Porzeczka krwista, czyli porzeczka ozdobna - pochodzenie rośliny i jej odmiany


Porzeczka krwistoczerwona- bo tak inaczej nazywany jest ten krzew ozdobny, wywodzi się z Ameryki Północnej. Jej uprawa w Europie zaczęła się w 1826 roku i od tej pory zyskuje coraz większą popularność. Jej łacińska nazwa brzmi Ribes sanguineum. Ta porzeczka ozdobna pochodzi z rodziny agrestowatych - Grossulariaceae. Jest rośliną wieloletnią, a w Polsce sam gatunek, jak i odmiany, uprawiane są tylko i wyłącznie jako krzewy ozdobne.

Znanych jest kilka charakterystycznych odmian, które różnią się przede wszystkim kolorem bardzo dekoracyjnych kwiatów. Można je spotkać w barwach białych, przez różowe, aż do czerwonych. Odmiany te to: 'Tydemans White' - posiada białe kwiaty; 'Pulborught Scarlet' - o różowych kwiatach, zebranych w gęste grona, dosięga do 3 metrów wysokości; 'Atrorubens' - jej kwiaty są czerwone oraz 'King Edward VII' - który ma ciemnoczerwone kwiaty. Należy zaznaczyć, że 'King Edward VII' jest najlepszą i zdecydowanie najpiękniejszą odmianą tej porzeczki ozdobnej. A może zainteresuje cię także te artykuły na temat krzewów ozdobnych?

Bardzo podobnym gatunkiem do Ribes sanguineum jest porzeczka złota. Jej łacińska nazwa brzmi: Ribes aureum. Zarówno pod względem wymagań, jak i uprawy są one praktycznie identyczne. Porzeczka złota dorasta do trochę wyższych rozmiarów (3 m) i ma wzniesiony pokrój. Wybór porzeczki złotej jest dobry, zwłaszcza dla osób, które chcą, by w ich ogrodzie zagościł żółty kolor kwiatów.

Porzeczka krwista i jej morfologia

Porzeczka krwista to wieloletni krzew o wzniesionym i dość rozłożystym pokroju. Jej wysokość sięga nawet do 2 metrów. Dzięki temu staje się niesamowitą ozdobą naszego ogrodu. Pędy są wyprostowane i wzniesione. Nie posiadają one kolców, a szczyty są bez gruczołków.

Liście rozwijają się wczesną wiosną, natomiast po rozwinięciu wytwarzają dość nieprzyjemny zapach. Są one pojedyncze, ciemnozielone i klapowane. Całe są pomarszczone, a spodem owłosione. Jeśli chodzi o owoce tego gatunku, to są nimi niebiesko-czarne jagody z sinym nalotem (u niektórych odmian owoce są żółto-białe). W smaku są niesmaczne. Porzeczka krwista nie nadaje się zatem na przetwory, a uprawa porzeczki krwistej ma jedynie cel dekoracyjny. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach owocowych.

Zbliżenie na kwiat porzeczki krwistej, która w każdy ogrodzie doda uroku, a jej uprawa nie jest trudna
Porzeczka krwista - odmiany, uprawa, pielęgnacja, sadzenie, porady

Zdecydowanie najważniejszą rolę odgrywają kwiaty. Ich rozkwitanie można podziwiać już na przełomie IV i V. Zazwyczaj są one w różnych odcieniach czerwieni. Znana jest także uprawa odmian o kwiatach białych i różowych. Kwiaty zebrane są w pięknie zwisające grona. Zdecydowanie najlepszą propozycją ozdobną z ciemnoczerwonych, zbliżających się barwą do brunatnych kwiatów jest wybór 'Kinga Edwarda VII'.

Krzewy ozdobne porzeczki i ich uprawa oraz rozmnażanie

Porzeczka krwista to roślina ozdobna, która doda uroku w ogrodzie, a na dodatek można ją bez problemu rozmnażać z sadzonek. Wykorzystywane są do tego sadzonki porzeczki kriwstej - pędowe półzdrewniałe lub zdrewniałe. Dodatkowym udogodnieniem możliwy jest zakup pojedynczej sadzonki w sklepie. Wtedy bezproblemowo można wykonać rozmnażanie. Sadzi się wiosną lub na jesień. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ruszczyku kolczastym?

Ta porzeczka ozdobna ma małe wymagania, ale bardzo wiele zastosowań. Ze względu na dekoracyjne liście i kwiaty, wykorzystywana może być w ogrodach przydomowych, w parkach, skwerach, czy do wzbogacenia krajobrazu miejskiego. Warto zaznaczyć, że jest ona odporna na choroby. Jeśli chodzi o wymagania glebowe, zaleca się sadzić ją na wilgotnych i żyznych stanowiskach, osłoniętych od wiatru. Zdecydowanie lepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ale zniesie również półcień.

Porzeczka krwista nie jest całkowicie mrozoodporna, dlatego w początkowej fazie rozwoju, lepiej ją okrywać. W czasie suszy należy ją podlewać, a od wiosny do końca VII warto kilka razy nawozić nawozami wieloskładnikowymi. Nie wolno zapomnieć, aby wykonywać cięcie. Cięcie polega na usuwaniu pędów starszych niż 4 lata. Pod koniec IV warto wykonać cięcie odmładzające - wycina się wtedy 1/3 pędów jednorocznych i dwuletnich.

Mimo że owoce Ribes sanguineum nie są jadalne, to dalej cieszy się ona dużym powodzeniem. Chętnie stosowane są w domach przydomowych i zieleni miejskiej. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach liściastych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny