Powojnik - popularne odmiany, uprawa, pielęgnacja, podlewanie, porady

Pnącza wspinające się po altanach lub pergolach to świetne dekoracje w ogrodzie. Jedną z takich roślin jest powojnik znany również, jako clemantis. Jego najpopularniejsze odmiany mają egzotyczny rodowód. To sprawia, że uprawa może przysparzać pewnych trudności. Jednakże przestrzeganie pewnych zasad pozwoli wyhodować piękne okazy.

Powojniki w ciekawych odmianach

Powojnik jest rośliną pnącą lub płożącą należącą do rodziny jaskrowatych. Jego naturalnym miejscem występowania są strefy klimatu umiarkowanego i ciepłego. W naszym kraju najchętniej uprawia się gatunki pochodzące z Chin i Japonii. Mogą być one stosowane, jako rośliny okrywowe. Przeważnie jednak clemantis rozwijają się na różnego rodzaju podporach jak chociażby altany ogrodowe czy pergole. Powojniki występują w przeszło 500 odmianach różniących się kolorem i okresem, w którym zaczynają kwitnienie. Cechą wspólną jest to, że uprawa i pielęgnacja różnych gatunków wygląda bardzo podobnie.

Jednym z bardzo popularnych gatunków jest powojnik pnący. Ma drobne kwiaty zbierające się w wiechowate kwiatostany. Jest to bardzo szybko rosnąca roślina, jej pędy mogą osiągać do 10 metrów długości. Trzeba, więc uważać by nie rozrósł się nadmiernie i nie zagłuszył sąsiednich roślin. Powojnik pnący może rozwijać się w cieniu, półcieniu lub pełnym słońcu. Jest odporny na mróz, silny wiatr i suszę. Co równie ważne nie ma dużych wymagań glebowych. Sprawdzi się, więc i w ogrodzie i na balkonie. Za podporę może służyć pień drzewa, krata lub pergola.

Nie mniejszą popularnością cieszy się powojnik wielokwiatowy znany też, jako clemantis biały. Odmiany tego pnącza mają największe kwiaty, osiągające nawet 25 cm średnicy. Do tego mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne. Często są białe, lecz dostępnych jest znacznie więcej kolorów. Powojnik wielokwiatowy to roślina, którą można podzielić na dwie kategoria. Pierwsza to pnącza rozpoczynające kwitnienie bardzo wcześnie. Wchodzą w ten stan już w połowie maja a czasem powtarzają w lecie. Druga grupa to powojniki kwitnące późno, w połowie czerwca.

Powojnik wielokwiatowy i powojnik pnący to nie jedyne tego typu krzewy liściaste w naszym kraju. W ogrodzie można odnaleźć również inne, ciekawe okazy. Jednym z nich jest na przykład clematnis górski o drobnych kwiatach. Ciekawa jest też odmiana tungucka, równie ekspansywna, co powojnik pnący. Warto zwrócić uwagę na jeszcze dwa, ciekawe gatunki. Pierwszy z nich to powojnik południowy a drugi to clematnis alpejski.

Powojnik ogrodowy – uprawa

Powojnik wielokwiatowy jak i inne odmiany można sadzić w zasadzie przez cały okres wegetacyjny. Jednakże najlepszym terminem jest jesień. Do sadzenia kupuje się pnącza w doniczkach. Umieszcza się je w ziemi głębiej niż rosły w pojemniku. Ich bryła korzeniowa powinna znajdować się przynajmniej 10 centymetrów pod ziemią. By zapewnić obfite kwitnienie, te krzewy liściaste muszą być sadzone bezpośrednio przy przyszłej podporze. Wtedy będą rosły pionowo w górę.

Powojnik ogrodowy najbardziej lubi stanowiska nasłonecznione lub półcieniste. Dobrze by były osłonięte przed wiatrem, bowiem clemantis ma bardzo delikatne pędy. Jego uprawa najlepiej udaje się na glebach żyznych, próchnicznych i raczej lekkich. Tu jednak mogą pojawić się pewne różnice względem odmian. Niezależnie od tego, ziemia powinna być zasobna w wapń. Jeśli podłoże w ogrodzie jest cięższe należy wykonać drenaż i na nim rozłożyć ziemię z kompostem lub obornikiem.

Zarówno clemantis biały jak i inne powojniki to rośliny pnące. Wytwarzają specjalne ogonki liściowe. To właśnie te elementy odpowiadają za owijanie się wokół podpory. Jeśli już piszemy o podporach to warto coś uściślić. Mogą być to kraty z drutu, drewna czy bambusa. Niektóre odmiany będą się wspinać na pergole lub altany. Część opisywanych roślin to krzewy liściaste, które wykorzystają drzewa w ogrodzie, jako wsparcie.

Powojnik ogrodowy – pielęgnacja

Niezależnie od tego czy jest to, clemantis biały, pnący czy górski, większość zabiegów pielęgnacyjnych jest taka sama. Powojniki bardzo nie lubią suszy oraz niskiej wilgotności powietrza. Trzeba zadbać o to by ziemia była stale wilgotna, lecz nie podmokła. Należy, więc wykonywać regularne podlewanie. Dobrze jest też zacienić glebę wokół pnącza. Najlepiej niskimi bylinami, to sprawi, że wilgotność powietrza utrzyma się na zalecanym poziomie.

Pielęgnacja to również odpowiednie nawożenie. Każdy powojnik ogrodowy potrzebuje zasilania składnikami odżywczymi. Pierwsze nawożenie wykonuje się już w kwietniu i powtarza kilkukrotnie aż do lipca. Można stosować mieszanki wieloskładnikowe lub te stworzone specjalnie do powojników. Dostępne są wersje granulowane, które podsypuje się pod roślinę. Alternatywą są wersje płynne, służące do podlewania. Niezależnie od stanu skupienia, nawozy dostarczają składniki odżywcze zapewniając tym samym bujne kwitnienie.

Clemantis biały jak i każdy inny powojnik wielokwiatowy wymaga przycinania. Tego typu pielęgnacja, jest bardzo potrzebna. Sprawia, że te krzewy liściaste wytwarzają silne, kwitnące pędy. Pędy skraca się nad parą pąków. Co ważne, odmiany kwitnące wiosną przycina się zaraz po kwitnieniu. Okazy kwitnące latem oraz jesienią skraca się wczesną wiosną, jeszcze przed kwitnieniem. Dzięki temu rośliny staną się bujne.