Pragnia syberyjska (Waldsteinia ternata) - charakterystyka rośliny

Pragnia syberyjska - skąd pochodzi

Pragnia syberyjska - Waldsteinia ternata, często znana jest również jako Waldsteinia sibirica. Ten gatunek rośliny zalicza się do rodziny różowatych - Rosaceae. Warto wiedzieć, że rośliny z rodziny różowatych rozprzestrzenione są bardzo szeroko na kuli ziemskiej. Właśnie do różowatych zalicza się 90 rodzajów, w których znajduje się ponad 2500 gatunków.

Warto wspomnieć także o tym, że w samej Polsce znajdziemy około 150 gatunków, które zaliczają się do flory Polski. Ta rodzina ma bardzo duże znaczenie gospodarcze. Wiele gatunków to drzewa i krzewy owocowe, ale znajdziemy tu także rośliny lecznicze i rośliny ozdobne.

Jeśli chodzi o samą pragnię syberyjską - Waldsteinia ternata, powinniśmy wiedzieć, że roślina ta występuje naturalnie na wschodnich i środkowych terenach Europy, ale możemy spotkać ją także we wschodniej części Azji, a dokładniej w północnych Chinach, Japonii i wschodniej Syberii. Rośliny te pojawiają się w wilgotnych lasach.

Waldsteinia sibirica - opis rośliny

Pragnia syberyjska to roślina płożąca, która wytwarza kłącza. Nie jest ona duża, ponieważ dorasta jedynie do około 20 cm wysokości. Warto wspomnieć także o owocach pragni. Owoce pragni syberyjskiej mają jajowaty lub walcowaty kształt. Warto wiedzieć, że owoce wybarwiają się na brązowoczarny kolor.

Pragnie syberyjskie wytwarzają ciemnozielone i trójlistkowe liście, które mają rombowo-jajowaty kształt, a ich brzegi są powcinane. Całe liście, razem z ogonkami, dorastają do około 10 cm długości. Ogonki liściowe są nagie, choć mogą mieć również delikatne owłosienie na szczycie.

Jednak z pewnością najbardziej istotnym elementem, dla którego kupowane są właśnie te rośliny, są kwiaty, które doskonale kontrastują z ciemnozielonym kolorem liści. Kwiaty zebrane są w wierzchotkowate kwiatostany, które pojawiają się od 1 do 3. Kwiaty wyrastają na słabo owłosionych lub nagich szypułkach. Osiągają one około 1-2,5 cm średnicy. Same płatki korony są żółte i z reguły mają one eliptyczny kształt.

Waldsteinia sibirica - uprawa i pielęgnacja rośliny

Waldsteinia ternata - jakie stanowisko i rozstawa będzie najlepsza do sadzenia pragni syberyjskiej

Jeśli mamy zamiar uprawiać pełniki europejskie - Trollius europaeus, dziewięćsiły bezłodygowe - Carlina acaulis, czy właśnie pragnie syberyjskie - Waldsteinia ternata, w pierwszej kolejności konieczne będzie zorientowanie się, jakie wymagania mają te gatunki roślin.

Jest to bardzo istotne, ponieważ rodzaj gleby, a także stopień nasłonecznienia mają bardzo duży wpływ na to, jak rozwija się roślina i czy w ogóle zakwita. Co więcej, jeśli nasz pełnik europejski, dziewięćsił bezłodygowy, czy też pragnia syberyjska, będzie rozwijał się na złej glebie, może zostać zaatakowany przez choroby. Głównie spotykamy się z chorobami grzybowymi, poparzeniem, więdnięciem rośliny, a nawet jej zamieraniem.

Zacznijmy więc od tego, że roślina, jaką jest pragnia syberyjska, nie jest bardzo wymagającą rośliną. Musimy jednak wiedzieć, że roślina ta najlepiej czuje się na półcienistych i cienistych stanowiskach. Co więcej, powinniśmy też zadbać o to, by gleba pod uprawę była wilgotna, natomiast roślinie nie jest straszne okresowe przesuszenie podłoża. Jeśli chodzi natomiast o inne informacje na temat gleby, nie mają one znaczenia, ponieważ pragnia jest bardzo tolerancyjna pod względem rodzaju gleby, jej odczynu i struktury. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o bylinach na skalniak ogrodowy.

Pragnia syberyjska (Waldsteinia ternata) - jak przebiega uprawa i pielęgnacja tej rośliny

Po tym, jak wiemy już, jakie wymagania ma nasza roślina, powinniśmy także dowiedzieć się, jak przebiega jej uprawa i pielęgnacja. Dodatkowo przyda się także wiedza na temat tego, jaka jest odpowiednia rozstawa pod uprawę. Jednak pamiętajmy o tym, że rozstawę powinniśmy dobrać do tego, w jakim miejscu zasadzimy roślinę. Jednak z reguły sadząc pragnie syberyjskie, nie powinniśmy sadzić więcej niż 16 roślin na 1 m2.

Bylina pragnia syberyjska, Waldsteinia sibirica i zbliżenie na kwiat, a także uprawa i sadzenie
Kwiat pragnia syberyjska, Waldsteinia sibirica i jego wymagania, uprawa, odmiany omiegów

Poza tym rośliny są bardzo łatwe w uprawie. Co więcej, wykazują one odporność na choroby i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Pragnia jest także mrozoodporna, co znacznie ułatwia uprawę. Właśnie też z tych powodów pragnia syberyjska - Waldsteinia ternata, jest chętnie sadzona w ogrodach przydomowych.

Pamiętajmy jednak o tym, że po zasadzeniu tej rośliny, powinniśmy ją podlać. Jest to bardzo ważne również wtedy, kiedy sadzimy inne rośliny, nie tylko z rodzaju pragnia - Waldsteinia. Podlewanie jest także zalecane w okresie suszy i upałów, natomiast jeśli nie mamy możliwości podlania naszej rośliny, nie powinniśmy się przejmować, bo pragnia zniesie okresową suszę.

Waldsteinia ternata - zastosowanie i cena pragni

Pragnia syberyjska - Waldsteinia sibirica, to świetna roślina okrywowa, która znajduje swoje zastosowanie do nasadzeń pod drzewami i w cienistych miejscach, w których inne rośliny mają problemy z rozwojem. Doskonale wypełnia ona również inne przestrzenie. Powinniśmy wiedzieć, że ten gatunek może stworzyć w naszym ogrodzie zielony i zwarty dywan, który zapewni nam dodatkową ochronę przed chwastami.

Jeśli chodzi natomiast o cenę, w jakiej dostępna jest pragnia syberyjska, powinniśmy wiedzieć, że nie jest ona wysoka i z reguły wynosi około 5-8 zł za sadzonkę rośliny. Natomiast cena ta nie jest pewna, ponieważ zależy od miejsca zakupu, a także producenta roślin.

Kiedy chcemy, by w naszym ogrodzie znalazła się roślina, która poradzi sobie również w cieniu i doskonale okryje daną powierzchnię, powinniśmy zdecydować się właśnie na pragnię syberyjską. Co więcej, jest to doskonała roślina dla osób początkujących i takich, które nie mają wiele czasu na prace ogrodowe.

ikona podziel się Przekaż dalej