Convolvulus tricolor – opis gatunku

Powój trójbarwny, z rodziny roślin powojowatych, wywodzi się z południowej Europy i północnej Afryki, z obszarów śródziemnomorskich. Wyróżnia się krzaczastym pokrojem, osiąga około 30 – 40 cm wysokości. Wzniesione łodygi, w miarę rozwoju pokładają się, osiągając 80 cm – 100 cm długości. W lipcu, wśród ciemnozielonych omszonych liści, o długości 4 cm, pojawiają się pojedyncze lejkowate kwiaty, dekorujące powój do października.

Swoją nazwę powój trójbarwny zawdzięcza kwiatom, o niebieskich płatkach, z dekoracyjną białą podstawą i słonecznym środkiem. Kwiaty pojawiają się w kątach liści i otwierają się w czasie słonecznej pogody, a zamykają, gdy nie sprzyja im temperatura otoczenia i warunki świetlne. Chociaż kwitną jedynie przez jeden dzień, obfite kwitnienie zapewnia roślinie nieprzerwanie atrakcyjny wygląd. Owocem powoju trójbarwnego jest brunatna torebka, zawierająca nasiona – okrągłe, dość duże i trujące.

Rozmnażanie rośliny odbywa się przez nasiona, wysiewane wprost do gruntu, w kwietniu i w maju. W 1 g znajduje się około 100 - 150 nasion. Odpowiednia odległość między roślinami wynosi około 20 cm oraz do 80 cm – między rzędami. Powój trójbarwny szybko rośnie, wydając barwne kwiaty już po 3 tygodniach od pojawienia się kiełków. Roślina nie toleruje przesadzania na nowe miejsce.

Efektowny powój trójbarwny – uprawa i pielęgnacja rośliny

Powój trójbarwny ma niewielkie wymagania uprawowe. Preferuje ciepłe, słoneczne oraz zaciszne stanowisko, o podłożu umiarkowanie żyznym, przepuszczalnym, o obojętnym i lekko zasadowym odczynie pH. W glebie żyznej roślina będzie tworzyła więcej liści, kosztem kwiatów. Na rabatach kwiatowych najpiękniej prezentuje się w nasadzeniu grupowym. Powój sprawdzi się jako roślina okrywowa, tworząca gęsty kwiatowy dywan.

Barwne pnącze ciekawie wygląda na podporach, możemy rozpiąć je na ścianie altany lub balkonu, uprawiać w skrzynkach balkonowych lub w wiszących donicach – sztywne pędy będą efektownie się przewieszać. Warto również nasadzić klasyczne rośliny pojemnikowe, takie jak petunia kaskadowa lub fuksja, ładnie komponujące się z powojem trójbarwnym i podkreślające letni wystrój balkonów i tarasów.

Kwiat powój trójbarwny Convolvulus tricolor i zbliżenie na kwiat, a także jego uprawa i wymagania
Jakie wymagania ma powój trójbarwny Convolvulus tricolor, czyli uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Pielęgnacja powoju trójbarwnego polega na systematycznym usuwaniu przekwitłych kwiatów, co zapewni roślinie obfitsze tworzenie nowych. W czasie suszy powój wymaga obfitego podlewania, natomiast problemem dla bezpiecznego rozwoju jest przedłużająca się deszczowa aura. Brak słońca, nadmierna wilgoć i ochłodzenie prowadzą do rozwoju chorób grzybowych. Młode pędy atakowane są przez ślimaki. Roślinę zasilamy płynnymi i granulowanymi nawozami, przeznaczonymi dla powojników i pnączy. Nawożenie kwitnących roślin zapewni im intensywniejszą barwę kwiatów, mocniejsze pędy oraz uodporni na choroby grzybowe. Sprawdź także ten artykuł o ciekawych pnączach kwitnących do ogrodu.

Powój trójbarwny - najpiękniejsze odmiany i popularne gatunki Convolvulus

Convolvulus tricolor ‘Blue Flash’ – jest efektowną odmianą o lazurowych kwiatach, z biało – żółtym środkiem. Powój, rozpięty na ścianie balkonu, tworzy kwietną kaskadę, której widok umili letni wypoczynek.  

Convolvulus tricolor ‘White Ensign’ – należy do karłowatej odmiany, osiągającej wysokość około 15 cm. Wyjątkowy wygląd roślina zawdzięcza białym kielichowatym kwiatom, z żółtym środkiem. Powój atrakcyjnie prezentuje się na kwietnych rabatach oraz w wiszących doniczkach.

Convolvulus tricolor ‘Royal Ensign’ – odmiana dekorujeogród i balkon okazałymi trąbkowa tymi kwiatami, wybarwionymi na niezwykły, przyciągający uwagę, kobaltowykolor. Uroku dodaje biała podstawa płatków oraz intensywnie żółty środek. Jasnozielone liście podkreślają piękny kolor kwiatów. Odmiana jest wytrzymała na krótkotrwałą suszę. Roślinę umiarkowanie podlewamy, raz w tygodniu. Powój może być atakowany przez mszyce.

Convolvulus tricolor ‘Rainbow Flash’ – ciemnoniebieska odmianaosiąga do 30 cm wysokości. Efektownie wygląda na tle wyższych kwitnących roślin, wybierana jest do dekoracji tarasów i balkonów.

Powój mauretański (Convolvulus sabatius)gatunek tworzy długie pędy, osiągające około 70 cm. Jasnofioletowe kwiaty, tworzone obficie w kątach liści, dekorują roślinę do jesieni. Gatunek prezentuje się najpiękniej w wiszących donicach, na murkach i w skrzynkach balkonowych. Rozmnażanie rośliny odbywa się poprzez nasiona, wysiewane na rozsadę lub wprost do gruntu. 

Powój polny (Convolvulus arvensis) - jest rodzimym gatunkiem. Bylina zasiedla stanowiska o ciężkich glebach, może rozwijać się również na nawianych piaskach. Powój polny spotykany jest w ogrodach, na polach i przy drogach. Roślina tworzy białe i różowe kwiaty, o szerokich kielichach. Łatwo się rozmnaża, poprzez nasiona i rozłogi. Jest uciążliwym chwastem. Korzenie powoju sięgają do 3 m w głąb gleby. Próby mechanicznego usunięcia z uprawnych pól pobudzają bylinę do szybszego rozwoju.

ikona podziel się Przekaż dalej