spotkać owady zapylające w okresie kwitnienia (IV-VI). Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owocach.

Uprawa Ribes alpinum

Alpejski krzew ozdobny nie ma dużych wymagań. Najlepiej rośnie w półcieniu, ale znosi też cień. Nadaje się na gleby kamieniste i piaszczyste. Podlewa się tylko, gdy jest długi okres suszy. Krzewy ozdobne bardzo dobrze czują się na wapiennych glebach i w świetlistych lasach. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach owocowych.

Liściasty krzew stosowany jest w parkach, ogrodach i skwerach. Najważniejsze jest zastosowanie ich na żywopłot. Wtedy ważne jest, w jaki sposób rozsadzi się sadzonki (ich cena jest niska). Rozsadzanie nie może być zbyt gęste, ale także zbyt luźne, by została stworzona forma żywopłotu.

Mimo tego, że rośliny nie wydają jadalnych owoców, cały czas są popularne, a ich rozsadzanie następuje bardzo często. Jest to roślina dodająca uroku swoimi liśćmi i kwiatami. Warto więc zastanowić się nad zakupem jej i umieszczeniem w grupach lub pojedynczo w ogrodzie. A może zainteresują cię także te artykuły na temat krzewów ozdobnych?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny