Postaw na ogrzewanie wydajnym pelletem i zrób tanim kosztem zapasy w sezonie niskim
Pellet drzewny jest ekologicznym surowcem grzewczym, który stanowi alternatywne źródło energii wobec węgla czy brykietu. Można nim ogrzewać dowolnego rodzaju budynki. Świetnie się nadaje na przykład do palenia w kominkach, ale nie tylko.
Zalety pelletu
Ogromną zaletą pelletu jest to, że jako niskoemisyjne źródło energii właściwie nie zanieczyszcza atmosfery.
Co istotne, jest to tanie i efektywne źródło energii, które pozwala na poczynienie sporych oszczędności. W dobie bardzo intensywnej transformacji rynku energetycznego i rosnących cen paliw kopalnych jest to niezwykle istotny czynnik przy wyborze surowców opałowych wykorzystywanych do ogrzewania domu i nie wolno o nim zapominać. Dzięki mądrym wyborom w tej sferze można się w dużym stopniu uchronić przed skutkami inflacji i innych zewnętrznych zawirowań.
Czym jest pellet i jak powstaje?
Pellet jest produkowany z biomasy powstającej z drewna, ale do jego stworzenia można użyć także łupin orzechów, pestek i słomy. Biomasa to podlegająca pełnemu rozkładowi pozostałość po różnego rodzaju działalności rolniczej. Pellet drzewny ma bardzo niewielką wilgotność, co sprawia, że jest jednym z najwydajniejszych źródeł energii, jakie istnieją.
Pellet sprzedawany jest w wygodnej formie sypkiego granulatu, powstałego wskutek prasowania trocin. Granulat jest komfortowy i funkcjonalny. Nie brudzi rąk, więc pellet jest nie tylko łatwy w użyciu przy ogrzewaniu domów, ale można go zastosować nawet jako żwirek dla kota.
Ekologiczne właściwości pelletu
Podczas spalania pelletu do atmosfery oddawanych jest bardzo niewiele zanieczyszczeń, takich jak dwutlenek węgla, czy różnego rodzaju pyły, co sprawia, że surowiec jest bardzo przyjazny środowisku. Ekologiczne właściwości paliw są coraz ważniejsze ze względu na problemy związane z ocieplaniem się klimatu i to takich rozwiązań poszukują dzisiaj konsumenci.
Dodatkowo podczas spalania pelletu powstaje popiół. Są to, co prawda nieduże ilości, ale świetnie się on nadaje do nawożenia gleby ze względu na swoje zasadowe pH, właściwości odkwaszające oraz zawartość pierwiastków mineralnych, takich jak wapń, potas, czy fosfor. Użyźnianie nim gleby wpływa pozytywnie na wzrost warzyw, owoców oraz roślin ozdobnych. Jeśli posiadasz więc ogródek lub chociażby pielęgnujesz rośliny na balkonie, nie wahaj się skorzystać z resztek organicznych po spalaniu pelletu do pielęgnacji swoich upraw.
Efektywność energetyczna pelletu
Ogrzanie domu pelletem w sezonie zimowym wymaga zużycia od 5 do 8 ton surowca. Naturalnie każdy dom jest inny, więc rozpiętość możliwych kosztów eksploatacji jest spora. Zapotrzebowanie na energię może zależeć od wielkości nieruchomości, izolacji cieplnej zastosowanej w budynku, wydajności pieca i poziomu temperatur. Mroźna zima będzie się oczywiście wiązała z większymi wydatkami na opał.
Wydajność energetyczna pelletu jest wysoka. 1 litr oleju opałowego można odpowiada 2 kilogramom pelletu. To kolejny powód, dla którego decyzja o ogrzewaniu domu tym surowcem generuje oszczędności. Nie tylko jego niska cena rynkowa jest argumentem, aby zwrócić się w kierunku tego rozwiązania.
Gdzie można zrobić zapasy pelletu?
Pellet jest bezpieczny w użytkowaniu, składowaniu i transporcie, a także łatwy w utrzymaniu czystości. W sprzedaży pakowany jest w kilkunastokilogramowe worki i układany na paletach. Ogrzewanie domu za pomocą pelletu jest wygodne i świetnie się wpisuje w aktualne trendy w gospodarce energetycznej, która bardzo się zmienia w kierunku coraz bardziej ekologicznych i niezależnych od sieci rozwiązań.
Jeśli chcesz zrobić zapasy pelletu, najprościej będzie zamówić większą jego ilość przez internet. Możesz to zrobić na przykład na stronie www.magazyndrewna.pl, co pozwoli Ci oszczędzić czas, który poświęciłbyś na poszukiwanie odpowiadających Ci produktów w sklepie stacjonarnym. Zapewniamy też bezpieczny i wygodny transport zamówienia, co jest wygodne ze względu na wielkość i kubaturę materiałów opałowych.
artykuł sponsorowany