Powojnik tangucki i jego uprawa

Powojnik tangucki to bardzo piękna roślina, której żółte kwiaty idealnie współgrają z długimi, wiotkimi, lecz mocno-ulistnionymi pędami. Jednak by osiągnąć pełną krasę rośliny nie należy zapomnieć jakie ma wymagania co do stanowiska oraz gleby. 

Pnącza te najlepiej dorastają na glebach żyznych, gliniasto- piaszczystych. Umiarkowana wilgotność i zasobność w próchnicę, będzie sprzyjała prawidłowemu rozwojowi roślin. Zdecydowanie najlepszym odczynem będzie odczyn obojętny gleby, który spełnia wymagania tych pięknych krzewów.

Są to rośliny, które można z powodzeniem posadzić w miejscach słonecznych, ale także nada się na północne ściany budynków, gdzie panuje półcień. Bardzo ważnym elementem, które zapewni piękny rozkwit kwiatów jest drenaż. Wykonać go można z gruzu, kamieni, grubego żwiru i drobnych gałązek, które kładzie się na spód wykopanego pod uprawę dołu. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o powojnikach.

Powojnik tangucki a pielęgnacja


Przed wysadzeniem pnącza w odpowiednie miejsce należy wykonać nawożenie organiczne i wapniowanie. Najlepszym terminem na ten zabieg jest jesień, w roku poprzedzającym wysadzanie. Ważne jest, by nawóz był organiczny, ponieważ Clematis tangutica nie znosi dobrze nawozów mineralnych.

Sadzenie przypada na okres wczesnej wiosny, gdy rośliny są już całkowicie gotowe do wzrostu. W pierwszym roku od posadzenia, przycinanie wykonuje się powyżej drugiego lub trzeciego węzła nad powierzchnią ziemi- pobudzi to do wytworzenia silnych pędów. Gdy wykonujemy wysiew nasion, termin może być inny.

Zadbaj o krzewy w ogrodzie! Polecane produkty w niskich cenach

Najważniejsze jest obfite podlewanie. Tygodniowo powinno podlewać się 4 litrami wody, a w czasach upałów jeszcze większą ilością. By zapewnić wilgotność podłoża, warto rozłożyć ściółkę wokół nasady. Pamiętać należy też, aby młode krzewy owocowe zabezpieczyć przed zimnem - najlepiej obłożyć go gałązkami świerku lub sosny. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach pnących?

Rozmnażanie można wykonywać poprzez odkłady lub sadzonki, ale istnieje też uprawa z nasion. Najlepszym sposobem jest rozmnażanie przez odkłady, gdzie wystarczy odgiąć dobrze wykształcony pęd, przytwierdzić do ziemi i przysypać 14-20 cm warstwą ziemi. Ważne, by wierzchołek wystawał ponad powierzchnię. Ukorzenianie trwa rok lub dwa. Po tym okresie można odciąć go od rośliny matecznej i zacząć przesadzanie. Natomiast sadzonki tworzy się z pędów rośliny, które ukorzenia się w wilgotnym podłożu. Na miejsce stałe przesadzenie wykonuje się po ukorzenieniu sadzonki.

Uprawa z nasion jest dłuższym procesem. Wysiew następuje po 2-miesięcznym okresie przygotowania nasion (umieszczenie w chłodnym podłożu). Przesadzenie na miejsce stałe możliwe jest po całkowitym rozwinięciu się rośliny. Warto zaznaczyć, że uprawa z nasion używana jest przy gatunkach botanicznych, gdyż to rozmnażanie nie jest równoznaczne z przenoszeniem cech gatunkowych. Sprawdź także ten artykuł o uprawie irysów w ogrodzie.

Powojnik tangucki – porady, zastosowanie

Powojnik tangucki, posiadający żółte kwiaty jest idealną ozdobą do ogrodów. Idealnie nadaje się do obsadzania altan, pergoli, płotów a nawet drzew. Pnącza te sprawdzają się także do zazielenienia skarp i ścian dźwiękochłonnych, znajdujących się przy tarasach komunikacyjnych.

Bardzo ważnym zabiegiem jest przycinanie, które powinno odbywać się raz w roku, wczesną wiosną. Clematis tangutica powinno się przycinać tak, aby usuwać nieestetyczne i zniszczone pędy, natomiast nie te, które są zdrowe i zdrewniałe. Delikatne cięcie sprawi wczesny rozkwit kwiatów, a silne może opóźnić kwitnienie. Natomiast silne przycięcie sprawi, że kwiaty będą większe i liczniejsze.

Należy pamiętać, że określane jako krzewy owocowe nie posiadają jednak jadalnych owocostanów. Cena tych roślin zależy od odmiany i od tego czy kupowane są nasiona na wysiew, czy też sadzonki lub całe rośliny. Cena za nasiona to około 5 zł za opakowanie, za to cena sadzonek to około 11 zł. A może zainteresuje cię także artykuł o kwiatach sundaville w ogrodzie?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny