Jak wybrać program do projektowania ogrodu?

Zanim przystąpimy do wyboru programu, zastanówmy się, jaki efekt w ogrodzie pragniemy osiągnąć. Na atrakcyjny ogród trzeba czekać dość długo, a efekt nie zawsze nas zadowoli. Planowanie ogrodu polega na wydzieleniu miejsca pod rabaty kwiatowe, ogród warzywny, strefę relaksu oraz ciągi komunikacyjne. Wybór odpowiednich roślin, z uwzględnienie ich tempa wzrostu, wpłynie na końcowy efekt kompozycyjny. Dobrze zaprojektowany ogród pozwoli nam w przyszłości poświęcić mniej czasu na pracę.

Dzięki skorzystaniu z atrakcyjnych programów, mamy możliwość samodzielnego zaprojektowania wymarzonego ogrodu, często przy wsparciu architektów krajobrazu. Warto zwrócić uwagę na takie programy do projektowania ogrodów, które ukażą nam ogrodowe przestrzenie w 3D. Godne polecenia są aplikacje w języku polskim.

Aplikacje dla amatorów powinny zapewnić szybkie i proste korzystanie z oferty programów, ze zwróceniem uwagi na niewielkie koszty zakupu oraz możliwość bezpłatnego przetestowania. Programy, umożliwiające projektowanie ogrodów przez profesjonalistów oraz wyspecjalizowane firmy, często są bardzo kosztowne.

Najciekawsze programy do projektowania ogrodu – nie tylko dla amatorów

Garden Puzzle – tani program do projektowania ogrodu

Dzięki aplikacji możliwa jest szybka aranżacja ogrodu. Wystarczy, że dysponujemy zdjęciami przestrzeni ogrodowych, by stało się możliwe planowanie ogrodu, w ujęciu panoramicznym. Zdjęcie należy wgrać do swojego komputera, po czym, używając myszki, rozmieścić w ogrodzie wszystkie elementy, tworząc graficzny obraz ogrodu, w wybranej przez siebie stylistyce.

W bazie programu możemy czerpać z ogromnej ilości roślin, ścieżek, dekoracji oraz elementów małej architektury. Wizualizacja ogrodu pozwoli ocenić końcowy efekt naszego projektu oraz spojrzeć na ogród w różnych porach roku. Specjalny algorytm dopasuje do siebie rozmiary zastosowanych elementów. Praca użytkownika programu polega jedynie na wykorzystaniu wybranych roślin, wskazaniu miejsca na zbiornik wodny i altanę lub rozmieszczeniu ogrodowych ścieżek. Rośliny możemy dowolnie przesuwać, wybierając najkorzystniejsze stanowisko.

Plan ogrodu można zapisać „w chmurze”, na serwerze Garden Puzzle. W dowolnym momencie możemy wprowadzić zmiany w swoim ogrodzie, korzystając z urządzenia, z dostępem do Internetu. Aranżacja ogrodu, za pomocą zainstalowanego programu na dysku CD, możliwa jest bez dostępu do Internetu. Program do projektowania ogrodu jest płatny, ale bezpłatnie możemy go przetestować.

Zaprojektuj Ogród – wizualizacja ogrodu w 3D

Program umożliwia proste i szybkie projektowanie ogrodów online. Użytkownik może korzystać z własnych zdjęć ogrodu, spojrzeć na cały projekt w różnych porach roku lub skorzystać ze swoich map. Program do projektowania ogrodu oferuje bazę ciekawych roślin oraz wiele elementów małej architektury. Dzięki aplikacji możliwa jest wizualizacja ogrodu w 3D.

Twórcy programu zadbali o to, by po ukończeniu projektu użytkownik otrzymał dostęp do całorocznego kalendarza ogrodniczego, wskazującego na potrzebę wykonania odpowiednich prac ogrodowych. Otrzymamy również poradę, gdzie można nabyć interesujące nas rośliny oraz możemy skorzystać z fachowej konsultacji, dotyczącej kształtowania architektury krajobrazu.

Program Zaprojektuj ogród jest płatny. Wykupienie abonamentu jest szansą na pełne wykorzystanie możliwości aplikacji. Bez ponoszenia kosztów, przetestujemy działanie programu w wersji próbnej. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź także ten artykuł z pomysłami na nowoczesne ogrody.

