Powojnik pnący - wymagania


Wymagania glebowe tego pnącza nie są wysokie. Clematis pnący polski poradzi sobie na średnio suchych lub świeżych glebach. Z pewnością lepiej wykształca się na podłożach bogatych w wapń, które są wilgotne. Toleruje on także lekkie zasolenia. Ważne jest by gleba nie była zbyt mokra a także zbyt sucha, ponieważ nie wpływa to korzystnie na rozwój pnącza.

Najlepszymi stanowiskami, aby te ekspansywne krzewy odpowiednio rosły są stanowiska słoneczne i półcieniste. Mogą one sięgać nawet do 10 m wysokości, a ich nieparzysto-złożone, całobrzegie liście, o jajowatym kształcie pozostaną na roślinie aż do mrozów. Warto zaznaczyć, że nie przebarwiają się one na jesień, tylko pozostają zielone.

Powojnik pnący i jego odmiany wymagają podpór, które wykonane powinny być z cienkich elementów. Ważne jest to ze względu na to, by roślina mogła swobodnie owijać się wokół nich swoimi ogonkami liściowymi. Wtedy też jej owoce, które są bardzo dekoracyjne i srebrzyste, a wyglądem przypominają peruki, będą ładnie wyeksponowane. Podpory mogą być wykonane z metalu lub wysokiej jakości drewna. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o uprawie powojnika w ogrodzie.

Powojnik pnący oraz jego uprawa i pielęgnacja

Te krzewy pnące, wcale nie potrzebują bardzo skomplikowanej uprawy. Wystarczy znać wymagania glebowe oraz kilka zasad dotyczących przycinania, nawożenia i pielęgnacji. Wtedy Clematis pnący polski wprowadzi w ogrodzie niepowtarzalną atmosferę.

Clematis vitalba to bylina wieloletnia, która zrzuca liście na zimę, a wczesną wiosną wypuszcza nowe. By powojnik pnący był silny, a jego kwiaty atrakcyjne, nie można zapomnieć o zabiegu, którym jest przycinanie. Taka pielęgnacja powinna być przeprowadzona wczesną wiosną, dlatego, że pora kwitnienia przypada na VIII-X. Należy wtedy usunąć wszystkie dwuletnie pędy ze względu na to, że kwiaty wyrastają na pędach jednorocznych. Wyciąć trzeba też pędy zniszczone, słabe i uschnięte. Co 3-6 lat warto przeprowadzać cięcie odmładzające. A może zainteresuje cię także ten artykuł o polecanych kwiatach na balkon?

Powojnik pnący, inaczej clematis vitalba po przekwitnięciu oraz porady dotyczące jego uprawy i pielęgnacji
Powojnik pnący (clematis vitalba) - sadzenie, pielęgnacja, uprawa, porady

Znając wymagania glebowe, należy pamiętać o regularnym podlewaniu i zapewnieniu odpowiedniej wilgotności w podłożu. Pomoże tutaj rozsypanie kory wokół nasady pnia. Krzewy te, gdy są młode i ich stanowisko w ogrodzie było wcześniej nawiezione, potrafią rozwijać się bez nawozów. Jednak starsze okazy warto jest nawozić. Wykonuje się to w dwóch terminach: wczesną wiosną - nawozami azotowymi, które przyspieszają wzrost; oraz latem i na początku jesieni - nawozami potasowymi (odpowiadają za krzewienie się) i fosforowymi (sprawiają, że kwiaty wyglądają bardziej atrakcyjnie). Najlepszymi nawozami są nawozy organiczne i wolnodziałające nawozy mineralne. Sprawdź także ten artykuł o uprawie irysów w ogrodzie.

Clematis vitalba – zastosowanie i porady

Clematis vitalba to ekspansywne pnącze, które często porastają drzewa. Ten gatunek i jego odmiany wykorzystywane są do zazieleniania skarp, umacniania gleby oraz zazieleniania ścian dźwiękochłonnych przy tarasach komunikacyjnych. Gdy pielęgnacja prowadzona jest prawidłowo, wysokość sięgnie nawet 10 m.

W ogrodzie Clematis pnący polski może posłużyć do obsadzania pergoli, altan oraz płotów. Jest idealnym rozwiązaniem, który obrośnie drzewa. W ten sposób drzewa dostaną innego wymiaru dekoracyjnego i będą zachwycać swoim pięknem. Nie powinno się go sadzić przy placach zabaw lub miejscach, w których znajdują się małe dzieci, ponieważ wszystkie części roślin są trujące.

Bardzo znane odmiany tego pnącza to: 'Paul Farges'- którego pora kwitnienia zaczyna się w VI i trwa do X, jego kwiaty są białe i mają około 4 cm, a doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie go do zazielenienia ogrodzeń; 'Niobe', 'Blue Angel' oraz 'Summer Snow', który zachwyca białymi kwiatami, dodatkowo jest mrozoodporny i posiada niewielkie wymagania dotyczące gleby. Pnący powojnik to wybór wart rozważenia. A może zainteresuje cię także artykuł o kwiatach sundaville w ogrodzie?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny