Powojnik jackmana i jego wymagania co do uprawy

Powojnik jackmanii zwany też jako powojnik fioletowy jest uważany za najpiękniejszą roślinę pnącą, którą uprawia się w ogrodzie. Charakteryzuje się dość słabym wzrostem, cienkimi i wiotkimi pędami, które osiągają nawet do 3-4 m długości oraz owocami, będącymi bardzo ozdobnymi niełupkami. W ogrodzie wymaga on podpór.

Ważne dla prawidłowego wzrostu jest, by wymagania glebowe były spełnione, wtedy też łatwiejsza będzie uprawa. Otóż powojnik jackmana wymaga gleby żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, zasobnej w wapń, najlepiej od 6-7 pH. Warto zaznaczyć, by gleba była wilgotna, ale nie podmokła.

Jeśli chodzi o stanowisko, Clematis jackmanii lubi nasłonecznione miejsca, w południowej wystawie. Dobrze jest, gdy jego korzenia wraz z dolną częścią rośliny, są zacienione, a górna część pędów nasłoneczniona. Można wykorzystać do tego płytko korzeniące się rośliny okrywowe, które dadzą pożądany cień. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o uprawie powojnika w ogrodzie.

Uprawa i pielęgnacja powojnika jackmana

Powojnik jackmanii to wymagające pnącze, którego kwiaty zakwitają w okresie VI-IX. Zielone, nieparzystopierzaste liście dolne, a górne wielokrotnie pojedyncze dopełniają piękno kwiatów. Powojnik fioletowy do wspinania się wykorzystuje obecność ogonków liściowych, dlatego czasem konieczne jest przymocowanie pędów.

Powojnik Jackmana piękne kwiaty
Powojnik jackmana wielkokwiatowy – wymagania, uprawa, pielęgnacja, porady

Jednym z najważniejszych zabiegów jest podlewanie. Clematis wielkokwiatowy nie może rosnąć w przesuszonej ziemi. Dlatego istotne jest regularne podlewanie. W przypadku, gdy gleby nie są przepuszczalne, przed posadzeniem rośliny należy wykonać warstwę drenażu. Sprawdź także ten artykuł o uprawie irysów w ogrodzie.

Powojnik jackmana, łac. Clematis Jackmanii ma dość spore wymagania. Jest nim też przycinanie, które decyduje o tym, by uprawa przebiegała prawidłowo. Przycinanie wykonuje się do 30-40 cm nad ziemią. Ważne by przycinanie polegało na usuwaniu uszkodzonych lub słabych pędów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o polecanych kwiatach na balkon?

Powojnik fioletowy i jego pielęgnacja

Wielkokwiatowy powojnik fioletowy swoje zastosowanie znajduje bardzo często w ogrodzie. Wykorzystuje się go do obsadzania pergoli, słupków starych drzew i krzewów, ścian budynków, a także płotów. Warto wiedzieć, że w momencie, gdy uprawa wykonywana jest przy ścianie, szczególną uwagę trzeba zwracać na dostateczną wilgotność.

Powojnik jackmanii interesująco wygląda jako roślina okrywowa. Nie wykorzystuje się do tego podpór. Dobrze wygląda w towarzystwie dużych pnączy, jakimi jest na przykład bluszcz. Stosuje się go również na balkonach i ogrodach przydomowych.

Warto wiedzieć, że pnącza są mrozoodporne, ale nie całkowicie. Dlatego na zimę wykonuje się okrycia, szczególnie w przypadku młodych okazów. Dolną część rośliny okrywa się korą lub sosnowymi czy też i świerkowymi gałązkami. Należy pamiętać też by nie usuwać pędów jednorocznych, na których tworzą się kwiaty. A może zainteresuje cię także artykuł o kwiatach sundaville w ogrodzie?

ikona podziel się Przekaż dalej