Powidła śliwkowe - jeden z najbardziej tradycyjnych przetworów na zimę

Koniec lata, a zwłaszcza wrzesień, to okres, kiedy śliwa jest najbardziej dojrzała. Jest to najlepszy czas na przetwory ze śliwek. Śliwa, a szczególnie śliwka węgierka, to idealny materiał na przetwory owocowe na zimę jak konfitury, dżemy, nalewki, wina czy też śliwki w occie. Jednak najbardziej tradycyjny i popularny przepis na przetwory ze śliwy to powidła śliwkowe.

Powidła śliwkowe z cukrem czy bez cukru?

Dobra wiadomość dla odchudzających się jest taka, że powidła ze śliwek można wykonać z samych owoców bez dodatku cukru. Jak zrobić powidła śliwkowe bez cukru? Wystarczy wybrać słodkie owoce. Najlepiej na powidła domowe nadają się śliwki, które nieco marszczą się przy ogonkach. Oznacza to, że śliwki są mocno dojrzałe i słodkie.

Jeśli jednak mamy owoce niezbyt słodkie lub nie przeszkadza nam cukier, możemy dodać cukier w proporcjach 150 g cukru na 1 kg śliwek. Odrobina cynamonu i goździków poprawi smak i aromat powideł domowych i sprawi, że będą smakowały nieco korzennie. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na nalewkę śliwkową.

Jak smażyć powidła śliwkowe?

Powidła domowe smaży się dość długo i straty wody są spore. Dlatego z 1 kilograma śliwek z reguły uzyskujemy zaledwie jeden słoik powideł. Aby zrobić powidła ze śliwek na zimę, lepiej zakupić większa ilość owocu.

Powidła ze śliwek robimy w dużym garnku lub w piekarniku. Sposób na smażenie powideł w piekarniku wydaje się wygodniejszy. Jednak w obu wypadkach robienie powideł domowych wymaga czasu i częstego mieszania, gdyż powidła ze śliwek lubią się przypalać.

Przepis, jak zrobić powidła śliwkowe

Sprawdzony sposób na przygotowanie powideł

Aby zrobić smaczne powidła domowe potrzebujemy mocno dojrzałe śliwki i duży garnek. Najlepiej sprawdzi się garnek o grubym dnie. Śliwki należy umyć, wysuszyć, pokroić na pół i usunąć pestki. Na dno dużego garnka wlewamy trochę wody. Na 1 kg śliwek wystarczą 2 łyżki wody. Gotujemy śliwki na małym ogniu około półtorej godziny, cały czas mieszając, aby śliwki się nie przypaliły.

Gotowe powidła powinny być gęste i spadać płatami z łyżki. Sprawdzamy też, czy powidła są odpowiednio słodkie. Jeśli powidła wyszły słodkie, gorące przekładamy do słoików i wstawiamy słoiki do góry dnem do wystygnięcia. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na wino śliwkowe?

Jeśli według naszego gustu nie są dość słodkie należy dodać cukier. Śliwki z cukrem trzeba gotować jeszcze około 30 minut, gdyż cukier rozrzedza powidła. Następnie powidła przekładamy do słoików, zakręcamy i pasteryzujemy.

Odrobinę łatwiej jest zrobić powidła ze śliwek w piekarniku. W tym celu na dno formy do ciasta wlewamy trochę wody i umieszczamy w niej śliwki. Pieczemy około 2 godziny w temperaturze 200 stopni. Musimy jednak mieszać od czasu do czasu, aby śliwki się nie przypaliły. Poza tym postępujemy tak samo, jak w przypadku smażenie powideł w garnku.

Śliwki i powidła śliwkowe w słoiku, czyli najlepszy przepis na powidła ze śliwek krok po kroku
Powidła śliwkowe - sprawdzone przepisy na pyszne powidła ze śliwek

Smażenie powideł według tradycyjnego przepisu

Przepis podany powyżej oznacza robienie powideł szybciej, dla osób nie dysponujących czasem. Tradycyjnie powidła śliwkowe powinno się smażyć znacznie dłużej, nawet kilka dni. Im dłużej gotowane powidła tym smaczniejsze, jednak dłuższe gotowanie oznacza też większe straty wody i powideł wyjdzie mniej. Do tego dochodzi pracochłonne mieszanie, aby powidła śliwkowe się nie przypaliły.

Owoce najpierw dusimy pod przykrywką około 30-60 minut, aby puściły sok. Następnie smażymy na małym ogniu około 3-4 godziny. Odstawiamy powidła śliwkowe do następnego dnia, kiedy to rozpoczynamy smażenie od nowa i znowu smażymy 4 godziny. Powtarzamy smażenie przez co najmniej 3 dni. Ważne jest, aby mieszać śliwki, żeby się nie przypaliły. Jeśli śliwki zaczną się przypalać, należy przełożyć powidła do czystego garnka i smażyć dalej. Kończymy smażenie w momencie, gdy powidła są gęste i płatami odchodzą od łyżki.

Im dłużej smażymy powidła śliwkowe, tym ich masy ubywa. Masa zmniejsza się dwukrotnie, a nawet więcej. Warto jednak stosować tradycyjne, sprawdzone sposoby, aby cieszyć się słodziutkimi powidłami. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na konfiturę z pigwy.

Powidła ze śliwek z dodatkami smakowymi

Istnieje wiele wariantów przepisów na powidła ze śliwek. Dla osób lubiących słodkości świetnym pomysłem będą powidła śliwkowe z czekoladą. Powidła ze śliwek przygotowujemy według tradycyjnego przepisu a na koniec smażenia dodajemy na 1,5 kg śliwek:

  • 400 g cukru
  • 6 kostek czekolady deserowej (lub mlecznej, łasuchy mogą i 8 kostek)
  • 5 łyżek kakao
  • 1 cukier waniliowy

Aby uzyskać powidła z nutą ostrego smaku, możemy dodać szczyptę chili. Powidła o smaku korzennym uzyskamy dodając 2 łyżki przyprawy do piernika. Aby nadać powidłom więcej mocy, możemy dodać alkohol, na przykład 4 łyżki whisky. Warto pamiętać, że wszelkie dodatki smakowe dodajemy do powideł na samym końcu, kiedy już zakończymy proces smażenia.

Co jeszcze można zrobić ze śliwek węgierek?

Powidła ze śliwek to nie jedyna potrawą, którą można zrobić na zimę ze śliwek węgierek. Śliwka węgierka doskonale smakuje w marynacie. Śliwki w zalewie octowej stanowią tradycyjne danie świąteczne lub są dodatkiem do sałatek. Śliwa świetnie nadaje się również na napoje alkoholowe jak nalewka śliwkowa. Ze śliwek węgierek można zrobić również wino. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na konfiturę z pomarańczy?

Konfitury ze śliwek

Konfitury ze śliwek robi się łatwiej niż tradycyjne powidła śliwkowe, gdyż nie wymagają wielogodzinnego smażenia. Jednak do wykonania konfitury konieczny jest cukier, dlatego też osoby odchudzające się powinny wybrać powidła. Aby zrobić konfitury ze śliwek, potrzebne będzie pół kilograma cukru na 1 kg śliwek. Śliwki umyte, wydrylowane i pokrojone na pół zasypujemy cukrem i odstawiamy na kilka godzin, aby puściły sok. Następnie ¾ śliwek z cukrem przekładamy do garnka i smażymy 20 minut. Aby wzbogacić smak konfitur można do śliwek dodać cynamonu, goździków czy też imbiru. Dodajemy do garnka resztę śliwek i gotujemy na małym ogniu jeszcze 30 minut. Cały czas mieszamy, ale tak, aby owoce się nie rozpadały. Na koniec gorące konfitury ze śliwek przekładamy do słoików i pasteryzujemy.

Nalewka śliwkowa

Nalewka śliwkowa to stosunkowo najłatwiejszy sposób zakonserwowania śliwek na zimę. Śliwki wydrylowane i pokrojone na pół umieszczamy w dużym słoju i zalewamy alkoholem. Na 1 kg śliwek potrzebne będzie pół litra wódki i pół litra spirytusu. Odstawiamy całość na 5 tygodni. Po tym czasie posypujemy śliwki cukrem. Na 1 kg śliwek bierzemy 2 szklanki cukru. Czekamy jeszcze 4 tygodnie. Po tym czasie przelewamy nalewkę do butelek odfiltrowując resztę miąższu i skórek. Nalewka śliwkowa nabiera właściwego smaku dopiero po 4 miesiącach stania, chociaż jest tym lepsza im dłużej stoi. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z przepisami na nalewki.

Powidła ze śliwek należą do przetworów pracochłonnych. Jednak warto się nad nimi zastanowić, gdyż jest to jeden z niewielu przepisów na przetwory bez dodatku cukru i stanowią idealne rozwiązanie na przetworzy dla osób odchudzających się i dbających o linię.

ikona podziel się Przekaż dalej