Powojnik wielkokwiatowy – charakterystyka i odmiany wielkokwiatowe

Powojnik kwiatowy, czyli Clematis, to pnącze dorastające nawet do 10 metrów wysokości. Odmiany wielkokwiatowe zaczęły powstawać w drugiej połowie XIX wieku i proces ten nieprzerwanie trwa do dnia dzisiejszego. Clematis łączy w sobie różne cechy macierzystych gatunków. Krzyżowanie różnych odmian pozwala na stworzenie pnączy o bardzo ciekawym zabarwieniu, odmiennej wysokości, a także o kwiatach wyróżniającymi się różnymi rozmiarami i kształtem.

Obecnie wyróżnia się ponad 200 odmian powojnika wielkokwiatowego. Większość z nich gubi liście na zimę, chociaż do czynienia mamy również z odmianami całorocznymi. Dodatkowo są odmiany, które kwitną wczesną wiosną, jak i również dopiero jesienią. Wśród popularnych odmian, wyróżnić możemy:

  • Powojnik biały – odmiana wyróżniająca się dużymi, białymi kwiatami o średnicy nawet do 24 cm. Kwitnienie przypada na okres od czerwca do lipca. Powojnik biały dorastający do 2 metrów wysokości, świetnie sprawdzi się na każdym stanowisku, na średnio żyznym podłożu. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o uprawie powojnika w ogrodzie.
  • Powojnik fioletowy „Victoria” – pnącze dorastające do 3,5 wysokości. Kwitnienie przypada na okres od lipca do września. Powojnik fioletowy wyróżnia się średniej wielkości kwiatami o pofalowanych brzegach. Może być zasadzony na dowolnym stanowisku.
  • Powojnik Hania – są to pnącza wcześnie kwitnące, których okres kwitnienia rozpoczyna się już w maju. Kwiat wyróżnia się czerwonoróżowym odcieniem oraz obecnością żółtych pręcików. Przy sadzeniu tej odmiany należy unikać wystawy południowej.
  • Powojnik Królowa Jadwiga – pnącze dorastające do 3 metrów wysokości, wcześnie kwitnące. Kwiat o średnicy do 16 cm wyróżnia się pofalowanymi, białymi płatkami, a także charakterystycznymi zielonofioletowymi pręcikami.
  • Powojnik Kaiser – pnącze kwitnące wczesną wiosną, wyróżniające się różowymi, postrzępionymi kwiatami. Odmiana najlepiej czuje się na słonecznym stanowisku. Podłoże powinno być wilgotne o odczynie lekko kwaśnym. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach pnących?
Powojnik wielkokwiatowy, czyli gatunek clematis w kolorze różowo-białym oraz jego opis, wymagania oraz uprawa
Powojnik wielkokwiatowy – odmiany, uprawa, pielęgnacja, kwitnienie

Clematis – uprawa i pielęgnacja

Uprawa powojnika wielkokwiatowego dużo zależy od konkretnej odmiany. Jednak pnącza odnajdują się zarówno w na słonecznych, jak i również półcienistych stanowiskach. Podłoże powinno być lekko kwaśne lub obojętne. Należy zadbać o to, by nie doszło do przesuszenia gleby. Rozmnażanie odbywa się poprzez rozsady pędów. Jest zatem nietrudno uzyskać swoje sadzonki.

Pielęgnacja powojników nie jest skomplikowana. Na pewno należy pamiętać o regularnym podlewaniu, ponieważ już kilkudniowa susza może doprowadzić do przesuszenia rośliny. Jednak nadmierne podlewanie również może się negatywnie odbić na roślinie, ponieważ powojnik jest wrażliwy na choroby grzybowe. Należy pamiętać o nawożeniu rośliny przy pomocy specjalnych nawozów. Istotne jest także odpowiednie przycinanie.

Na pędach tegorocznych powstają pąki kwiatów późniejszych odmian powojników. Dlatego by ich nie uszkodzić, cięcie powinno odbyć się wczesną wiosną, do wysokości 40 cm nad ziemią. Wtedy na pędach tegorocznych możemy spodziewać się licznych i obficie kwitnących kwiatów. Odmiany wcześnie kwitnące należy przycinać po pierwszym kwitnieniu. Tutaj pędy przycinamy na wysokości ok. 1,5 metra od ziemi. Sprawdź także ten artykuł o uprawie irysów w ogrodzie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny