Prawie jak w domu - czy warto kupić mieszkanie z ogródkiem?
Ogródek, który można urządzić według własnego pomysłu to marzenie wielu osób rozważających zakup własnej nieruchomości. Część osób właśnie ze względu na dostęp do ogródka decyduje się na zakup domu. Dla tego rozwiązania jest jednak alternatywna - mieszkanie na parterze z ogródkiem.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rosnąca popularność mieszkań z ogródkiem
Trendy eko, zero waste, bio mają wpływ także na rynek nieruchomości. Coraz więcej osób świadomych negatywnego wpływu człowieka na środowisko chce choć w minimalnym stopniu mieć możliwość samodzielnego wyhodowania kilku warzyw, stworzenia rabaty z ziołami. Jeszcze do niedawna takie możliwości otwierały się jedynie przed właścicielami domów, którzy na działce mogli sobie taki ogród zorganizować. Deweloperzy dostrzegli jednak tę potrzebę u swoich klientów i coraz częściej mieszkania na parterze mają wydzielony mały teren, który umożliwia stworzenie takiego ogródka. To z kolei sprawiło, że lokale położone na najniższej kondygnacji zaczęły cieszyć się znacznie większym zainteresowaniem niż dotychczas. Dla deweloperów wydzielenie przestrzeni pod ogródek do mieszkania na parterze to rozwiązanie, które podnosi atrakcyjność lokalu i ułatwia jego sprzedaż. Możesz sprawdzić nowe mieszkania w Krakowie na stronie obido.pl i bez problemu znajdziesz lokale z ogródkiem.
Mieszkanie z ogródkiem - zalety i wady
Zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania z ogródkiem, musisz rozważyć wady takiego rozwiązania. Wady te wynikają przede wszystkim z usytuowania mieszkania na najniższej kondygnacji budynku. Przede wszystkim mieszkania na parterze są bardziej narażone na hałas dobiegający z ulicy, korytarza czy klatki schodowej. Mieszkania te bardziej niż te usytuowane na pierwszym, drugim czy kolejnym piętrze są narażone również na włamania i kradzieże. Trzeba tutaj jednak zaznaczyć, że spora część deweloperów wyposaża obecnie mieszkania na parterze w lepszej jakości drzwi i okna z rozwiązaniami antywłamaniowymi. Minusem jest również z pewnością nieco mniejsza prywatność. Otwarte okna, osłonięte rolety siłą rzeczy przyciągają spojrzenia innych.
Większość wad mieszkania na parterze da się jednak zminimalizować, a zalet posiadania ogródka jest z kolei bardzo dużo. Przede wszystkim daje on możliwość kontaktu z naturą, spędzania ciepłych dni poza murami mieszkania. W ogródku mogą się znaleźć kwiaty, krzewy osłaniające przed spojrzeniami przechodniów, jak również miejsce na małą uprawę warzyw, ziół czy owoców. Z pewnością dla wielu osób to właśnie to ostatnie rozwiązania okazują się szczególnie cenne. Ponadto, w ogródku można zaaranżować ciekawą przestrzeń do wypoczynku, ustawić altanę, komplet ogrodowy oraz dowolnego rodzaju dekoracje.
Mieszkanie z ogródkiem jest niewątpliwie tańszym rozwiązaniem niż zakup domu. Utrzymanie takiej nieruchomości również jest mniej kłopotliwe - znikaną problemy z samodzielnym usuwaniem awarii lub odśnieżaniem podjazdu. Co ważne, zakup mieszkania z ogródkiem to rozwiązanie idealne dla osób z dużych miast, które nie chcą się poza metropolię wyprowadzać, a jednocześnie zależy im na kontakcie z naturą.
Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie z ogrodem?
Wybierając mieszkanie z ogródkiem, warto zorientować się na początek, jaką ma on powierzchnię. Nie każdy będzie zadowolony z ogródka o powierzchni 4 metrów kwadratowych. Drugą bardzo ważną kwestią jest jego usytuowanie. Lepiej nie decydować się na ogródki przy klatkach schodowych, bo poczucie prywatności w takiej sytuacji będzie poważnie zagrożone. Warto przyjrzeć się także jakości ogrodzenia. Nie może być ono zbyt niskie i łatwe do sforsowania. Musisz liczyć się z tym, że zawsze pojawi się wandal, któremu dla rozrywki zamarzy się zniszczenie twojego ogrodu. Trzeba mu to więc uniemożliwić, między innymi przed zastosowanie odpowiedniego rodzaju ogrodzenia.
artykuł sponsorowany