Pręty gwintowane – rodzaje prętów i ich zastosowanie w ogrodzie
Pręty gwintowane to elementy świetnie sprawdzające się w połączeniach trwałych w budownictwie, ale i w pracach ogrodowych. Niezwykle poważnym problemem stałoby się wybudowanie jakiejkolwiek konstrukcji bez prętów gwintowanych, które z powodzeniem zastępują kotwy czy śruby. Jakie mamy rodzaje prętów oraz jakie jest ich zastosowanie w ogrodzie? Czy poza ogrodem można ich gdzieś jeszcze użyć? Co warto wiedzieć przed zakupem prętów gwintowanych? Dowiedz się więcej i zobacz, dlaczego pręty gwintowane tak świetnie sprawdzają się w ogrodowych konstrukcjach!
Rodzaje prętów gwintowanych – czy to tylko elementy stalowe?
Pręty gwintowane oraz ich podział
Pręty gwintowane są wyrobami hutniczymi, których długość zdecydowanie przekracza ich średnicę. Najbardziej popularne są elementy stalowe, jednak nie są to jedyne dostępne na rynku pręty gwintowane. Do materiałów, z jakich wykonuje się pręty, zaliczamy również:
- Mosiądz
- Aluminium
- Miedź
- Tytan
- Brąz
- Różne stopy metali
Nie wystarczy jednak kupić pręta stalowego i „sprawa załatwiona”. Należy przede wszystkim przemyśleć, gdzie chcesz takie pręty zastosować. Jeśli dana konstrukcja stanąć ma w ogrodzie, gdzie z pewnością narażona będzie na wilgoć, oczywiście stal nierdzewna będzie w tym przypadku jak najbardziej wskazana. Jeśli jednak chcesz, aby dana konstrukcja była elastyczna, lepiej zaopatrzyć się w pręty gwintowane stworzone z różnych stopów metali. Poza rodzajem surowca, z którego produkowane są pręty, dzieli się je również pod względem:
- Gatunku oraz klasy materiału – np. stalowe pręty mogą być nierdzewne bądź kwasoodporne.
- Kształtu – np. pręty stożkowe, prostokątne, trapezowe czy też walcowe.
- Skoku – pręty gwintowane mogą być normalne, grubo i drobnozwojowe.
- Sposobu skręcania – na prawo lub na lewo.
- Średnicy / wymiaru – najbardziej popularne pręty mają od 8 do 200 mm.
- Zastosowania – pręty gwintowane są pociągowe lub złączne.
- Klasy dokładności – może być normalna lub zwiększona.
- Wykończenia – np. ocynkiem ogniowym lub galwanizacyjnym.
Dopasowane do potrzeb pręty gwintowane, które pomogą zapewnić stabilność zaplanowanej konstrukcji w domu i ogrodzie, znajdziesz w tym miejscu: https://stalmut.pl/oferta/prety-gwintowane-wpusty/prety-gwintowane-din-975-din-976/.
Zastosowanie prętów gwintowanych w ogrodzie
O prętach gwintowanych mówi się, że mają zastosowanie jako najważniejszy element łączeniowy w różnego typu konstrukcjach – zupełnie tak samo, jak śruby czy kotwy. To uniwersalne wyroby hutnicze, które świetnie sprawdzają się np. podczas łączenia szalunków, a także zespajania więźby dachowej czy drewnianych słupów z fundamentem (np. w altanie ogrodowej). Dzięki prętom gwintowanym każda konstrukcja stalowa bądź żelbetonowa w ogrodzie zyskać może o wiele lepszą stabilność. Jakie jeszcze jest zastosowanie prętów gwintowanych w ogrodzie? Można używać ich:
- Jako część połączenia śrubowego dosłownie każdej ogrodowej konstrukcji.
- Wszędzie tam, gdzie tradycyjne połączenia śrubowe się nie sprawdzają.
- Do mocowania w skalistym gruncie (również elementów w skalniakach ogrodowych).
Warto pamiętać jednak o tym, aby kupować nieco dłuższe elementy – dzięki temu pręt gwintowany będzie można pociąć na długość taką, która konieczna będzie do postawienia ogrodowej konstrukcji.
Dlaczego warto postawić na pręty gwintowane w ogrodzie?
Do czego jeszcze, poza pracami w ogrodzie, służą pręty gwintowane?
Warto dodać, że pręty gwintowane nie są zawsze widoczne w konstrukcjach budowlanych, gdyż mocuje się je w niedostępnych dla oka miejscach. Właśnie dlatego warto wykorzystywać je np. w podwieszanych dachach. Pręty gwintowane w ogrodzie, po wprowadzeniu ich w betonową podstawę, umożliwiają również zamocowanie:
- ozdobnych lamp ogrodowych,
- słupów energetycznych,
- filarów ogrodzenia.
Poza pracami ogrodowymi prętów gwintowanych można używać w większości prac budowniczych. Możesz zatem z ich pomocą łączyć części konstrukcyjne budynku, podwieszać różnego rodzaju instalacje, a także scalać ze sobą większe elementy wyposażenia budynków i wnętrz (m.in. przewody hydrauliczne i kanały klimatyzacyjne). Pręty gwintowane to uniwersalne złącze, które zapewnia stabilność połączonych ze sobą części w danej konstrukcji. Poza tym można wykorzystać je do przymocowania konstrukcji stalowej do podłoża, a także ustabilizowania zbrojenia w instalacji żelbetonowej.
Pręty gwintowane to wbrew pozorom bardzo ważna część składowa większości budynków. Właśnie one łączą ze sobą wiele elementów konstrukcyjnych. Z prętów można stworzyć też większe komponenty budowy, m.in. szalunki. Właśnie pręty gwintowane wpływają na lepszą stabilność każdej konstrukcji i lepsze znoszenie przez nią obciążenia, będącego wynikiem osiadania fundamentów wraz z całą budowlą. Dzięki prętom zapewnić można odpowiednie warunki danej konstrukcji, zatem można też wykorzystywać je jako elementy łączące w całym budownictwie, ale i budowlanych pracach ogrodowych.
O czym pamiętać podczas kupowania prętów gwintowanych?
1. W sklepach możesz spotkać się z różnym nazewnictwem prętów gwintowych. Zazwyczaj mówi się o nich również:
- pręty wytrzymałościowe lub nierdzewne,
- złącza śrubowe,
- łączniki śrubowe,
- szpilki budowlane,
- gwintsztangi,
- gwintsztangle.
2. Pręty gwintowane wykonywane są z różnych materiałów, nie tylko ze stali – zatem przed zakupem wypada sprawdzić, z czego pręty zostały utworzone oraz jakie jest ich zastosowanie (czy na pewno nadadzą się na użytek w ogrodzie).
3. Rodzaj surowca, z jakiego utworzono pręty gwintowane, wpływa na ich użyteczność – warto o tym pamiętać!
4. Przed zakupem dokładnie określ, jaki powinien być pręt. Musisz wiedzieć, jakiego ma być kształtu, skoku, średnicy i klasy. Powinieneś określić też sposób jego skręcania oraz ewentualne wykończenie.
Pręty gwintowane są dziś bardzo popularnym elementem łączeniowym, więc z pewnością wybierzesz dla siebie odpowiedni ich rodzaj. Jeśli jednak nie masz pojęcia, w jaki sposób dopasować idealne pręty gwintowane na potrzeby danej konstrukcji w domu lub ogrodzie, koniecznie zasięgnij porady specjalistów zajmujących się ich sprzedażą.
artykuł sponsorowany