My Green Space – dobry program dla ogrodników

Każdy ogrodnik pragnie, by rośliny w ogrodzie zachwycały urodą i bujnie zapełniały ogrodowe przestrzenie. Początkujący użytkownicy ogrodów zwykle nie biorą pod uwagę, że wybrane rośliny mogą okazać się dość kłopotliwe. Zakupione niewielkie sadzonki drzewek, docelowo okażą się wielkimi drzewami, urokliwe krzewy potrzebują dużo miejsca do rozwoju, a do niewielkiego ogrodu nadadzą się iglaki odmiany kolumnowej, zajmującej niewiele miejsca.

Projektowanie ogrodów z My Green Space, zapewni nam fachową konsultację, dzięki czemu do naszego ogrodu wybierzemy właściwe rośliny. Możemy spojrzeć na ogród w przyszłości – w ten sposób unikniemy nasadzeń, które nie sprawdzą w naszym ogrodzie. 

Program prowadzi użytkownika przez kolejne etapy - od projektu do realizacji. Współpraca z architektem krajobrazu oraz z firmami, świadczącymi usługi ogrodnicze, umożliwia sporządzenie kosztorysu, dostęp do e-sprzedawców oraz zlecenie wykonania usługi profesjonalnym wykonawcom. Wykupienie płatnego pakietu, umożliwia pełny dostęp do bazy roślin i pozostałej oferty.

Dom jednorodzinny i projekt ogrodu, a także program do projektowania ogrodu
Polecany program do projektowania ogrodu i projektowanie ogrodu krok po kroku

Gardenphilia DESIGNER – profesjonalne projektowanie ogrodów

Program Gardenphilia DESIGNER przeznaczony jest dla firm, zajmujących się profesjonalnym projektowaniem ogrodów oraz terenów zielonych. Dostęp do darmowej wersji demonstracyjnej możliwy jest po zarejestrowaniu się na internetowej stronie. Możliwe jest także darmowe przetestowanie programu on-line.

Wykonanie całościowego projektu zapewnia Gardenphilia DESIGNER, w wersji 1.2. Zalety programu:

  • użytkownik ma dostęp do bogatej bazy roślin, pochodzących z polskich hodowli.
  • dostępnych jest 7 200 roślin, w postaci tekstur ręcznie malowanych akwareli,
  • aplikacja umożliwia wykonanie projektu na rzucie z góry,
  • wykonywany jest projekt techniczny – wymiarowanie przestrzeni,
  • możliwe jest tworzenie wizualizacje w 3D, przy jednoczesnej pracy w 2D,
  • możliwe są szybkie modyfikacje,
  • wyjątkowe możliwości zapewnia symulacja wzrostu nasadzeń, od 1 roku do 50 lat - program prowadzi obserwację roślin w czasie ich wzrostu, o różnych porach dnia i w różnych porach roku,
  • dzięki dostępnemu modułowi rysowania, możliwe jest nanoszenie różnych elementów małej architektury, wraz z koniecznymi zmianami,
  • możliwe jest importowanie fotografii oraz dowolnych podkładów, w formatach JPEG, GIF oraz PNG.

Profesjonalni użytkownicy, korzystający z programu, nie muszą martwić się o jego aktualizację, która dokonuje się automatycznie. Istnieje możliwość wydruku całego projektu lub jego części. Po skończonym projektowaniu, przedstawiony jest kosztorys. Użytkownik ma stały dostęp do bazy szkółek, oferujących interesujące rośliny oraz do bazy producentów materiałów. Wszystkie dostępne bazy są na bieżąco uzupełniane.

Godne polecenia są również inne programy dla profesjonalistów, np.:

  • Realtime Landscaping Architect, w którym, między innymi, możliwa jest wizualizacja w 3D oraz zdolność dowolnego kształtowania terenu,
  • SketchUpprogram, dziękiktóremu można modelować ogród w przestrzeni. Użytkownik ma szansę wykorzystać Google Earth, wybierając interesujący obszar,
  • Autocadto popularne narzędzie kreślarskie, do pracy w wersji 2D oraz w 3D,
  • Photoshop - szeroko wykorzystywanyprogram, „upiększający” rzeczywistość, używany także do wizualizacji przestrzeni ogrodowych.
ikona podziel się Przekaż dalej