Powojnik mandżurski (Clematis mandschurica) – charakterystyka

Powojnik mandżurski (Clematis mandschurica) jest pnączem osiągającym do 2 metrów wysokości. Przywędrował do nas z Azji. Dziko porasta tereny należące do Chin oraz Japonii. Jego wyróżnikiem są drobne, białe kwiaty, które osiągają maksymalnie 2 cm rozpiętości. Swoim kształtem przypominają rozpierzchłe gwiazdki. Okres kwitnienia przypada od lipca do września. Dodatkową zaletą rośliny, jest piękny zapach. Białe kwiatki ciekawie prezentują się na tle zielonych liści. Po okresie kwitnienia, na miejscu kwiatów pojawiają się charakterystyczne owoce. Składają się one z drobnych włosków, tworząc niewielkie pączki. Sprawdź także ten artykuł o powojniku pnącym.

Powojnik kwitnący mniej więcej od lipca do września, przepięknie prezentuje się na wszelkiego rodzaju podporach, pergolach, a także altanach. Pnącze może wspinać się również na innego gatunku roślinach. Zarówno krzewach liściastych, jak i również iglastych. Clematis może być wykorzystany także jako roślina okrywowa. Wtedy ciekawie komponuje się między drzewami, krzewami lub na skarpach. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o uprawie powojnika w ogrodzie.

Uprawa z nasion, pielęgnacja, rozmnażanie

Clematis nie posiada większych wymagań uprawowych. Dlatego z powodzeniem poradzą sobie z nim również początkujący ogrodnicy. Sadzonki doskonale czują się na słonecznych stanowiskach. Nie ma jednak problemu, by zasadzić je także w miejscach, w których dominuje półcień. Roślina jest całkiem odporna na przymrozki. Jeżeli chodzi o podłoże, to warto zadbać o żyzną lub średnio żyzną glebę. Podłoże jednak powinno być przepuszczalne z zachowaniem umiarkowanej wilgoci. Clematis mandschurica źle znosi zarówno zbyt obfite nawadnianie, jak i również długotrwałą suszę.

Wysiew nasion powinien odbyć się wiosną lub jesienią. Jeżeli jednak sadzimy sadzonki, to powinny znaleźć się one w podłożu lub pojemniku. Wystarczy głębokość dołu sięgająca do 30 cm. Rozmnażanie nie jest problematyczne. W tym celu tworzymy sadzonki z pędów, które bardzo łatwo się ukorzeniają. Jeżeli jesteśmy bardziej cierpliwi, możemy zdecydować się na wysiew nasion pozyskanych z owoców. Wiosną również możemy przyciąć roślinę. Jednak nie chodzi tutaj o jej kształtowanie, a jedynie o wycięcie przesuszonych i starych pędów. Przez cały sezon wiosenno-letni warto nawozić roślinę, wtedy będzie jeszcze bardziej obficie kwitnąć. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach pnących?

Powojnik mandżurski - ciekawostki

Często powojnik mandżurski jest mylony z innymi roślinami. Obiektem pomyłek jest kokornak mandżurski. Różni się on w znaczący sposób, więc zbliżona nazwa może doprowadzić nas do zakupu zupełnie innego gatunku roślin. Kokornak mandżurski wyróżnia się znacznie większymi kwiatami, których kształt przypomina kielichy. Owady wpadające do ich wnętrza, nie mają sposobności do ucieczki. Dlatego często kokornak jest uprawiany ze względu na skuteczną walkę z komarami. Cena sadzonki to około 20 zł. Sprawdź także ten artykuł o uprawie irysów w ogrodzie.

ikona podziel się Przekaż dalej