Na czym polega wertykulacja?

Wertykulacja trawnika to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, które pomagają w utrzymaniu dobrych warunków wzrostu trawy. Polega na pionowym nacinaniu darni za pomocą specjalnych noży lub ostrzy. W ten sposób w trawie powstają charakterystyczne rowki.

Wertykulacja pozwala również na usunięcie z trawnika obumarłych resztek, które na nim zalegają. Ten zabieg wykonuje się za pomocą urządzeń ręcznych lub dysponujących własnym źródłem zasilania - elektrycznych i spalinowych. Znajdziesz je na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-aeratory-i-wertykulatory.

Jakie są najważniejsze korzyści z wertykulacji trawnika?

Nacięcia, jakie pozostawia za sobą wertykulator, ułatwiają trawie pozyskiwanie składników odżywczych. Korzenie trawy mają lepszy kontakt z powietrzem, łatwiej absorbują wodę.

Pozytywne skutki ma też usuwanie resztek, które gromadzą się w formie filcu. To ułatwia wzrost trawy. Poza tym noże przecinają i usuwają mchy oraz inne chwasty, które zarastają trawnik.

Kiedy przeprowadzić wertykulację trawnika?

By przeprowadzić wertykulację prawidłowo, trzeba zdecydować się na nią w odpowiednim terminie. Najlepiej przeprowadzić ją dwa razy w roku - wiosną i jesienią. Pierwsza wertykulacja powinna nastąpić po pierwszym koszeniu. Oznacza to najczęściej końcówkę marca bądź początek kwietnia.

Dodatkowo warto pamiętać, by na wertykulację zdecydować się na lekko wilgotnym trawniku. Warto skosić go jak najniżej - to znacznie ułatwi pracę. Jeśli na trawniku widać zagłębienia, przed wertykulacją można go też zwałować. Pamiętaj jednak, że z dobrodziejstw wertykulacji korzysta się tylko na dobrze zakorzenionych, co najmniej dwuletnich trawnikach.

Po wiosennym zabiegu trawa powinna rosnąć szybciej. Po raz drugi wertykulator przyda się jesienią. Wówczas najlepszą porą na użycie tego sprzętu jest końcówka września. Wertykulacja pomoże wzmocnić trawę przed zimą.

Jak prawidłowo używać wertykulatora do trawy?

W trakcie samej wertykulacji kluczowe staje się ustawienie noży na odpowiedniej głębokości. Większość urządzeń pozwala łatwo ją regulować. Na młodych trawnikach powinieneś wybrać głębokość czterech, pięciu milimetrów.

W przypadku dobrze ukorzenionych trawników w trakcie wertykulacji dobrze jest przejechać przez teren dwa, trzy razy. Za każdym razem zwiększa się wtedy głębokość - maksymalnie do 10-15 milimetrów.

W prawidłowej wertykulacji trawnika pomoże dobór odpowiedniego urządzenia. Na nierównych i rozległych trawnikach trudno będzie operować ręcznym lub elektrycznym sprzętem - tam potrzeba mocy spalinowego silnika. Inaczej prace mogą nie przynieść oczekiwanych efektów.

Jak zadbać o trawnik po wertykulacji?

Bezpośrednio po wertykulacji wygląd trawnika zwykle nie imponuje. Wkrótce będzie jednak widać efekty prac. Można je zresztą jeszcze wzmocnić. Po wertykulacji warto rozsypać na trawniku nawóz bądź specjalne nasiona trawy regeneracyjnej.

Wiosną zabiegiem, który warto wykonać jakiś czas po wertykulacji, jest aeracja trawnika. Polega na nakłuwaniu go na kilka centymetrów. Na koniec przyda się piaskowanie. To wszystko pomoże uzyskać bujny, zielony i efektowny trawnik.

materiał partnera

ikona podziel się Przekaż dalej