Poskrzypka cebulowa - jak działają czerwone szkodniki w ogrodzie i na plantacjach

Czym różnią się czerwone szkodniki z rodziny stonkowatych

Wśród owadów stonkowatych żyjących w Polsce mamy około 20 gatunków uważanych za szkodniki. Oczywiście najbardziej znana jest słynna stonka ziemniaczana. W grupie tej mamy także czerwone szkodniki, które na liściach roślin wyglądają niewinnie, a nawet ciekawie z powodu swojego ubarwienia. Należą do nich dwa gatunki stonkowatych:

  • poskrzypka cebulowa (Lilioceris merdigera), leśna żerująca na roślinach szparagowatych,
  • poskrzypka liliowa (Lilioceris lilii), która żeruje na liliach, konwalii i szachownicach.

Oba gatunki owadów są prawie identyczne. Nazwa poskrzypka wywodzi się od skrzypiących dzwięków, jakie owad ten wydaje, w chwili zagrożenia, pocierając odnóżami o pokrywy skrzydeł. Owady te różnią się kolorem nóg i głowy. Poskrzypka liliowa, którą możemy zobaczyć na liliach, ma nogi czarne i czarną głowę. Natomiast poskrzypka cebulowa ma nogi czerwone o czarnych kolanach i czerwoną głowę. Jest również mniejsza od liliowej krewniaczki.

Jakie szkody czyni poskrzypka cebulowa

Poskrzypka cebulowa jest pospolitym owadem występującym w parkach, lasach i ogrodach. Owad dorosły jest czerwony i osiąga długość do około 8 mm. Jej larwa tuż przed przepoczwarzeniem się jest czerwona o czarnej głowie. Natomiast młode larwy pokryte są czarnym śluzem. Zimują imagines i poczwarki. Wiosną samiczka składa jaja i pokrywa je własnymi odchodami, tak aby zniechęcić potencjalnych drapieżników. Podobnie robią młode larwy, które pokrywają się własnymi odchodami. Larwa wygląda dość paskudnie i szpeci rośliny, które wyglądają jakby gniły.

Larwa poskrzypki cebulowej naturalnie żeruje na roślinach szparagowatych. Owad ten nazywany jest także poskrzypką leśną, gdyż bytuje głównie w lasach, nieużytkach i terenach z dala od ogrodów i pól. Najczęściej żeruje na roślinach leśnych i dziko rosnących, jak konwalie, dziko rosnące lilie, czosnku niedźwiedzim czy kokoryczy.

Poskrzypka cebulowa na liściach lilii oraz zwalczanie i najważniejsze informacje o szkodnikach
Poskrzypka cebulowa, czerwony robak, który atakuje domowe linie oraz najlepsze sposoby

Zdarza się jednak, że po zimowaniu owady te szukają roślin żywicielskich i wybierają czosnek i cebulę. Ma to miejsce rzadko, jednak jeśli zdarzy się masowy nalot, ten żarłoczny owad może poczynić znaczne straty gospodarcze. Jednak zdarza się to rzadko, zaś poskrzypka cebulowa jest znacznie mniej zainteresowana roślinami rolnymi i ogrodowymi niż jej krewniaczka poskrzypka liliowa. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania czerwców w ogrodzie.

Zwalczanie poskrzypki cebulowej - domowe sposoby i opryski chemiczne

W jakich warunkach poskrzypka cebulowa może czynić szkody na plantacjach

Masowe naloty poskrzypki cebulowej mogą zdarzyć się na plantacjach cebuli, czosnku i pora. Larwa tego owada obgryza liście lub zjada cały liść czosnku. Na cebuli larwa zjada tylko miękką, wierzchnią warstwę liścia. Rośliny są osłabione, co odbija się na ilości plonów. Ponadto uszkodzone liście stają się wrotami do innych chorób grzybiczych i wirusowych. Uszkodzone kwiaty tracą atrakcyjny wygląd i wartość handlową.

Zwalczanie poskrzypki cebulowej należy rozpocząć tylko wtedy, gdy jest to ekonomicznie uzasadnione i straty są duże. Owad ten rzadko pojawia się na polach, dlatego też nie opracowano progów nalotu poskrzypki. Należy samodzielnie lustrować plantację i ocenić straty.

Jaki preparat i oprysk ogranicza liczbę larw poskrzypki

Nie istnieją domowe sposoby zwalczania poskrzypki. W ogrodzie można stosować domowe sposoby, jak ręczne zbieranie larw i owadów dorosłych. Zwalczanie owadów dorosłych nie ma sensu, gdyż nie czynią one szkód. Nie zawsze ma sens zwalczanie larw, których liczba ograniczona jest przez oprysk przeciwko innym szkodnikom.

Na larwy poskrzypki działa preparat przeciwko takim szkodnikom jak, chowacz szczypiorak i wciornastki. Oprysk tym preparatem będzie zabójczy dla larw. Jednak należy odpowiednio obliczyć dawkę, gdyż larwy poskrzypki są większe niż wciornastki.

ikona podziel się Przekaż dalej