Powojnik górski (Clematis montana) – charakterystyka

Powojnik górski (Clematis montana) jest rośliną z rodziny jaskrowatych, która przywędrowała do nas z Azji. Naturalnie występuje między innymi na terenie Chin, Nepalu, czy też Afganistanu. Pnącze wyróżniające się drobniejszymi kwiatami w porównaniu do powojnika wielokwiatowego, dorasta nawet do 8 metrów wysokości. Liście wyróżniają się spiczastym zakończeniem, osiągają do 8-10 cm długości. Sprawdź także ten artykuł o powojniku pnącym.

Największą uwagę przykuwają kwiaty, które jak już wiadomo, są znacznie mniejsze. W przypadku powojnika wielokwiatowego kwiaty mogą osiągać nawet do 24 cm średnicy. Tutaj mowa jest już zaledwie o 5 cm rozpiętości. Jednak pnącze jest obsypane wyjątkowo gęsto. W zależności od odmiany kwiaty przybierają barwę od białego, przez różową, aż po kremowe. Obficie kwitnące od maja do czerwca, po kwitnieniu rodzą trujące owoce. Są one dość charakterystyczne, ponieważ wyróżniają się pierzastą strukturą. Na pnączu pojawiają się w sierpniu. Często na powojnik górski mówi się powojnik ostry, ze względu na ostro zakończone końce liści. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o powojnikach.

Powojnik górski (Clematis montana) - odmiany

Do najpopularniejszych odmian powojnika górskiego, zalicza się:

  • Clematis Rubens – powojnik różowy wyróżniający się nieco większymi kwiatami w różowym odcieniu. Clematis Rubens charakteryzuje się również ozdobnymi liśćmi, które zmieniają swój koloryt z purpurowych na brązowozielone. Powojnik różowy rozpoczyna okres kwitnienia w maju.
  • Clematis Tetrarose – jest to odmiana wyróżniająca się większymi kwiatami o zabawieniu różowym. Clematis Tetrarose osiąga do 8 metrów wysokości. Pnącze doskonale czuje się w osłoniętych stanowiskach.
  • Clematis Marjorie – odmiana wyróżniająca się kwiatami w kolorze różowo-kremowym, wpadającym w odcień łososiowego. Pnącze Clematis Marjorie dorasta do 6-8 metrów wysokości.
  • Fragrant Spring – obficie kwitnące odmiany powojnika, które dorastają nawet do 10 metrów wysokości. Fragrant Spring wyróżnia się różowymi kwiatami, których okres kwitnienia przypada na maj. A może zainteresuje cię także ten artykuł o polecanych kwiatach na balkon?
Piękne kwiaty powojnika górskiego clematis montana w czasie kwitnienia na różowo oraz odmiany i uprawa
Powojnik górski (Clematis montana) – odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady

Clematis montana - uprawa i pielęgnacja

Uprawa powojnika jest wyjątkowo łatwa i bardzo szybko przynosi oczekiwane rezultaty w postaci pięknie kwitnących kwiatów. Powojnik ostry bardzo dobrze czuje się na słonecznych lub półcienistych stanowiskach. Warto zadbać o żyzne, a także umiarkowanie wilgotne podłoże. Powojniki górskie niestety nie lubią suszy, dlatego w okresie braku opadów atmosferycznych należy regularnie podlewać roślinę.

Podczas sadzenia pnącza najlepiej roślinę wyściółkować. Wtedy powojnik górski będzie jeszcze lepiej chroniony przed wszelkimi rodzajami chwastów. Jeżeli chcemy, by roślina wydała jak najwięcej kwiatów, od wiosny do jesieni możemy rozpocząć jej nawożenie. W odróżnieniu od powojnika wielokwiatowego roślina nie wymaga cięcia, ponieważ kwiaty rodzą się na ubiegłorocznych pędach. Jeżeli jednak zależy nam na zmniejszeniu wysokości pnącza, po przekwitnięciu możemy przyciąć roślinę do 1 metra wysokości. A może zainteresuje cię także artykuł o kwiatach sundaville w ogrodzie?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny