Powojnik alpejski (Clematis alpina) – charakterystyka

Powojnik alpejski (Clematis alpina) jest gatunkiem pnącza dziko rosnącym w Mongolii, Kirgistanie, a nawet na terenie Polski. W naszym kraju występuje w Tatrach, Bieszczadach, a także w Pieninach i Beskidzie Niskim. Jednak roślina bez problemu została udomowiona, dzięki czemu możemy podziwiać jej niesamowite walory w ogrodzie. Sprawdź także ten artykuł o powojniku pnącym.


Clematis alpina dorasta nawet do 3 metrów wysokości. Dlatego pnącze znajduje szerokie zastosowanie w ogrodzie, szczególnie jako dekoracja pergoli, altan, ogrodzeń lub fasad budynków. Z cienkich łodyg wyrastają trójdzielne, postrzępione liście o zabarwieniu zielonym. Jednak największą ozdobą rośliny są dzwoneczki kwiatowe. Najczęściej występują w jasnofioletowym odcieniu. Ich średnica osiąga do 6 cm. Składają się one z czterech płatków, które zwisają na dość długich szypułkach. Popularne są również inne odmiany Clematis alpina. Dzięki nim możemy zyskać pnącza z innymi odcieniami kwiatów. Wśród nich wymienia się Clematis Ruby z różowymi dzwoneczkami, Clematis Willy z ciemnoróżowymi kwiatami, czy też White Columnine, gdzie kwiaty przybierają biały odcień. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o powojnikach.

Powojnik alpejski, inaczej dzwoneczek alpejski lub Clematis alpina w czasie kwitnienia, sadzenie, pielęgnacja i podlewanie
Powojnik alpejski (Clematis alpina) – uprawa, pielęgnacja, przycinanie, porady

Na uwagę zasługuje również Clematis sibirica, czyli powojnik syberyjski. Przez niektórych jest mylony z powojnikiem alpejskim. Clematis sibirica wyróżnia się białymi dzwoneczkami, które są nieco drobniejsze od kwiatów powojnika alpejskiego. Pora kwitnienia Clematis sibirica i alpina jest ten sam. Kwiaty zaczynają pokazywać się w maju i przekwitają dopiero w czerwcu.

Dzwoneczek alpejski – uprawa i pielęgnacja

Jeżeli powojnik alpejski będzie miał zapewnioną odpowiednią pielęgnację, to odwdzięczy nam się dwukrotnym okresem kwitnienia w ciągu jednego roku. Uprawa tego pnącza nie jest wcale taka skomplikowana. Wystarczy stworzyć roślinie optymalne stanowisko, a powojnik alpejski jest w stanie poradzić sobie bez naszej interwencji. Warto zasadzać w ogrodzie dzwoneczek alpejski w sąsiedztwie kosodrzewiny. W ten sposób roślina naturalnie będzie obrastać skarpy, piąć się po gałązkach niewielkich iglaków. Uprawa powinna odbywać się w stanowisku półcienistym, na wilgotnym, wapiennym podłożu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o polecanych kwiatach na balkon?

Wbrew pozorom, przycinanie nie jest konieczne. Tak jak w przypadku innych pnączy, przycinanie ma za zadanie ograniczenie ekspansywności rośliny, tutaj możemy zadbać jedynie o typowe cięcie pielęgnacyjne. Wystarczy, że wyeliminujemy suche lub zniszczone pędy. Najlepiej wtedy przycinanie pozostawić na wczesną wiosnę. Pielęgnacja rośliny nie wymaga żadnego zabezpieczenia jej na okres zimowy, ponieważ pnącze doskonale radzi sobie z niskimi temperaturami. Nie ma żadnego problemu z rozmnażaniem rośliny. Pielęgnacja sadzonek wymaga jedynie nacięcia pędu pod oczko, dzięki czemu roślina szybciej zbuduje mocny system korzeniowy.  Powojniki alpejskie w Polsce są dość popularne w ogrodach. A może zainteresuje cię także artykuł o kwiatach sundaville w ogrodzie?

ikona podziel się Przekaż dalej